Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: malgonia »

Mam pytanie , czy ktoś został wyslany do sanatorium z ZUS na dolegliwości trawienne,czyli cukrzyca, zapalenia żołądka wrzody itd.......spowodowane stresem
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: sztani »

Witaj wystarczy wejść na stronę ZUS i dowiesz się na jakie schorzenia wysyła w ramach prewencji rentowej.
Nie ma tam słowa o takich dolegliwościach jakie opisujesz na które by też wysyłał. Kierunki rehabilitacji są ściśle określone. :)
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: malgonia »

Myslałam że może ktoś ma takie doświadczenie,wiem że jest taki zapis
schorzenia psychosomatyczne (np. wrzody żołądka, które powstają ze stresu, nerwica)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: sztani »

Jesli psychosomatyczne to tak ale to są skutki( mogą być ) nerwicy czy depresji . natomiast jak sama wiesz w większości ośrodków gdzie trwają turnusy jest dieta lekkostrawna ,cukrzycowa , ale na pewno nie ma w tym kierunku (wrzody,cukrzyca )rehabilitacji..najlepiej zadzwonić do ZUS prewencji i zapytać jednak myślę ,że nie ma typowo na takie schorzenia turnusów.Jutro jestem na komisji w ZUS to zapytam i dam Ci odpowiedz. :)
forumowicz

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: forumowicz »

malgonia pisze:Myslałam że może ktoś ma takie doświadczenie,wiem że jest taki zapis
schorzenia psychosomatyczne (np. wrzody żołądka, które powstają ze stresu, nerwica)
z mojego doświadczenia wynika, że po prostu trzeba zebrać dokumentacje, iść do lekarza po wniosek ,złożyć go i czekać na komisję. Ostateczną decyzje i tak podejmuje lekarz orzecznik. Nie ma co gdybać tylko trzeba próbować. Tak jak wyczytałaś - ZUS w ramach prewencji leczy też schorzenia psychosomatyczne i leczenie takie nie ma za dużo wspólnego z dietą. Ludzie na nerwice do sanatoriów jeżdżą, w ramach prewencji też. Różnego rodzaju nerwice i ich następstwa są tez przesłanką do przyznania renty a prewencja rentowa - jak sama nazwa wskazuje - polega na reperowaniu zdrowia chorego po to, aby na rentę iść nie musiał.

Nie ma co za dużo pytać tylko składaj papiery i już.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: sztani »

Jutro akurat będę w ZUS oddziale prewencji gdzie przydzielają Panie turnusy zapytam o to.
Casandra :) Nerwice ,depresje to wyjazdy z psychosomatyki z ZUS :)
Jeżeli orzecznik podciągnie pod psychosomatykę wrzody żołądka to trzeba udokumentować ,że powstały na skutek nerwicy ,depresji ale do jutra najlepiej u źródełka . Zastanawiam się też jak w czasie turnusu mogą to rehabilitować ? dietą ?( wrzody żołądka) Nie jest to bynajmniej uszczypliwość z mojej strony tylko życiowe (czytaj ZUSowskie) ustosunkowanie się bo jeśli wyjazd z psychosomatyki ma poprawić samopoczucie i zdrowie to wątpię aby zlikwidował choć po części dolegliwości wrzodowe . Musi być główne schorzenie aby starać się o wyjazd jakikolwiek z ZUS i to poparty historią choroby
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: Fionka »

Cześć .Pozwolę wtrącić swoje trzy grosze :lol: ZUS, NFZ zapominają że są dla ludzi.Mają swoje symbole, numerki itp.Na tej podstawie weryfikują i przydzielają.Przykładem jestem ja.Przez kilka lat odmawiano mi leczenia uzdrowiskowego z powodu podstawowej choroby wg. przepisów oczywiście. Kiedy minęło 10 lat i przepisy pozwalały na leczenie dostałam odpowiedz -Brak wskazań do leczenia uzdrowiskowego :shock: :shock: Po nitce do kłębka doszłam do sedna sprawy .Teraz mam wypisywane skierowania na któreś tam z kolei schorzenie i wyjeżdżam bez problemów :lol: :lol: Paranoja :!: :!: :!: Zaznaczę że po roku od zachorowania wyjeżdżałam kilkakrotnie w roku na turnusy rehabilitacyjne ale NFZ i ZUS inaczej widzi nasz organizm :evil: a właściwie :lol: :lol: :lol: Bo tylko to nam pomoże :lol:
forumowicz

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: forumowicz »

sztani pisze:Jutro akurat będę w ZUS oddziale prewencji gdzie przydzielają Panie turnusy zapytam o to.
Casandra :) Nerwice ,depresje to wyjazdy z psychosomatyki z ZUS :)
Jeżeli orzecznik podciągnie pod psychosomatykę wrzody żołądka to trzeba udokumentować ,że powstały na skutek nerwicy ,depresji ale do jutra najlepiej u źródełka . Zastanawiam się też jak w czasie turnusu mogą to rehabilitować ? dietą ?( wrzody żołądka) Nie jest to bynajmniej uszczypliwość z mojej strony tylko życiowe (czytaj ZUSowskie) ustosunkowanie się bo jeśli wyjazd z psychosomatyki ma poprawić samopoczucie i zdrowie to wątpię aby zlikwidował choć po części dolegliwości wrzodowe . Musi być główne schorzenie aby starać się o wyjazd jakikolwiek z ZUS i to poparty historią choroby
info ze strony zus.pl

Formy i profile rehabilitacji
ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym i ambulatoryjnym w następujących grupach schorzeń:

•w systemie stacjonarnym:
◾narząd ruchu,
◾układ krążenia,
◾układ oddechowy,
◾schorzenia psychosomatyczne,
◾schorzenia onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego
Rehabilitacja dla kobiet po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego
◾schorzenia narządu głosu,
•w systemie ambulatoryjnym:
◾narząd ruchu,
◾układ krążenia, w tym monitorowany telemedycznie.

Malgonia - tak jak pisałam : bierz wniosek, niech Ci wpiszą wszystko co tam masz i składaj, bo ostateczną decyzję i tak lekarz orzecznik podejmuje a nie pani prowadząca obsługę akt w prewencji. Zdrowie to nie paragraf, nie można jednoznacznie określić na podstawie ustawy albo czyjegoś domniemania czy dadzą czy nie dadzą.
Dużo zależy od tego jak Ci wniosek wypełnią i na jakiego orzecznika trafisz - bo to jak na loterii: na co jeden przyzna to drugi niekoniecznie. Poza tym na pewno masz jakąś dokumentację medyczną dotyczącą cukrzycy, nerwicy i skutków tej nerwicy, nie mówiąc już o tym, że na pewno znajdą się jakieś osteofity na kręgosłupie. Albo przepukliny nawet. Dobrze się przebadaj , nie wiem ile masz lat ale pewnie coś znajdziesz.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: sztani »

"""nie pani prowadząca obsługę akt w prewencji. """
Są """ panie od akt""" i są panie od udzielania info w dziale prewencji rentowej i raczej te ostatnie jeśli coś mówią to na pewno z sensem i z doświadczeniem .
trafiłem teraz na komisji (jak już gdzieś wcześniej pisałem ) na panią orzecznik która była b. sympatyczna i miła i co mogła to robiła abym był zadowolony z komisji( naprawdę). Wykorzystując sytuację poprosiłem aby zaznaczyła tereny górskie ,podgórskie bo mówię (co jest podparte dokumentacją ) że zmiana klimatu mi jest b. potrzebna . Niestety brane pod uwagę jest główne schorzenie na które wysyłają z ZUS.Choć wiem ,że niektórym Forumowiczom udało się nakłonić orzecznika aby je wysłał tam gdzie poprawią drogi oddechowe a jadą na narząd ruchu.
Są województwa które mają mało lub nie mają żadnego ośrodka który ma umowę z ZUS i wówczas przydzielają dalej jak te święte 200 km .

Składając wniosek do ZUS trzeba mieć w miarę mocną dokumentację medyczną bo inaczej jest odmowa .
Doradzając komuś "" składaj a co tam "" też możemy go narazić na niepotrzebne i nieprzyjemne spotkanie z orzecznikiem :) Mimo wszystko życzę Malgoni aby jej się powiodło z wyjazdem na turnus rehabilitacyjny
forumowicz

Re: Na jakie schorzenia wysyla ZUS

Post autor: forumowicz »

[quote="sztaniDoradzając komuś "" składaj a co tam "" też możemy go narazić na niepotrzebne i nieprzyjemne spotkanie z orzecznikiem :) Mimo wszystko życzę Malgoni aby jej się powiodło z wyjazdem na turnus rehabilitacyjny[/quote]


Każdy może ubiegać o świadczenia z ZUS i złożyć dokumenty jakie ma. Bo Malgonia jakieś dokumenty ma na pewno. Samemu nie należy oceniać czy na podstawie danych dokumentów otrzymam się dane świadczenie czy nie .
Doradzanie typu " na to nie dostaniesz bo nie wiadomo jak to leczyć na prewencji, dietą może?" też nie jest słuszne. Po prostu kompetentny jest tylko orzecznik w tej sprawie, nikt inny , żaden kolega/koleżanka, przyjaciel, forumowicz, matka, ciotka czy sąsiadka. A spotkanie z orzecznikiem zawsze jest związane z mniejszym lub większym stresem. I tu każdy ma wybór - albo próbujesz coś otrzymać i składasz papiery albo się boisz i nie składasz. Proste.
ODPOWIEDZ