Mycie rąk

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
forumowicz

Mycie rąk

Post autor: forumowicz »

Niezwykle ważna sprawa ,decydująca o byciu zdrowym a nawet o życiu.Co wiemy o tym jak ,kiedy? dlaczego tak często?

"'Pasożyty (w tym tasiemiec i owsiki), salmonella, żółtaczka pokarmowa (wirusowe zapalenia wątroby typu A), choroby skóry i układu oddechowego, grypa – na to wszystko narażamy się, gdy nie myjemy rąk, robimy to zbyt rzadko lub niewłaściwie. Tymczasem regularne i odpowiednio długie mycie rąk redukuje liczbę chorobotwórczych drobnoustrojów prawie do zera. O tym, jak istotną rolę w profilaktyce chorób zakaźnych odgrywa higiena rąk, przypomina ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Mycia Rąk (od 2008 roku obchodzony 15 października). Kiedy obowiązkowo trzeba myć ręce, jak długo to robić i jakimi środkami?"'

Mycie rąk powinno wejść nam w nawyk zawsze po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem i przed przygotowaniem posiłku (jeśli mamy kontakt z surowym mięsem, drobiem lub rybami, myjemy ręce również po przyrządzeniu potrawy). Myjemy ręce zawsze po przyjściu do domu (z pracy, sklepu, podróży itp.), po użyciu chusteczki do nosa, a także, gdy zasłaniamy usta podczas kaszlu lub kichania, po kontakcie ze zwierzęciem (również po uprzątnięciu kuwety) i osobami chorymi, po wyniesieniu śmieci, zmianie pieluchy (tak u dziecka, jak i osoby dorosłej), zawsze, gdy mamy kontakt z krwią, moczem, kałem lub wymiocinami.

Aby pozbyć się zarazków, trzeba jednak wiedzieć, czym i jak myć ręce. :)

Ręce najlepiej myć ciepłą wodą i mydłem – środki te co prawda nie zabijają zarazków, ale świetnie usuwają je z powierzchni rąk. Mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund zmniejsza liczbę bakterii o 90 proc., po kolejnych 15 sekundach ich obecność na skórze rąk jest niemal zerowa (znika 99,9 proc. drobnoustrojów). Warto o tym pamiętać, gdyż większość z nas myje ręce przez zaledwie 5 sekund.

Dla zachowania właściwej higieny rąk ważne jest również dokładne ich osuszenie – na mokrych lub wilgotnych rękach bakterie mają lepsze warunki bytowania.

A co z techniką mycia rąk?

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała dokładną instrukcję mycia rąk: po namydleniu, myjemy dłonie, ocierając je o siebie, myjemy również przestrzenie między palcami, kciuki, wewnętrzną i grzbietową stronę dłoni, opuszki i nadgarstki, następnie spłukujemy ręce pod bieżącą wodą i wycieramy papierowym ręcznikiem do sucha (odradzamy stosowanie suszarek – są siedliskiem wielu drobnoustrojów"
Onet
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Mycie rąk

Post autor: Suzen »

Mycie rąk,zdaje się bardzo oczywista czynność.
Jednak ile osób nie myje rąk przed jedzeniem, po wyjściu z toalety? Przypomina mi się reportaż nadawany w telewizji.Pokazany jest pub,grupa ludzi ,ich zachowanie. Wnikliwemu badaniu zostają poddane..orzeszki ziemne.Wynik jest zatrważający.Wynika z niego ,iż klienci pubu częstujący sie orzeszkami,nie myli rąk po wyjściu z toalety. :!: A jakie mogą być tego konsekwencje :?: Na jakie choroby mogą być narażeni ludzie :?:
:idea: Ważne jest wdrażanie i kształcenie nawyku mycia rąk już od najmłodszych lat życia i konsekwentne jego przestrzeganie.
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24584
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Mycie rąk

Post autor: ewasz »

To prawda Suzen, naukę nie tylko mycia rąk trzeba zacząć od "zarodka".
Nie wyobrażam sobie skorzystania z toalety i nie umycia rąk tak jak i po przyjściu skąd kolwiek.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile zarazków jest w klawiaturze :shock: badania, które przeprowadzono udowodniły, że więcej ich jest aniżeli w toalecie :shock:
Należy ręce myć także po odejściu od komputera zasiadając do stołu :!:
Awatar użytkownika
nika7
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5501
Na forum od: 04 lut 2014 12:29

Re: Mycie rąk

Post autor: nika7 »

Ostatnio przeczytałam że więcej jest bakterii na zwykłym biurku niż w toalecie. Klawiatura też jest nieźle zanieczyszczona. Dlatego zgadzam się z Wami, że mycie rąk powinno być często stosowanym nawykiem. Niestety niejednokrotnie widziałam też sytuacje gdzie ludzie wychodząc z toalety zapominali o wodzie. I jeszcze jedna sprawa, zupełnie nie rozumiem jak to jest możliwe, że w przychodniach brakuje mydła w pojemnikach. Będąc ostatnio na rehabilitacji przez calutkie 2 tygodnie nie było nawet kropli. Ale na ścianie wywieszona była wielka instrukcja mycia rąk :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Mycie rąk

Post autor: Suzen »

nika731207 pisze: I jeszcze jedna sprawa, zupełnie nie rozumiem jak to jest możliwe, że w przychodniach brakuje mydła w pojemnikach. Będąc ostatnio na rehabilitacji przez calutkie 2 tygodnie nie było nawet kropli. Ale na ścianie wywieszona była wielka instrukcja mycia rąk :lol: :lol: :lol:
Paradoks -tak dba się o Nasze zdrowie,nie kupując podstawowych środków higienicznych...
A może ''szukanie" oszczędności :?: :roll:
Awatar użytkownika
ewasz
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 24584
Na forum od: 10 mar 2014 20:44
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Mycie rąk

Post autor: ewasz »

Raczej szukanie oszczędności kosztem pacjentów ;)
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Mycie rąk

Post autor: Suzen »

Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Mycie rąk

Post autor: Suzen »

Mam koleżankę-pielęgniarkę .Z racji wykonywanego zawodu bardzo dba o higienę dłoni.Często powtarza,że należy dbać o czystość rąk,bo można "nabawić się" paskudnych chorób. :idea: Hasło "myjmy ręce "zawsze jest aktualne i na czasie.
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Mycie rąk

Post autor: Suzen »

Ważne szczególnie w sezonie zachorowań na grypę i przeziębień.
:idea: Coraz więcej badań dowodzi, że łykanie witamin nie zapewnia tak dobrej ochrony przed przeziębieniami,
jak częste mycie rąk.
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Mycie rąk

Post autor: serendipity »

Bardzo zgadzam się z tym hasłem, myję ręce, czasem nawet zaraz po kremie do rąk, bo sobie myślę: a pokremuję ręce, a za chwilę: trzeba umyć garnek, albo coś tam;)
Ale na tym forum porażają mnie te cytaty <wrrr>
Dlaczego nie można napisać bez cytatów, które każdy łatwo może sobie znaleźć? Bo wtedy nie trzeba pisać nic od siebie?
ODPOWIEDZ