JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Betina71
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1627
Na forum od: 05 lut 2016 08:03
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: Betina71 »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Chciałabym się dowiedzieć jak krok po kroku załatwić sobie wyjazd do sanatorium z NFZ krok po kroku zaczynając od wypisania wniosku przez lekarza rodzinnego.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
forumowicz

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: forumowicz »

Wypełniony wniosek wyślij , lub osobiście zawieź do NFZ i czekaj na odpowiedź :)
forumowicz

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: forumowicz »

1. Trzeba mieć jakieś schorzenie kwalifikujące do leczenia uzdrowiskowego.
2. Trzeba wyrazić chęć wyjazdu.
3. Należy udać się do lekarza i powiedzieć, że chce się wyjechać do sanatorium.
4. Lekarz oceni, czy się kwalifikujesz, wystawi skierowania na stosowne badania.
5. Z wynikami badań udasz się ponownie do lekarza.
6. Jeśli wyniki będą jak trzeba, lekarz wypisze wniosek na leczenie uzdrowiskowe i powie co dalej :)
8-)
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: Dzia_dek »

Betino proces ten zaczynasz od poproszenia swojego lekarza o wypisanie wniosku skierowania.
Wniosek może wypisać lekarz specjalista u którego się leczysz, ale częściej jest praktykowane,
że robi to lekarz POZ na podstawie ksera kart lekarskich od specjalisty, ewentualnie wywiadu
z Tobą. Do wniosku dołączamy wyniki podstawowych badań. Teraz praktyki są różne. Wniosek
albo jest wysyłany przez Twojego lekarza (przychodnię) albo możesz wysłać (zawieźć osobiście)
go sama. Wszystko zależy od miejsca zamieszkania i siedziby funduszu. (tzn odległości między nimi).
Następnie w NFZ Twój wniosek ma nadany numer po czym oczekujesz na uznanie zasadności i
zakwalifikowanie wniosku przez lekarza balneologa. Gdy to nastąpi z pozytywnym wynikiem Twój
wniosek zostaje ustawiony w kolejkę oczekujących. Schorzenia są podzielone na grupy
(np. kardiologia i tu mieszczą się wszystkie choroby serca i pokrewne) i każda grupa ma odrębną kolejkę.
Teraz następuje to co wywołuje najwięcej kontrowersji. Czas od złożenia wniosku do wyjazdu
do sanatorium. Zależy najczęściej od miejsca zamieszkania i waha się od 13 miesięcy w podkarpackim do
około 40 w śląskim. I to praktycznie tyle. Jeśli jest to pierwszy wyjazd lub minęło od poprzedniego więcej
jak 18 miesięcy to po upływie jednego roku od złożenia wniosku można się starać o wyjazd z tzw. zwrotów.
Wyjątek stanowią Honorowi Dawcy Krwi, którzy wyjeżdżają w terminie do 2 miesięcy od złożenia wniosku.
Po upływie tych ustawowych 18 m-cy oczywiście. Dodatkowo poszczególne oddziały NFZ-u maja swoje własne
odrębne przepisy jak np. śląski - karencja 12 m-cy od powrotu z sanatorium do złożenia kolejnego wniosku.
Mówimy tu o normalnym skierowaniu bo występują jeszcze skierowania kiedyś nazywane poszpitalnymi,
wystawiane są bezpośrednio, po zabiegach, przez lekarzy na oddziałach i czas oczekiwania jest krótszy
i kolejka też jest inna.
p.s.Myślę, że to chyba wszystko. Jeśli gdzieś coś zgubiłem to mam nadzieje, że ktoś uzupełni mój wpis.
Awatar użytkownika
Betina71
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1627
Na forum od: 05 lut 2016 08:03
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: Betina71 »

A co jeśli choruję i leczę się na 2 zupełnie niepokrewne schorzenia?
forumowicz

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: forumowicz »

Betina71 pisze:A co jeśli choruję i leczę się na 2 zupełnie niepokrewne schorzenia?
To nie przeszkadza. Chyba, że jednostki chorobowe nie kwalifikują się do leczenia uzdrowiskowego. Wtedy z wyjazdu nici :(
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: Dzia_dek »

Betina71 pisze:A co jeśli choruję i leczę się na 2 zupełnie niepokrewne schorzenia?
Skierowanie jest wystawiane na schorzenie tzw. główne i zaznaczone są choroby współistniejące.
Wtedy przez lekarza balneologa wybierane (może inaczej: powinno być wybierane) jest miejsce
leczenia pod dwoma kątami schorzeń, ale z uwzględnieniem głównego.
forumowicz

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: forumowicz »

Betina , pytasz jak krok po kroku załatwić sobie wyjazd do sanatorium , gdy masz juz skierowanie od lekarza rodzinnego .Krok jest jeden , jak Ci napisałam - dostarczyć skierowanie do NFZ . Pozostałe sprawy dzieja się jakby bez Twojego udziału , to balneolog zatrudniony w NFZ o wszystkim decyduje . Ty czekasz cierpliwie na odpowiedź :)
Awatar użytkownika
goośka71
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 362
Na forum od: 11 mar 2012 18:59
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: goośka71 »

Ja tylko dodam, że do wniosku dołączam kilka prześwietleń, rezonansów itp (jak chodzi o ortopedię), żeby było bardziej wiarygodnie :)
Ewentualnie opinię lekarza specjalisty
forumowicz

Re: JAK PRZEBIEGA PROCES ZAŁATWIANIA SANATORIUM W NFZ?

Post autor: forumowicz »

Ja zawoziłam sam wniosek . Nigdy nie pytano o dodatkowe badania lub zaświadczenia . Rodzinny wszystko Im we wniosku dokładnie przedstawia .
:)
ODPOWIEDZ