ENDOPROTEZA BIODRA

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
adamadi
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 439
Na forum od: 02 sty 2013 13:27
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: adamadi »

Przeszukałem forum i nic na ten temat nie znalazłem :?:
A poszukuje opinii i spostrzeżeń osób mających ten zaszczyt posiadania takowej.......
Szukam informacji z pierwszej ręki........... a nie wygooglowanej :roll:
forumowicz

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: forumowicz »

Adamadi Bardzo proszę uscislij swoje pytanie ,wiem duzo z praktyki osoby mi bliskiej :)
Awatar użytkownika
Mirabella
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 453
Na forum od: 25 lut 2012 20:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 10

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: Mirabella »

Zobacz w tym forum....moje [link]
Ostatnio zmieniony 12 sty 2013 22:24 przez administrator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Awatar użytkownika
adamadi
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 439
Na forum od: 02 sty 2013 13:27
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: adamadi »

Mirabella pisze:Zobacz w tym forum....moje [link]
:!: Dzięki wielkie :?:
zerknąłem na razie przelotnie na to forum
i myślę że znajdę tam wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania
Awatar użytkownika
adamadi
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 439
Na forum od: 02 sty 2013 13:27
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: adamadi »

kruszynka1958 pisze:Adamadi Bardzo proszę uscislij swoje pytanie ,wiem duzo z praktyki osoby mi bliskiej :)
Przede wszystkim dzięki za info ;)
A więc rozwinę temat konkretnymi pytaniami,chociaż zdaję sobie sprawę że może to być
sprawa indywidualna.
Po kolei
Endoproteza porcelanowa bez cementowa "krótka" wszczepiona 4 lata temu mój wiek minus czterdzieści :) na razie
Czy kogoś boli samo biodro? Ja od czasu operacji nie odczuwam żadnego bólu a wcale się nie oszczędzam :!:
Jak długo taka proteza wytrzymuje?
Słabiej wykształcone udo,pewne ograniczenia ruchowe..czy to jest proces postępujący czy kwestia rehabilitacji ?
A przede wszystkim na co zwrócić szczególną uwagę żeby sobie dodatkowo nie zaszkodzić :?: :?:
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: agunia3 »

Zapraszam na PW - odpowiem, podpowiem, podzielę się doświadczeniem :) i podam linka do forum :)
forumowicz

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: forumowicz »

Czego powinni unikać i na co szczególnie zwracać uwagę ,pacjenci z protezą stawu biodrowego:
siedzenia na brzegu krzesła
przechylania sie na boki
siadania z nogą założoną na nogę
siadania na miękkim,lub w głębokim fotelu
noszenia ciężarów, a jeśli jest taka konieczność ,ograniczamy ciężar do minimum ,trzymając go zawsze przed sobą ,lub po stronie operowanej
kończyny
unikamy ponadto i bezwzględnie uprawiania następujących sportów:
tenisa,narciarstwa biegowego lub zjazdowego,jazdy na łyżwach ,rolkach ,na rowerze itp
Zwracamy szczególna uwagę na wsiadanie i wysiadanie z auta,odsuwamy siedzenie ,przekładamy dwie kończyny na zewnątrz,chwytamy
jedna reka górny uchwyt ,druga przytrzymujemy sie kierownicy /trudne ,ale da się wycwiczyć/ :lol:
Bezwzględnie zwracamy uwagę na takie objawy w naszym organiżmie jak:
stany zapalne np zębów i inne
nieznaczne okresowe utykanie
uczucie zmęczenia w kończynie operowanej,poprzednio nie rejestrowane
uczucie narastajacego skracania sie kończyny
pobolewanie w pachwinie,udzie lub kolanie przy obciążeniu ,lub ruchach rotacyjnych ;)
Objawów tych nie należy lekceważyc nawet parę lat po zabiegu .
Rehabilitacja : Należy zawsze indywidualnie ustalać z lekarzem ,lub fizjoterapeutą ,poniewaz nie wszystko co służy innym ,jest do
zastosowania u nas.
Zywotność protezy ? pytanie wybitnie do specjalistów z tej dziedziny i oczywiscie naszego dbania o bioderko :lol:
Zyczę wszystkiego dobrego '''protezowiczom" :lol: :lol:
forumowicz

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: forumowicz »

A teraz kapkę uśmiechu :) :)
Człowiek i zdrowie
Ignacy Krasićki

W jedną drogę szli razem i człowiek i zdrowie
Na początku biegł człowiek towarzysz mu powie:
"Nie spiesz się bo ustaniesz"
Biegł jeszcze tym bardziej
Widząc zdrowie ,że jego towarzystwem gardzi.

Szło za nim ,ale z wolna
Przyszli na pół drogi
Aż człowiek,że z początku nadwyrężył nogi ;)
Zelżył kroku na srodku ,za jego rozkazem
Przybliżyło się zdrowie i odtąd szli razem.

Coraz człowiek ustawał ,aż się zadysza
Prowadż mnie iść nie mogę rzekł do towarzysza.
Było mnie zrazu słuchać natenczas mu rzekło
Chciał człowiek odpowiedzieć ,lecz zdrowie uciekło.
:) :)
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: agunia3 »

To napiszę troszkę dla tych, którzy chcieliby coś wiedzieć ;) Samo biodro po operacji (oczywiście już po dłuższym czasie od operacji) nie powinno boleć, jeśli coś nam nie daje spokoju idziemy do lekarza i robimy kontrolne rtg - zresztą już do końca naszego żywota będziemy je robić. Ból, który możemy odczuwać to sprawa mięśni, powięzi itp. - od tego jest fizjoterapeuta, nasze mięśnie muszą być najpierw prawidłowo i fachowo rozluźnione (a często mamy tendencje do przykurczy i to jest bolesne) a potem wzmocnione aby prawidłowo ''trzymały'' protezę i ją ochraniały. Nikt nie powie nam ile proteza wytrzyma - to zależy od wielu czynników - rodzaj protezy, wiek pacjenta i najważniejsze to jaki tryb życia prowadzimy. Znam osobę, która jest posiadaczem od 25 lat :) Ograniczenia ruchowe, zanik mięśni to j/w czyli sprawa rehabilitacji. Trzeba pamiętać, że lekarz jest od operacji i sprawdzania czy proteza jest na właściwym miejscu i czy z nią wszystko w porządku, od rehabilitacji jest ktoś inny - wspomniany wyżej :) Niestety baaaardzo rzadko zdarzają się lekarze, którzy wiedzą coś n/t nowoczesnej rehabilitacji, niektórzy uważają nawet że takowa wcale nie jest potrzebna! Prawda jest taka, że w szpitalach, oddziałach rehabilitacyjnych, sanatoriach funkcjonują stare metody, niedobrane bezpośrednio pod pacjenta a przecież każdy z nas jest inny mimo tego, że ma protezę, po operacji musimy się ''nauczyć'' prawidłowo chodzić a podwieszki/zawieszki/ugul (różne formy nazewnictwa) nie nauczą nas tego, machanie nogą w powietrzu to nie chodzenie ;) Pamiętajmy też aby nie robić tzw. rotacji wewnętrznej np. ćwiczenie lewe kolano do prawego łokcia lub nożyce poziome - takie miałam w sanatorium więc jak widać prowadzący nie zainteresował się kto ma jakie schorzenie i co może wykonywać. Plusem zajęć w tych w/w jest systematyczność i często ćwiczenia w basenie, jeśli uda nam się zrzucić nadprogramowe kilogramy to dodatkowy plus bo każdy kg biodra odczuwają x3. Radzę poszukać dobrego gabinetu prywatnego, który pracuje nad powięziami, terapia manualna, metoda PNF. Czasem bywa tak, że nie uda się znaleźć od razu takiego fachowca ale opłaca się szukać, wiadomo że to też kwestia kasy ale to nasze zdrowie, wystarczy raz na tydzień czy dwa a dodatkowo dostaniemy odpowiednie dla nas ćwiczenia i zalecenia, które należy przestrzegać w życiu codziennym. Co do sportu to należy unikać takich, które obciążają nasze stawy (szybsze zużycie się protezy) oraz tych, które mogą spowodować kontuzję, upadek (wywichnięcie się protezy). Spacery - polecane kijki NW bo odciążają stawy a uruchamiają więcej mięśni niż przy ''zwykłym'' spacerze ale ważne aby przeszkolona osoba pokazała jak prawidłowo chodzić bo nie jest takie proste jak się wydaje a niestety mnóstwo osób chodzi źle i powolutku robi sobie krzywdę a nie pomaga. Oczywiście super sprawa to pływanie - wiadomo, że przy chorych biodrach cierpi nasz kręgosłup, kolana - natomiast niewskazane jest pływanie żabką.
Póki co teraz to mi przyszło do głowy, jak sobie coś przypomnę to napiszę lub jeśli ktoś ma jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć.
Oczywiście nie jestem lekarzem, podpowiadam z własnych doświadczeń z lekarzami i fizjoterapeutami.
forumowicz

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: forumowicz »

Witaj Agunia bardzo dziękuję za obszerny wpis .
Takie relacje z pierwszej ręki dają możliwość ,podjęcia czasami trafionej decyzji,osobom zainteresowanym. :)
Serdecznie pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ