zmiana czasu oczekiwania

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1947
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

zmiana czasu oczekiwania

Post autor: Zosia »

Przez ostatnie kilka lat korzystałam z leczenia uzdrowiskowego w ramach urlopu wypoczynkowego-wniosek od lekarza rodzinnego. Przy ostatnim składaniu wniosku Pani w NFZ zapytała się czy leczę się w poradni specjalistycznej . Po mojej twierdzącej odpowiedzi zdziwiona zapytała dlaczego skierowanie nie od specjalisty (w moim przypadku od pulmonologa )mogłabym wtedy liczyć na uzdrowiskowe szpitalne , bezpłatne i znacznie szybciej. Wiedziałam że kiedyś tak było ale myślałam że się zmieniło. Pani odpowiedziała, że w moim przypadku choroba ta pozostała "na starych zasadach". Poradziła mi nawet żebym przy następnej wizycie poprosiła o drugi wniosek i załączyła pismo o zmianę kwalifikacji. Nie zrobiłam tego żeby już nie mieszać, miałam inne plany ale po tym wyjeździe, które nastąpi najprawdopodobniej wiosną wniosek będzie z pewnością od specjalisty. Czy ktoś z Was korzysta z takich wniosków i czy wówczas miał przydzielone "poszpitalne" z ramach zwolnienia? I oczekując 18 miesięcy po przyjeździe czy gdybym dostała to poszpitalne ten okres musiałby być znów
zachowany ? A czy osoby wyjeżdżające tylko bezpłatnie po leczeniu szpitalnym też te 18 miesięcy czekają każdorazowo ? Ojej ile pytań mi się nasunęło a myślałam , że ze mnie już ciut nie specjalista w sprawach sanatoryjnych :lol: :lol: Proszę o informacje :)
Awatar użytkownika
MaryKate
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 491
Na forum od: 03 gru 2014 13:40
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 0

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: MaryKate »

w moim przypadku to było tak , miałam złożony wniosek na sanatorium ale w między czasie byłam w szpitalu i lekarz wypisał mi na poszpitalne zaniosłam wniosek do NFZ i mnie przekwalifikowali a tamto skierowanie straciło ważność nie można być w dwóch kolejkach jednocześnie dodam jeszcze że w sanatorium byłam w 2014 a na uzdrowiskowym 2015 więc nie trzeba czekac 18 miesięcy
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1947
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: Zosia »

Bardzo Ci dziękuję Gumisiu rozumiem uzdrowiskowe znaczy tu poszpitalne. Wiem że nie można mieć dwóch ale też nie trzeba czekać 18 miesięcy na nie. O to mi chodziło. Na najważniejsze pytanie dałaś mi odpowiedź . Jezcze raz dzięki i miłego dnia. :kwiat: :) Zosia
Awatar użytkownika
MaryKate
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 491
Na forum od: 03 gru 2014 13:40
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 0

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: MaryKate »

poszpitalne oczywiście nie uzdrowiskowe jak napisałam
Awatar użytkownika
gre_ys
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 19 gru 2009 15:58
Oddział NFZ: Lubuski
Staż sanatoryjny: 9

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: gre_ys »

Zosia pisze:Przez ostatnie kilka lat korzystałam z leczenia uzdrowiskowego w ramach urlopu wypoczynkowego-wniosek od lekarza rodzinnego. Przy ostatnim składaniu wniosku Pani w NFZ zapytała się czy leczę się w poradni specjalistycznej . Po mojej twierdzącej odpowiedzi zdziwiona zapytała dlaczego skierowanie nie od specjalisty (w moim przypadku od pulmonologa )mogłabym wtedy liczyć na uzdrowiskowe szpitalne , bezpłatne i znacznie szybciej. Wiedziałam że kiedyś tak było ale myślałam że się zmieniło. Pani odpowiedziała, że w moim przypadku choroba ta pozostała "na starych zasadach". Poradziła mi nawet żebym przy następnej wizycie poprosiła o drugi wniosek i załączyła pismo o zmianę kwalifikacji. Nie zrobiłam tego żeby już nie mieszać, miałam inne plany ale po tym wyjeździe, które nastąpi najprawdopodobniej wiosną wniosek będzie z pewnością od specjalisty. Czy ktoś z Was korzysta z takich wniosków i czy wówczas miał przydzielone "poszpitalne" z ramach zwolnienia? I oczekując 18 miesięcy po przyjeździe czy gdybym dostała to poszpitalne ten okres musiałby być znów
zachowany ? A czy osoby wyjeżdżające tylko bezpłatnie po leczeniu szpitalnym też te 18 miesięcy czekają każdorazowo ? Ojej ile pytań mi się nasunęło a myślałam , że ze mnie już ciut nie specjalista w sprawach sanatoryjnych :lol: :lol: Proszę o informacje :)
Witaj ''Zosiu''. Oto mój'' przypadek': wysłalam wniosek o sanatorium poszpitalne, wypisane przez lek. rodzinnego, z zał. wypisu ze szpitala( kardiologia), właśnie widzę w przeglądarce że wpisana jestem w kolejkę na ''uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne'' kardiologia. W 2012 na taki sam wniosek z wypisem ze szpitala, otrzymałam ''szpital uzdrowiskowy'', może powinnam skorzystać z tej rady jaką Ty dostałas w NFZ, i wysłać jeszcze raz wniosek od specjalisty, a czy pismo o zmianę kwalifikacji piszę sama, czy jednak kardiolog.
pozdrawiam
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1947
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: Zosia »

W identycznej sytuacji jest moja sanatoryjna koleżanka z dolnośląskiego NFZ. Już po raz drugi tak została załatwiona. Napisała jakieś bardzo ostre pismo z takim jakby sprzeciwem -dokładnej treści nie znam . Za pierwszym razem po takim odwołaniu odpowiedzi nie dostała tylko chyba po mesiącu czy dwóch przyszło od razu skierowanie do szpitala uzdrowiskowego. Teraz już miesiąc czeka i na razie cisza ale myślę ,że to wszystko zależy tylko od nfz wątpię czy w moim coś takiego odniosłoby skutek. Na Twoim miejscu wzięłabym drugie skierowanie od kardiologa poprosiłabym by dopisał że ze względu na stan zdrowia wskazana jak najszybsza rehabilitacja do tego załączyłabym pismo (sama piszesz) o zmianę kwalifikacji i bym wysłała . Nic tym nie stracisz warto spróbować. Powodzenia :)
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1947
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: Zosia »

Gre-ys właśnie dziś koleżanka DOSTAŁA SKIEROWANIE jedzie we wrześniu do Świnoujścia na poszpitalne . Składaj, pisz k o n i e c z n i e !
Awatar użytkownika
gre_ys
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 19 gru 2009 15:58
Oddział NFZ: Lubuski
Staż sanatoryjny: 9

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: gre_ys »

Witaj Zosiu. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dzisiaj dostałam na piśmie nr kolejki(11130) do sanatorium uzdrowiskowego . Do Kardio idę 18.08, i wtedy będę mieć nowy wniosek. Piszesz że znajoma wystosowała tylko pismo, i Nfz zrobil poprawkę, tak zrozumiałam. Wyślę pismo, zobaczę jak sprawy się potoczą. Pozdrawiam

Pozdrowienia dla wszystkich


P.s. Na wypisie ze szpitala,w zaleceniach wpisano ,,wskazane leczenie uzdrowiskowe,,
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1947
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: Zosia »

Tak tylko pismo ale nie było ono w proszącym tonie. Napisała np że uważa iż specjalista ze szpitala ze specjalizacją posiada większą wiedzę niż balneolog w NFZ i jeszcze coś o przepisach. Ja to myślałam że po takim piśmie to jej nie zmienią a tu proszę i to już po raz drugi. Może u Ciebie znaczenie miało to leczenie uzdrowiskowe, mógł dopisać w szpitalu uzdrowiskowym. Choć czy ja wiem zawsze chyba tak piszą. Jeśli czujesz, że jesteś w stanie "wysmarować" takie odwołanie to pisz jeśli jednak nie to weż najpierw ten mowy wniosek i dopiero napisz - ja bym tak zrobiła. Bo samo pismo to tylko Twoje słowa a nowy wniosek to dodatkowe pisane słowa specjalisty. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
gre_ys
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 84
Na forum od: 19 gru 2009 15:58
Oddział NFZ: Lubuski
Staż sanatoryjny: 9

Re: zmiana czasu oczekiwania

Post autor: gre_ys »

Witam.
Wklejam link z wytycznymi na podstawie których balneolog NFZ kwalifikuje nasze wnioski

http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m8 ... &ma=019106

Dobrze znać te zasady, bo nie zawsze lekarze kierujący je znają.
Myślę że to również mi pomoże w zmianie mojej kwalifikacji .
Pozdrawiam wszystkich
ODPOWIEDZ