Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
wikul
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 211
Na forum od: 08 lut 2012 17:25

Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: wikul »

Szukając ciekawych ofert zawędrowałem do Zakładu Leczniczego „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. gdzie w ofercie leczenia sanatoryjnego w ramach NFZ zauważyłem takie możliwosci:
Dodatkowe dobrowolne opłaty:
- wypożyczenie telewizora 60,- za pokój
- wypożyczenie czajnika 5,- za turnus od osoby
- dopłata do wyżywienia komercyjnego 10,- za dzień
O ile dwie pierwsze pozycje nie wywołuja zdziwienia bo zdarzaja sie często, to ostatnia pozycja jest nie do zaakceptowania. Dzieli bowiem kuracjuszy z takimi samymi skerowaniami na lepszych i gorszych. Przypomina mi to słynne kiedyś w schyłkowych rzadach Gierka, sklepy komercyjne. Na to nie może byc zgody.
Czy ktoś spotkał sie z podobnymi "wynalazkami" w polskich sanatoriach?
Pozdrawiam W.
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: Selene »

Witaj Wikul :)

Z dopłatą do wyżywienia spotkałam się już kilka lat temu w Duszkach Zdroju i Polanicy w Wielkiej Pieniawie - na dziś jest to dopłata - 8,70 zł dziennie.
Dopłata jest dobrowolna.

Pozdrawiam :)
forumowicz

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: forumowicz »

A dlaczego gorszych i lepszych.Przecież jak dopłacasz więcej do pobytu to masz jedynkę a jak mniej płacisz za pobyt to trójeczkę.Tu też by można powiedzieć ,lepsi i gorsi.Widocznie taka filozofia przyświeca również kwestii wyżywienia.NFZ przelewa za nami określoną kwotę , za określone usługi a resztę płacimy my .Mnie bardziej oburza że właśnie za te same pieniążki w jednym sanatorium dadzą ci na śniadanko 2 jajka a w drugim 1/2,że w jednym masz zupy pod dostatkiem a w innym ledwo maleńki talerzyk.A i zdarza się że i chlebek jest reglamentowany.Czytamy tu na forum różne opinie z pobytów i nie zawsze są one w superlatywach.Pozdrawiam :)
wikul
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 211
Na forum od: 08 lut 2012 17:25

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: wikul »

Do zróżnicowanych opłat dla kuracjuszy pełnoplatnych i enefzetowskich zdążylismy sie przyzwyczaić ale tu sytuacja jest trochę inna. Wyobraźmy sobie że w pokoju mieszka kilka odób które razem idą na posiłek a muszą sie rozdzielić bo jedne mają lepsze a inne gorsze jedzenie w innej stołówce lub przy innym stoliku. Np.w stołówkach szkolnych to jest nie do pomyślenia.
Może kiedyś sie przyzwyczaję ale teraz jestem zdecydowanie przeciwny takim pomysłom które przypominaja mi zarabianie za wszelką cenę. Mogę sobie również wyobrazic sytuacje żę prawie wszyscy dopłacą a jedna lub kilka osób będzie siedziało na "oślich ławkach" ze skromnym jedzeniem. Nie, nie, to mi nie pasuje.
P.S. Uzdrowisko Nałęczów jest sprywatyzowane. Chyba nie za bardzo zależy im na reputacji bo prywatyzacja w Polsce nie cieszy sie dobrą opinią.
Pozdrawiam W.
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: ewiko »

Moje zdanie jest dokładnie takie jak SMUGI.Ilu kuracjuszy chodzi dojadać na mieście ?. Każdy ma inne potrzeby i jeśli sanatoryjna kuchnia dobrze gotuje dlaczego tenże kuracjusz ma chodzić zły i głodny? :evil: Tak na marginesie nigdy nie dokupuję żywności bo jak dla mnie jest aż nadto ale nie patrzę też krzywym okiem na tych co mają większy apetyt..... :lol:
Awatar użytkownika
stada-52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 291
Na forum od: 27 lip 2012 16:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: stada-52 »

W Nałęczowie razem z duchem prywatyzacji ,zagościł duch pazerności.Tylko jakoś nie za wielu mają kuracjuszy komercyjnych,a tych z NFZ upychają na siłę :evil:
wikul
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 211
Na forum od: 08 lut 2012 17:25

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: wikul »

stada-52 pisze:W Nałęczowie razem z duchem prywatyzacji ,zagościł duch pazerności.Tylko jakoś nie za wielu mają kuracjuszy komercyjnych,a tych z NFZ upychają na siłę :evil:
Dokładnie też tak myslę a dojadanie poza sanatorium nie ma tym nic wspólnego. Jedni chodzą na lody, kawę czy ciastko, inni na piwo, smażoną rybkę czy pierogi. To nie ma nic wspólnego z pazernoscia kierownictwa sanatorium.
Pozdrawiam W.
Awatar użytkownika
biedroneczka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4423
Na forum od: 03 sty 2012 09:40
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: biedroneczka »

W listopadzie ubiegłego roku, w sanatorium Kolejowym w Ciechocinku był mój Ojciec, który musiał dopłacić do posiłków 200 zł zaraz na wstępie, przy meldowaniu się w sanatorium. Powiedział, że to było obligatoryjne dla wszystkich kuracjuszy. W dodatku jedzenia było mało i niesmaczne. Sama byłam w Kudowie w sierpniu ubiegłego roku i takiej opcji z dopłatą nikt nam nawet nie proponował. Przecież kwota przeznaczona na posiłki we wszystkich w sanatoriach jest chyba jednakowa, więc zastanawiam się o co tak naprawdę tu chodzi? Czyżby zwyczajna niegospodarność, czy próba podreperowania w taki prymitywny sposób budżetu poszczególnych jednostek. A tak nawiasem mówiąc, wolałabym przeznaczyć te " utopione" w sanatoryjnej kuchni pieniądze na spróbowanie specjałów kuchni lokalnej.... co zresztą robię ;)
elizaa
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 63
Na forum od: 16 sty 2014 12:37
Staż sanatoryjny: 1

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: elizaa »

Też zastanawiam się, czy kwota przeznaczona na wyżywienie jest we wszystkich sanatoriach jednakowa? I czy ustalana jest na poziomie ministerialnym? czy może każdy NFZ ma swoje stawki? Logicznie myśląc, powinna być jednakowa, bo jednakowe są stawki opłat za sanatoria, w których zawarte są częściowe odpłatności za nocleg i wyżywienie. Idąc dalej zastanawiam się, ile procent stawki dziennej przeznacza się na wyżywienie? W ogóle wydaje mi się, że powinna istnieć jakaś kategoryzacja sanatariów, bo przecież pokoje 2-osobowe z pełnym węzłem sanitarnym w różnych sanatoriach wyglądają róznie, jedne z czasów PRL-u, inne full wypas.
wikul
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 211
Na forum od: 08 lut 2012 17:25

Re: Skandaliczne dopłaty do jedzenia

Post autor: wikul »

biedroneczka pisze:W listopadzie ubiegłego roku, w sanatorium Kolejowym w Ciechocinku był mój Ojciec, który musiał dopłacić do posiłków 200 zł zaraz na wstępie, przy meldowaniu się w sanatorium. Powiedział, że to było obligatoryjne dla wszystkich kuracjuszy. W dodatku jedzenia było mało i niesmaczne. ;)
To się nadaje do prokuratora. Nie sam fakt dopłat, które sie nikomu nie podobają, a tryb obligatoryjny tych dopłat. A może lepiej dyrekcja by sie przyjrzała personelowi z jakimi bagażami wychodzą po pracy do domu bo jest jakaś taka prosta zależność że gdy personel wychodzi do domu z pełnymi siatami to kuracjusze maja powody do narzekań. Kiedyś wściekli i głodni bawiliśmy sie w takie obserwacje. Zawsze sie potwierdzały.
ODPOWIEDZ