Diety "specjalne" w sanatorium

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
fawn
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 08 lip 2014 17:28
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 0

Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: fawn »

Cześć :-)
w październiku po raz pierwszy jadę do sanatorium sponsorowanego w ramach prewencji rentowej przez wujka Z(e)USa. Mam takie pytanie: jak wygląda dostępność diety wegetariańskiej/ bezmlecznej/bezmięsnej/bezjajecznej/bezglutenowej a najlepiej w ogóle diety wegańskiej? Każdy z nas zna swoją truciznę i wie, co mu szkodzi, a co pomaga :-) :P
Skoro w sanatoriach są spotkania edukacyjne z dietetykami to rozumiem, że ten dietetyk również czuwa nad jadłospisem chorego? Czy wybór/zgłoszenie zapotrzebowania na taki rodzaj diety wymaga jakiegoś zaświadczenia od lekarza (np. o nietolerancji pewnych grup pokarmowych)? Jak to wygląda? Obawiam się, że będę musiała jechać z walizką swojego jedzenia, hehe
Z góry dziękuję za odpowiedź :-)
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: malgonia »

Moim zdaniem nie ma w sanatorium diety wegetariańskiej, wegańskiej itd...Według mojej wiedzy jest dieta lekkostrawna,cukrzycowa,wątrobowa,oraz 1100 kal.Może jest bezglutenowa ale chyba w specjalistycznych sanatoriach.Moja znajoma wegetarianka zawsze walczy w sanatorium o diete wegetariańska i dostaje tylko więcej jarzyn.Żywienie w sanatorium to trudny temat, w ostatnim sanatorium ludzie dostawali często drożdzówy na pól talerza, pasztetowei inne frykasy.ja zawsze biore lekkostarwna albo 1100 kal.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7126
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: jacky6 »

fawn pisze: Obawiam się, że będę musiała jechać z walizką swojego jedzenia, hehe....
w sklepiku na rogu kupić można stosownie - dietetyczne sucharki i takie tam...
:P

:mrgreen: :ugeek:
fawn
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 08 lip 2014 17:28
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: fawn »

Dziękuję za odpowiedź :-) :-) :-) na szczęście będę miała blisko do Czech a tam jest raj dla wegan, więc dożywianie będzie we własnym zakresie ;-)
Pozdrawiam serdecznie i zdrowia życze :-) :kwiat:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20132
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: Felice »

fawn tam gdzie byłam zazwyczaj starali się jakoś tą dietę dostosować (z naciskiem na jakoś :roll: )Między tym co dietetyk ustali a tym co kuchnia wyda też czasem jest przepaść.
Zazwyczaj na początku udawałam się do dietetyka w celu ustalania zasad diety i bywało różnie.W Kołobrzegu przy stoliku było nas czwórka dziwolągów,każdy z innym problemem dietetycznym i nikt nigdy nie dostał tego co powinien :lol:
Awatar użytkownika
ulanie
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1185
Na forum od: 30 cze 2014 17:14
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: ulanie »

W Polanicy w Pieniawie otrzymałam dietę wegetariańską i byłam jedynym dziwolągiem na turnusie :D W tej chwili jestem na diecie bezglutenowej, bez wieprzowiny, cukru i mleka, jestem w programie żywienia medycznego, jadę do Buska z dietą, tam są też dietetycy i uważam, że nie powinno być problemu. W Polanicy przez pierwsze dni musiałam ciągle przypominać i wytykać jak coś było nie tak, ale potem juz się panie pilnowały. Należy samemu o to zadbać... powiedziałam, ze zgłoszę lekarzowi, który pytając o dietę zlecił jaką chciałam i wtedy nie miałam nic od dietetyka, czy lekarza. Także badź dobrej myśli. Pozdrawiam :)
fawn
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 7
Na forum od: 08 lip 2014 17:28
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: fawn »

Dziękuję bardzo, wiem, że dla większości osób będę właśnie dziwolągiem :lol: jak wszyscy roślinożercy :mrgreen: ale nie chciałabym, żeby się marnowało jedzenie, więc jak mają mi dać coś, czego nie zjem i wyrzucić to do kosza, to wolę temu zapobiec. Jadę do Czerniawy i tam jest o tyle ciekawie, że dla komercyjnych kuracjuszy jest specjalna dieta owocowo-warzywna dr Bircher-Bennera, która baaardzo pokrywa się z moim "normalnym" jedzeniem ;-) zobaczymy na miejscu, ale jeśli sa przychylni diecie wegetariańskiej to może i wegana jakoś zniosą :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)
forumowicz

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: forumowicz »

Można I trzeba się porozumieć. Przecież, jeśli jesteś weganinem, to nie ruszysz sera ani kiełbasy. To oczywiste. Trzeba porozmawiać z kuchnią przed pierwszym posiłkiem. Jak nie da rady, to poprosić o wsparcie lekarza. Lekarz nie może odmówić przepisania takiej diety.
I po bólu.
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: malgonia »

Moim zdaniem nie ma takiego sanatorium z ZUS i NFZ ąby miało diete wege.Przeciez nie wystarczy nie podac mięsa,trzeba dawac przetwory sojowe,grochowe, kasze ,duzo jarzyn, chyba że sie myle.Ostatnio w sanatorium z ZUS chciałam diete 1000 kalorii, a pani mi poradzila ze wystarczy zjeśc mniej :lol: :lol: :lol:
forumowicz

Re: Diety "specjalne" w sanatorium

Post autor: forumowicz »

Kazdy ma po troszkę racji ;) :roll: :lol: nie jest tak że zawsze nasze dziwactwa są do realizacji.Bardzo wymyślnych diet nie ma w sanatoriach :o ja zawsze korzystam z diety albo wątrobowej ,albo do 1000 Kal albo 1100 Kal ale też trzeba pilnować bo bywa z tym dużo zamieszania ,chociaż w Iwoniczu nie było ,panie nie myliły diet. :lol:
ODPOWIEDZ