sanatorium poszpitalne...

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Atja
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 267
Na forum od: 28 sty 2014 18:58
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 7

sanatorium poszpitalne...

Post autor: Atja »

Proszę napiszcie, jak to jest z sanatorium poszpitalnym ...

Temat dotyczy mojego Wujka, który w zeszłym tygodniu miał operację endoprotezy kolana. Wcześniej miał złożony wniosek do sanatorium i właśnie go dostał tak niefortunnie, że termin pokrywał się z pobytem w szpitalu. Oczywiście wyjazd ten został "odroczony", gdy przesłał do NFZ zaświadczenie o tym szpitalu i operacji. Na razie nie zna nowego terminu. Po tym przydługim wstępnie przechodzę do meritum:

Wiem, że jest coś takiego jak sanatorium poszpitalne - czy to prawda, że On może złożyć wniosek o takie sanatorium niezależnie od tego zwykłego sanatorium? I kto i kiedy go składa (Wujek w piątek wychodzi ze szpitala)? I jak to zrobić, żeby się te dwa sanatoria (zwykłe i poszpitalne) nie pokryły się w czasie?

Nie wiem, czy mam rację, ale wydaje mi się, że po tej operacji będzie potrzebna konkretna rehabilitacja, a Wujek mieszka na wsi i najbliższy konkretny ośrodek zdrowia, czy szpital ma 40-50 km od domu...

Z góry dziękuję za informacje...
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7822
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: darek »

W NFZ obowiązuje TYLKO JEDNA kolejka !!
Nie jest możliwe ustawienie się w dwóch.
Co do terminu wyjazdu tutaj jest kilka opcji ;

a)Już po pełnej rehabilitacji na podstawie zaświadczenia rodzinnego lub też innego ,które dosyła do NFZ i otrzymuje niezwłocznie Pobyt na to leczenie ,które jest ZAWIESZONE ( Sam skorzystałem z takiej formy )
b)Gdy Forma Wuja będzie już na tyle ok lekarz rodzinny wypisuje Potwierdzenie o możności leczenia sanatoryjnego,ale i dołącza Wniosek o po szpitalne leczenie wtedy mając już odbytą kolejkę dostaje się zmianę kwalifikacji
Należy jednakże pamiętać ,że nie każdy zabieg czy też Operacja jest przepustką do leczenia poszpitalnego tak jak i każdy pobyt w szpitalu.

Ja zadam Ci pytanie Jaką zwrotkę otrzymał Wuj z Funduszu o rezygnacji czy przesunięciu co tam jest napisane , bo w moim funduszu wszystko było opisane
Awatar użytkownika
Atja
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 267
Na forum od: 28 sty 2014 18:58
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 7

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: Atja »

Witaj, Darku.
Dziękuję za informację. Wujek jeszcze nie dostał "zwrotki", bo to było na dniach. Obecnie jest jeszcze w szpitalu... myślę, że będzie przesunięcie tego sanatorium...
gosckk
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 47
Na forum od: 13 sie 2014 19:40
Oddział NFZ: Wielkopolski

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: gosckk »

Witaj atja :) ja maiłam jechać do sanatorium 30 marca lecz byłam w szpitalu w międzyczasie w lutym szybko wysłałam wypis ze szpitala i zamienili mi zwykłe sanatorium na poszpitalne :)) nie ma 2 kolejek w NFZ racja a jeśli nie chce wujek stracić kolejki niech jedzie teraz do sanatorium a za miesiąc niech złoży wniosek o poszpitalne tak mi tez doradzili w szpitalu lecz ja nie chciałam jechać na dwa w tak krótkim terminie :) . Sanatorium poszpitalne z tego co wiem należy się do pol roku od wypisu ja np po operacji nie mogłam przez pol roku mieć żadnych zabiegów i tez z tego tytułu mi jedno przepadło zależy na co wujek ma schorzenie operacje musi spytać lekarza prowadzącego :) pozdrawiam
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: ewiko »

Atja, wrzucę swoje trzy grosze.
Otóż po operacji, lekarz prowadzący wypisał mi skierowanie do KONKRETNEGO sanatorium które osobiście wysłałam do tegoż obiektu. Po siedmiu miesiącach byłam już na miejscu kuracji. Natomiast miesiąc wcześniej byłam w sanatorium z normalnej dwuletniej kolejki, która nie miała nic wspólnego z kolejką poszpitalną.... pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Atja
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 267
Na forum od: 28 sty 2014 18:58
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 7

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: Atja »

Dziewczyny, dzięki za informacje. Już wszystko wiem. Wujek do sanatorium tak b. się nie pali, ale po wszczepieniu endoprotezy kolana, jak najbardziej podwójna rehabilitacja jest wskazana :-)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
nika7
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5501
Na forum od: 04 lut 2014 12:29

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: nika7 »

Ewiko, skierowanie do KONKRETNEGO sanatorium nie ma nic wspólnego nie tylko z sanatorium uzdrowiskowym, ale też ze Szpitalnym leczeniem uzdrowiskowym popularnie nazywanym poszpitalnym. Do konkretnego uzdrowiska wysyła się skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową :kwiat:
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: Fionka »

nika7 pisze:Ewiko, skierowanie do KONKRETNEGO sanatorium nie ma nic wspólnego nie tylko z sanatorium uzdrowiskowym, ale też ze Szpitalnym leczeniem uzdrowiskowym popularnie nazywanym poszpitalnym. Do konkretnego uzdrowiska wysyła się skierowanie na rehabilitację ogólnoustrojową :kwiat:
NiKa ktos mi juz to tlumaczyl,ale nigdy nad tym sie doglebnie nie zastanawialam. mmmmmmmmmmmmoze Tobie wystarczy aby mi to dokladnie wytlumaczyc , widze ze masz spora wiedze na ten temat. Wystarczy oczywisvie cierpliwosci.Mam przydzial do tego paskudnego Lesnika w Sopocie od 30 04-2105.W dniu 17 04 ide na badania (sprawdian czy niemanawrotu choroby nowotworowj ), jezeli bedzie ok. to jade.Czy lekarz moze mi wystawic jakies skierowanie po wyjsciu ze szpitala to bedzie ok.23 04(5-ciodniowy cykl badan)Kiedy i gdzie mam isc z tym papierkim .Czy tio ma byc poszpitalne z NFZ-tu ,cz tez moze na leczenie ogolnoustrojowe. Do tej pory przez 13 lat nie mialam takiej potrzeby , prowadzilam turnusy nad morzem wiec siedzialam tam przez min 3 miesiace, oczywiscie lekarz w pelni to akceptowal.Teraz potrzebuje jodu ,jezdze nad morze 2 razy do roku ale prywatnie to kupa kasy .Bardzo prosze o info Pozdro Ela
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20162
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: sanatorium poszpitalne...

Post autor: Felice »

wiesniaczkaela na ogólnoustrojową można tylko pojechać z powodu schorzeń ortopedycznych, neurologicznych i reumatycznych - czyli to co związane z narządem ruchu.
Jeżeli chodzi o pobyt w szpitalu to generalnie badania nie kwalifikują do wypisania skierowania do sanatorium....ale pogorszenie choroby tak.Jednakże wszystko zależy najbardziej od jednostki chorobowej na która jesteś kierowana.
ODPOWIEDZ