Organizatorzy turnusów rehabilit.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1951
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Zosia »

Turnus rehabilitacyjny można wykupić prywatnie w sanatorium bąź skorzystać z ofert różnych zakładów świadczących takie usługi. Wiem,że organizatorem takich turnusów jest np. Z-d Usług Sanatoryjnych i Rehabilitacyjnych Medical-Chemist Bydgoszcz, z którego korzystała Narewka, Z-d Usług Rehabilitacyjnych i Socjalnych Zawiercie z którego wcześniej korzystał mój Zakład, Z-d Usług Rehabilitacyjno-Socjalnych Katowice czy Spółdzielnia Inwalidów "Rehabilitacje" Zielona Góra. Z pewnością są jeszcze inne. Każde w swej ofercie ma inne ośrodki. Mam pytanie do osób korzystających z takich biur. Czym różni się taki turnus tzn zakupiony w sanatorium a w biurze. Czy jest to tylko pośrednictwo w sprzedaży ? Czy organizator zapewnia jakąś dodatkową opiekę , KO na przykład. Czasami widzi się jakieś zorganizowane grupy ludzi ..... . Ode mnie niestety już z tych biur nikt nie korzysta w ogóle jeździ coraz mniej osób , choć niepełnosprawnym zakład z ZFRON zwraca 50%. A szkoda :( Co wiecie na ten temat a może znacie takie biura z ciekawymi ofertami ? Pozdrawiam :)
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: ewiko »

Obecnie WŁÓKNIARZ w Busku Zdroju ma w ofercie tygodniowe turnusy rehabilitacyjne, dostępne praktycznie przez cały rok.
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1951
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Zosia »

Chyba nie do końca jasno sprecyzowałam swoje zapytanie. Nie szukam konkretnej oferty w sanatorium. Interesują mnie oferty tych biur i czy one czymś się różnią ? Ale dziękuje ,że się odezwałaś ewiko może ktoś z informacji skorzysta :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7814
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: darek »

..Zosiu

W chwili obecnej pomimo ,ze liczba osób posiadająca status osoby niepełnosprawnej się zwiększyła ma na wpływ ilość Organizacji ,które ,mogą przyznawać niepełnosprawność prócz ZUS-u , takie orzeczenie daje KRUS MOPS czy inne chodzi tutaj o nazewnictwo.
To niestety liczba do których kierowana oferta tych biur Zakładów Pracy Chronionych kurczy się.
Dodatkowo wiele z wymienionych biur są to Biura podróży stworzone BLISKO oddziałów PFRON dodatkowo w tych placówkach zatrudniane są osoby niepełnosprawne na ,które zapewne Szefowie biorą dotacje ( to już inna sprawa )

Kilka lat temu były większe możliwości korzystania dziś troszeczkę jest z tym Problem jest budżet w PEFRONIE są wnioski i bardzo szybko się kończą dopłaty.
Kolejna sprawa to cena za pobyt i zawyżanie bo i tak dostajesz dofinansowanie niejednokrotnie zawyżone o nawet 25%.

Reguły dofinansowania są transparentne jest to dofinansowanie w wysokości do 50% a wypoczynek ma odbyć się na terenie Polski.

Co do zorganizowanych grup .
Zdarza się ,że jeżeli dane biuro podpisze lub zorganizuje grupę na autobus 40 osób to i za dodatkową opłata podstawi autobus i na drogę da pilota ..był taki przypadek w tym roku do Mrzeżyna z Katowic.
Co zaś tyczy się grup zorganizowanych mogą to być całodzienne domy opieki dla osób niepełnosprawnych ,które dodatkowo zatrudnione są w Zakładach pracy chronionych bodajże kilka takich jest w kujawsko-pomorskim czy w okolicach ..Mikołowa.

Generalnie są to biura oferujące mim Turnusy rehabilitacyjne szkoda jedynie ,ze pracując w ZPCHR w całym 2015 Mój zakład nie otrzymał zadnej propozycji a rok budżetowy na takie wyjazdy w PFRON trwa od lutego do maja( Otrzymanie dotacji )
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 933
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Narewka »

Szukając dobrego turnusu rehabilitacyjnego przejglądałam mnóstwo stron i ofert najróżniejszych biur.Zalezalo mi na dobrych zabiegach, pokoju 1osobowym, niedaleko od Warszawy.Znalazłam to biuro w Bydgoszczy i skorzystałam z ich oferty.Własciwie niewiele wszystko różniło się od pobytu kupionego bezpośrednio w sanatorium. Zaliczkę wpłaciłam po zarezerwowaniu a całość miesiąc przed terminem turnusu, poprzednio płaciłam po przyjezdzie do sanatorium. W Przy tęzni jest przedstawicielka biura, pani Lodzia, która opiekowala się grupą.Bardzo miła , pomocna przy na we wszystkich sprawach.Ja akurat nie mialam problemów, znam dobrze sanatorium i Inowrocław. Koszt nawet chyba nieco niższy niż prywatnie.
Ale w zeszłym roku znalazłam na stronie tego biura ofertę w Kołobrzegu i sama bezpośrednio wykupiłam.
Jest wiele innych biur oferujących turnusy, ale mozna i bezpośrednio w sanatorium załatwić, oczywiście, jeśli prowadzi turnusy rehabilitacyjne.
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1951
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Zosia »

Narewko - dziękuję na Twoją odpowiedź liczyłam :) Zauważyłam też (co mnie zdziwiło) że ceny przez te biura nie są wyższe. Myślę,że może bezpośrednio w sanatorium można lepszy pokój zarezerwować bo oni pewnie rezerwują hurtem. Zwróciłam też uwagę,że niektóre grupy są jakby szybciutko całe zintegrowane a więc jakiegoś opiekuna z biura mają i pewnie to zależy od tego jaki ten opiekun jest.

Darku zgadzam się,że te środki z PFRON-u są bardzo ograniczone z dostępem dla niewielkiej liczby osób ale jako zatrudniony w ZPCHr wiesz o Zakładowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych . Tworzone są on między innymi z zaliczek na podatek dochodowy, zwolnień z podatków np od nieruchomości itd a są to duże kwoty. U mnie w Zakładzie (u Ciebie z pewnością też) jest regulamin , tabele kto na co i ile dofinansowania może dostać.W mojej pracy 50% dofinansowanie do turnusu to najniższe dofinansowanie (jeśli dochód "na głowę" przekracza 1000 zł) nie więcej jednak niż 1600 zł.1 raz w roku. Ale to to już w każdym zakładzie jest inaczej tzn procenty mogą być różne bo z czego jest tworzony i na co ma być przeznaczony regulują przepisy.
Jak społeczeństwo ubożeje świadczy to ,że mimo żadnego problemu (wszyscy niepełnosprawni a jest ich ponad 60%) dostają dofinansowanie wyjeżdża na ponad 100 zatrudnionych 3-4 osoby a czasami i tyle nie. I to jest przykre :(
A propozycje z tych różnych biur przychodzą są to zwyczajne oferty jakich wiele . Pozdrawiam serdecznie i Ciebie i Narewkę :)
Awatar użytkownika
Maria K
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 692
Na forum od: 18 maja 2015 14:34
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Maria K »

Ja załatwiam zawsze we własnym zakresie,ostatnio byłam w Zakopanem i byłam bardzo zadowolona.Czas mieliśmy tak zorganizowany że nie można było się nudzić. :)
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1951
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Zosia »

Możesz napisać ciut więcej. Czy to był Zakopiec i to zorganizowanie to był jakiś KO czy po prostu fajna grupa i sami zorganizowaliście sobie świetnie czas? Ja z turnusów korzystam co rok ale tam nie byłam więc może następnym razem....
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11632
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Atina »

Fajny temat :kwiat: :)
Na pewno skorzystam z waszych podpowiedzi.
Awatar użytkownika
Maria K
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 692
Na forum od: 18 maja 2015 14:34
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Organizatorzy turnusów rehabilit.

Post autor: Maria K »

To był kompleks wypoczynkowo-rehabilitacyjny ;Marzenie",trochę na uboczu Zakopanego, ale wszędzie kursują busiki więc kto nie może chodzić to może dojechać za niewielką opłatą.Ja przeważnie chodziłam na pieszo.Budynki są trzy plus oddzielnie baza zabiegowa,główny budek to stare budownictwo pozostałe nowe.Czas częściowo był zorganizowany przez właścicielkę ,a częściowo przez jednoosobowe biuro podróży ,sympatycznego właściciela busika z którym jeżdziliśmy na wycieczki.To co organizowane przez właścicielkę to było w cenie,pozostałe za opłatą.Jedzenie bardzo smaczne i dużo,obsługa bardzo miła,zabiegi takie jak chciałam,i to wszystko za niewielkie pieniądze.Jestem bardzo zadowolona z pobytu.Jeśli chcesz jeszcze coś wiedzieć to pytaj ,chętnie ci odpowiem. :serce: :kwiat:
ODPOWIEDZ