narządy ruchu a reumatologia

Rehabilitacja narządu ruchu. Sanatoryjne leczenie chorób stawów, kręgosłupa, ograniczenia ruchowe, stany pourazowe stawów i kości.
yona
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 99
Na forum od: 08 maja 2011 19:53
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

narządy ruchu a reumatologia

Post autor: yona »

Może ktoś wie jak to jest. Czy NFZ może prawnie skierować do sanatorium o profilu reumatologia jeżeli ta osoba choruje na narządy ruchu?. Może i pokrewne ale...
Awatar użytkownika
madzia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 824
Na forum od: 03 lut 2013 14:19
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: madzia »

mnie sie wydaje, ze jest to bardzo pokrewne.mam chory kręgosłup i tez lecze sie w przychodni reumatologicznej.
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24579
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: ewasz »

Witam :kwiat:
Widać może, bo takie skierowanie dostałam ;)
Leczę się na kręgosłup u neurologa i od niego poszedł wniosek do NFZ tak jak i poprzednio.
NFZ wysłał mnie wtedy na narządy ruchu do Ustronia, a teraz do Lądka na reumatologię :o
Zaznaczam, że jednostka chorobowa jest taka sama.
Stąd wniosek, że NFZ może wszystko :twisted:
Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: Felice »

Reumatologia to dziedzina zajmująca się między innymi chorobą zwyrodnieniową stawów. Do chorób reumatycznych zaliczane są nieurazowe choroby narządu ruchu, objawiające się dolegliwościami w jego obrębie, a przede wszystkim bólem.
Czyli jeżeli nie jest to złamanie,zwichnięcie lub tym podobne to jest to profil reumatyczny jak najbardziej.
Awatar użytkownika
Mirabella
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 455
Na forum od: 25 lut 2012 20:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 10

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: Mirabella »

Moja znajoma z endoprotezami stawów biodrowych też ma reumatologię.
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: ulanie »

yona pisze:Może ktoś wie jak to jest. Czy NFZ może prawnie skierować do sanatorium o profilu reumatologia jeżeli ta osoba choruje na narządy ruchu?. Może i pokrewne ale...
Oczywiście, że może ja jeżdżę do sanatorium i kieruje mnie tam właśnie reumatolog, choruję na rzs, a Ty na co chorujesz?
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27705
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: Princi »

NFZ to takie "państwo" w państwie i może wszystko :P U mnie nie stwierdzono RZS ale od wielu lat choruję na schorzenia narządów ruchu.Tak też lekarz wypisuje skierowanie do sanatorium. "Kochany"NFZ zawsze kwalifikuje mnie jako " reumatologia" :lol: Tłumaczą to tym,że są to jednostki chorobowe pokrewne. Może to prawda,ale ja potem zawsze mam przejścia z lekarzem który koniecznie chce mi zapisywać zabiegi na RZS. :twisted: Podsumowując NFZ wie lepiej :lol:
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: ulanie »

principiante pisze:NFZ to takie "państwo" w państwie i może wszystko :P U mnie nie stwierdzono RZS ale od wielu lat choruję na schorzenia narządów ruchu.Tak też lekarz wypisuje skierowanie do sanatorium. "Kochany"NFZ zawsze kwalifikuje mnie jako " reumatologia" :lol: Tłumaczą to tym,że są to jednostki chorobowe pokrewne. Może to prawda,ale ja potem zawsze mam przejścia z lekarzem który koniecznie chce mi zapisywać zabiegi na RZS. :twisted: Podsumowując NFZ wie lepiej :lol:
No wcale mnie to nie dziwi, że przepisuje Ci zabiegi takie jak przy rzs... no bo i co innego może skoro cierpisz na schorzenia narządów ruchu? nic innego Ci nie wymyślą, a te zabiegi na pewno Ci pomogą i nie zaszkodzą. :)
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27705
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: Princi »

A mnie czasem dziwi zachowanie lekarzy którzy przepisują zabiegi w sanatoriach. Mam wrażenie,że w niektórych przypadkach ich zalecenia są błędne. Ja od jakiegoś czasu przed wyjazdem do sanatorium proszę mojego lekarza o "pisemko" z odpowiednimi zabiegami dla mnie. Niestety nie mogę mieć zabiegów wodno-prądowych,ćwiczeń w odciążeniu(UGUL),pola magnetycznego , prądów , masaży , lasera na odcinek l-s,borowiny , ozokerytu i jeszcze kilku. Jeżeli lekarz nie usiłuje bardzo pokazać,że jest najważniejszy zawsze dojdziemy do porozumienia.Jednak czasami się to nie udaje i mam trzy tygodnie wczasów z np.1 zabiegiem dziennie. Ulanie :kwiat: :kwiat: nie zgodzę się z Tobą,że zabiegi nie zaszkodzą.Nieodpowiednie nie pomogą a tylko mogą zaszkodzić. Nie zawsze rehabilitacja pomaga. Nieodpowiednia i nie fachowo wykonana może dać odwrotny skutek do zamierzonego. Mam nadzieję,że nie wsadziłam przysłowiowego "kija w mrowisko"i nie rozpętam jakiejś niezdrowej dyskusji. Nie miałam takiego zamiaru.Każdy człowiek jest inny i jego dolegliwości też. Nie zawsze to co pomaga "Goździkowej" pomoże całemu światu. Pozdrawiam serdecznie :kwiat: :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: narządy ruchu a reumatologia

Post autor: ulanie »

Te zabiegi ktore wymieniłaś, nie są na rzs, jedynie borowina.... ale strasznie dużo ich, bo aż 8 i piszesz, że jeszcze więcej. Ja tyle nie miałam, na rzs to kąpie lw w solach, w borowinie, lub okłady borowinowe, a także masaże wodne i ćwiczenia w basenie, to są zabiegi na rzs.
ODPOWIEDZ