Propozycje - sanatorium w górach

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
Leon43
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1379
Na forum od: 05 sty 2014 22:24
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Propozycje - sanatorium w górach

Post autor: Leon43 »

Witam, zapytam Was o podpowiedź jakie sanatorium w górach polecacie. Chodzi o to aby blisko były szlaki turystyczne, ciekawe miejsca do zwiedzenia. Co prawda nie wiem gdzie dostanę skierowanie, ale słyszałem, że można pisemnie poprosić NFZ o skierowanie w konkretne miejsce. Co prawda to ich nie wiąże ale.... spróbować warto. Z góry dziękuję ;)
Awatar użytkownika
biedroneczka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4423
Na forum od: 03 sty 2012 09:40
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Propozycje

Post autor: biedroneczka »

Leon43 pisze:Witam, zapytam Was o podpowiedź jakie sanatorium w górach polecacie. Chodzi o to aby blisko były szlaki turystyczne, ciekawe miejsca do zwiedzenia. Co prawda nie wiem gdzie dostanę skierowanie, ale słyszałem, że można pisemnie poprosić NFZ o skierowanie w konkretne miejsce. Co prawda to ich nie wiąże ale.... spróbować warto. Z góry dziękuję ;)

Witaj Leon43 :D jesli lubisz góry i zwiedziłeś okolice Świeradowa i Szklarskiej Poręby w przepięknych Izerach , to może teraz kolej na Góry Stołowe, a w związku z tym np. Kudowę. Polecam, bo naprawdę warto :D Mnóstwo atrakcji: Szczeliniec Wielki, Rezerwat Błędne Skały, Skalne Grzyby, Szosa Stu Zakrętów, Wambierzyce, Kaplica Czaszek w Czermnej, Skansen budownictwa sudeckiego w Pstrążnej, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w zabytkowej papierni i wiele, wiele innych których nie wymieniłam.... Byłam tam... doszłam, weszłam, zobaczyłam i pomacałam więc z czystym sumieniem mogę polecić ;) :D :D
Ponieważ za miedzą są Czechy, to jeszcze wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzania po tamtej stronie :o np. obowiązkowo Skalne Miasto - Adrspach. Przy okazji, pisząc ten tekst powspominałam sobie troszkę.....z rozrzewnieniem... Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20156
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Propozycje

Post autor: Felice »

Te same atrakcje będziesz miał a Polanicy,Dusznikach i Lądku.Do połażenia takiego prosto "z budynku" chyba najbardziej nadaje się Lądek.
Awatar użytkownika
Zbigniew- I
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1176
Na forum od: 20 sie 2013 12:53
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Propozycje

Post autor: Zbigniew- I »

Ja polecam Cieplice, piękne miejsce, które można pokochać i tam wracać. Mogę coś o tym powiedzieć, byłem tam już cztery razy po trzy tygodnie, a teraz jadę piąty raz. Okolice to kraina pałaców i ogrodów, wspaniałe miejsca do zwiedzania, przepiękne szlaki gór Izerskich i Karkonoszy po Polskiej i Czeskiej stronie, dziesiątki kilometrów dobrze oznaczonych tras, średnio wymagających. Góry są dość wysokie, wychodzą ponad granicę lasów, co ukazuje przepiękne widoki na dalekie odległości. Możliwe są codzienne wycieczki indywidualne lub zbiorowe. Stamtąd wyjeżdżałem na wycieczki do Czech i Niemiec, Praga, Drezno, Liberec- ogród botaniczny i zoologiczny, Zamek Frydland, Harrachow z Muzeum szkła, kąpielą w piwie i koniecznie z wodospadem Mumlawy, Wrhlabi, Janskie Laznie, Pec pod Sneżkou, Czeski Raj, Szwajcaria Saksońska, Keningstein- najwieksza warownia średniowiecznej Europy, Pilnitz – pałace hrabiny Kosel, Zamek Stolpen, Bastei – wiszące mosty nad Łabą, Szwajcaria Czeska, Teplickie i Adrspachskie skalne miasta, Prawczicka Brama, Boższkowskie jaskinie, Zamek Troski, Ilczyn, Zamek Książ, Arboretum Wojsławice, Zamek Czocha, Palmiarnia w Wałbrzychu, zapora w Pilchowicach, Perła Zachodu, Kamienna Góra z podziemiami, Chełmsko Śląskie z Domem tkaczy, Bazylika Krzeszów, Rudawy Janowickie, Karpacz ze Świątynią Wang, Kowary z Parkiem miniatur, Szklarska Poręba z Muzeum Mineralogicznym, Muzeum Ziemi Juna i zakrentem śmierci( stąd konieczny szlak na Wysoki Kamień- przepiękny widok na całe Karkonosze), Lubań- miasto Kargula i Pawlaka, Świeradów. Moja rada, jedź samochodem, załatw zabiegi tak, aby kończyły się przed śniadaniem (da się to zrobić, mówię to z własnego doświadczenia), a potem wyjazd w teren. Koniecznym punktem pobytu jest wejście na Górę Krzyżną w Górach Sokolich ( z niemiecka – Cycengebirge) i dotkniecie siedmiometrowego krzyża tam stojącego, co daje (według legendy)odpust zupełny na trzy miesiące do tyłu jak i do przodu. I wtedy to można grzeszyć. Nie bez znaczenia jest też piękny widok z Sokolika. Polecam, polecam i raz jeszcze polecam.
Awatar użytkownika
Zbigniew- I
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1176
Na forum od: 20 sie 2013 12:53
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Propozycje

Post autor: Zbigniew- I »

Leon43,widziałem gdzieś, że byłeś w Szklarskiej Porębie i z Twojego postu widać, że doskonale ją znasz, a to tylko świadczy, że znasz Karkonosze i niepotrzebnie Ci je polecam. Ale wcześniej ktoś polecał Kudowę, Lądek i Polanicę, byłem i tam. Góry Stołowe są na jeden dzień, tak samo Broumowskie Steny, Teplickie i Adrschpaskie skalne miasta(ale tam wpadam z Cieplic), Trójmorski Wierch, Czarna Góra, Grzyby, Zieleniec – nie znajdziesz tam widoków takich jak w Karkonoszach, zbyt niskie góry, porośnięte lasami. To samo spotkasz w Ustroniu(chyba, że odwiedzisz okolice Babiej Góry, na dwa trzy dni. W Szczawnicy, Żegiestowie, Piwnicznej, Muszynie i Krynicy w Pieninach- tak samo, pofałdowany las. Polańczyk jest odległy o 60 km od Bieszczad Wysokich, mimo to polecam w jesieni w czasie przebarwiania się liści buka. Jesienią, nigdzie w Polsce nie znajdziesz piękniejszych widoków jak na Połoninach Bieszczadzkich. Podziwiam Tatry, ale czuję się tam jak na pielgrzymce do Częstochowy, dlatego ciągle wracam jak bumerang w Karkonosze latem, a Bieszczady jesienią.
Bietka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 446
Na forum od: 09 kwie 2010 21:52
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Propozycje

Post autor: Bietka »

Kocham Tatry i żadne inne góry im nie dorównują. Choć byłam w wielu miejscach inne góry choć też piękne nie robią na mnie takiego wrażenia. Krajobrazy alpejskie, skały, granatowe jeziora,ich potęga i ogrom przed którymi czujemy swą małość. To wszystko zachwyca i póki będę w stanie nigdy Tatr nie zdradzę. Można znaleźć takie trasy gdzie dwie , trzy godziny nikogo się nie spotyka na szlaku i czasem aż strach obleci bo tylko wypatruję czy nie czai się gdzieś niedźwiedź.
A tak jak na pielgrzymce to jest na kilku szlakach (Giewont, Kościeliska, Gąsiennicowa ). Niestety w Tatry nie jeździ się do sanatorium, to nie te klimaty,tam trzeba być zdrowym i mieć mocne nogi (kolana, stopy).Byłam w sanatoriach położonych w górach tzn. gdzieś w oddali były góry a raczej pagórki na które co poniektórzy spacerowali np. w Krynicy Zdrój można trochę pochodzić. W Polańczyku góry są w oddali i całkiem ładnie prezentują się szczególnie jesienią a zwiedza się je przeważnie z okien autobusu na wycieczce pętlą bieszczadzką. W Kudowie też właściwie gór nie widziałam , trzeba kawałek podjechać do Stołowych (Szczeliniec , Błędne Skały) lub do Czech. Ogólnie rzecz biorąc zwiedzanie gór w sanatoriach jest głównie możliwe jak ma się samochód (zbyt duże odległości aby zdążyć między posiłkami czy zabiegami. Będąc doświadczoną i zakochaną w tatrzańskich wędrówkach,, chodzenie po górach (pagórkach) w sanatoriach odpuszczam sobie, bardziej koncentrując się na zwiedzaniu.
hala5102
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 212
Na forum od: 26 kwie 2014 15:59
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Propozycje

Post autor: hala5102 »

Wszystkie wyżej wymienione propozycje, to jest właśnie to, o co pytasz. Nic dodać, nic ująć. Super. W wielu tych miejscach byłam. Rzeczywiście warto je zobaczyć.
Natomiast NFZ raczej nie bardzo przychyla się do życzeń i próśb pacjentów w kwestii skierowania do konkretnego uzdrowiska. Nawet gdy lekarz zaznaczy na wniosku ogólnie, że nad morze, to NFZ śle w góry i odwrotnie :( choć zdarzają się wyjątki.

Będziemy mogli leczyć się za granicą, ale z przeszkodami
[link]

Za co zapłaci NFZ?
NFZ będzie za to refundował koszty zakupu leków, sprzętu medycznego, a nawet... pobytu w zagranicznych sanatoriach.
- Zgodnie z dyrektywą musimy refundować wszystko, co jest w koszyku świadczeń opłacanych przez NFZ. Skoro Fundusz płaci w Polsce za pobyt w sanatoriach, będzie musiał też płacić za sanatoria za granicą. Na przykład w Hiszpanii - wyjaśniał posłom wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,15920874,Bed ... z33veoRp3y
Ostatnio zmieniony 07 cze 2014 22:58 przez administrator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Awatar użytkownika
Atja
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 267
Na forum od: 28 sty 2014 18:58
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Propozycje

Post autor: Atja »

Leon, wszyscy przedmówce mają rację... zwłaszcza jeśli chodzi o Kotlinę Kłodzką. Uwielbiam Lądek... Chciałam jeszcze dopisać, że ciekawie jest również w Szczawnicy, a spacery po Pieninach to prawdziwa przyjemność... :)

Pozdrawiam!!!
kasia+
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 221
Na forum od: 08 cze 2014 20:14
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Propozycje

Post autor: kasia+ »

...a ja dodam Muszynę i Karpacz ...
krzysiek23
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 186
Na forum od: 04 sty 2013 12:12
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski
Staż sanatoryjny: 21

Re: Propozycje

Post autor: krzysiek23 »

A ja dodam Zakopane jest tam szpital rehabilitacyjny warunki nie ciekawe ale zawsze Tatry i turnus trwa miesiac do 6 tygodni.
ODPOWIEDZ