jak zabrać się za skierowanie

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
gabimaga
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 57
Na forum od: 19 lip 2016 21:23
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 1

jak zabrać się za skierowanie

Post autor: gabimaga »

1,5miesiąca temu przeszłam operację usunięcia torbieli z jajnikiem laparotomią. Jak ,,ożyłam,, poszłam do rodzinnego po skierowanie.
Dostałam kartkę wypisaną - uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, Z48.
Na wizycie nie wiedziałam o co pytać i nie ogarniam tego Z48 bo nie wiem czy taka choroba zasadnicza pozwala na sanatorium.
Co więcej myślałam, że będę miała bezpłatny wyjazd jako ze mnie pocięli i 2 tyg trzymali w szpitalu a tu wychodzi, że płatne????
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: malgonia »

Skierowanie na poszpitalne powinni wypisac w szpitalu, a rodzinny wypisuje na zwykłe sanatorium płatne
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: Felice »

Małgoniu niekoniecznie.
Jednak nie wszystkie pobyty szpitalne kwalifikują na szpitalne leczenie uzdrowiskowe.Lekarz w funduszu decyduje o formie leczenia.
gabimaga
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 57
Na forum od: 19 lip 2016 21:23
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 1

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: gabimaga »

W szpitalu leżące kobiety mówiły, że do sanatorium to się do rodzinnego idzie więc nawet nie pytałam i nie słyszałam, żeby komuś dali skierowanie.
A z tym Z48 to przysługuje sanatorium. Jajnik mi usunęli a kwalifikacji chorób kobiecych nie mam.
Może mam pójść do ginekologa po skierowanie zamiast do rodzinnego?
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: Felice »

Gabimaga,według mnie to żadna różnica jeżeli dołączasz wypis ze szpitala,a Z48 to opieka po operacji .
Ponadto czy masz już ocenę balneologa z funduszu,czy to twój lekarz zaznaczył tą formę leczenia,bo to zasadnicza różnica jest.
Awatar użytkownika
Remik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 288
Na forum od: 07 lip 2016 18:11
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: Remik »

Jako facetowi nic mi do twojej choroby ale u mnie neurologia i pani doktor powiedziała ,że może wypisać ona lub właśnie rodzinny.Więc w twoim przypadku może to być ginekolog tak myślę ale pewności nie mam ,może jeszcze ktoś obyty się wypowie
Dagna
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 451
Na forum od: 07 sie 2013 14:37
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: Dagna »

To czy jest płatne zależy do jakiego obiektu skierują. Ja byłam 2 razy w Długopolu - pierwszy raz płatne bo obiekt sanatorium, a drugie bezpłatne bo szpital sanatoryjny i jeszcze zwolnienie lekarskie dostałam. Skierowania NIE były wystawiane w szpitalu.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7809
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: darek »

gabimaga pisze:1,5miesiąca temu przeszłam operację usunięcia torbieli z jajnikiem laparotomią. Jak ,,ożyłam,, poszłam do rodzinnego po skierowanie.
Dostałam kartkę wypisaną - uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne, Z48.
Na wizycie nie wiedziałam o co pytać i nie ogarniam tego Z48 bo nie wiem czy taka choroba zasadnicza pozwala na sanatorium.
Co więcej myślałam, że będę miała bezpłatny wyjazd jako ze mnie pocięli i 2 tyg trzymali w szpitalu a tu wychodzi, że płatne????

Wg zaleceń Ministerstwa zdrowia oraz NFZ wnioski wypisuje LEKARZ RODZINNY w niektórych przypadkach Lekarz prowadzący w szpitalach ,klinikach.
generalnie zalecane jest ,aby Lekarzy wypisywał wniosek na PODSTAWIE innego dokumentu -najczęściej wypisu który winien byc dołączony do skierowania ułatwia to niejednokrotnie odczytanie wniosku ( dobrze ,że nowe sa już wypisywane komputerowo)
Twój z Twojego OPISU wskazał jednoznacznie ,że Sugeruje ,abyś przebywała na .. uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne ( czyli pobyt pełnopłatny )
widocznie Twoje schorzenie zostało tak sklasyfikowane.

wykaz -skierowań -jako Uzdrowiskowego leczenia szpitalnego jest ciagle weryfikowany o OGRANICZANY -BUDŻET

Wszyscy musimy zdać sobie sprawę ,że NIE KAŻDY POBYT w Szpitalu Klinice nie każdy Zabieg czy operacja kwalifikuje się do :
rodzaju świadczenie-Nazywanego fachowo -Uzdrowiskowe leczenie Szpitalne czyli poszpitalne za tzw darmochę
gabimaga
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 57
Na forum od: 19 lip 2016 21:23
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 1

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: gabimaga »

Mi Z48 i pobyt wypisał w sanatorium płatnym wypisał lekarz rodzinny, dołączył xero wypisu ze szpitala i badania.
Z48 w wykazie w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego nie występuje więc zaczęłam się zastanawiać po co lekarz rodzinny zakwalifikował mnie jako Z48 a nie N99 i robiłam badania jak nie przysługuje mi sanatorium.
Jestem po operacji i też nie wiem czy teoretycznie miałabym jechać w trybie przyspieszonym czy z czekaniem.
Czekam na rozpatrzenie wniosku dopiero. Chciałabym dostać poszpitalne i szybkie, stanąć na nogi, znaleźć pracę i zapomnieć o koszmarze operacji nie ukrywam :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20131
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: jak zabrać się za skierowanie

Post autor: Felice »

Z zarządzenia Ministra Zdrowia wynika,że szpital uzdrowiskowy przysługuje w następujących przypadkach
XIV. Choroby kobiece (ginekologia)
Szczegółowe wskazania:
1) szpital:
a) N99 – stany po operacjach w obrębie narządu rodnego w okresie do 12 miesięcy od
przebytej operacji z wyłączeniem stanów po operacjach z powodu nowotworu złośliwego,
b) N83 – stany po operacjach jajnika w zespołach androgennych w okresie do 12 miesięcy
od przebytej operacji;
ODPOWIEDZ