Sonomammografia czyli USG piersi.

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: Suzen »

Sonomammografia czyli ultrasonografia gruczołu piersiowego jest podobnie jak mammografia jedną z najpopularniejszych i podstawowych metod diagnostycznych w różnicowaniu i wykrywaniu chorób tego narządu. Jej istotnymi zaletami są: brak narażenia ze strony promieniowania jonizującego, dostępność . W przeciwieństwie do mammografii jest badaniem decydującym w różnicowaniu zmian litych torbielowatych , jest jednak mało swoiste i czułe w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych.Badanie to wykazuje również powiększone pachowe węzły chłonne.
Ostatnio miałam wykonywane to badanie.Badanie nie wykazało żadnych zmian patologicznych.Wielka ulga.Jestem Przeszczęśliwa. :D Okresowa kontrola za rok.
Wykonuję badania regularnie.Jestem w tzw."grupie ryzyka."Moja Babcia zmarła na nowotwór.
Dziewczyny,badajcie się .Dbajcie o swój atrybut kobiecości i piękna. :kwiat:
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: anusia153 »

Usg i mammografia są obecnie jedną z najpopularniejszych metod badań piersi .
Każda z metod ma swoje plusy i minusy .
Zaletą USG jest to, że w trakcie badania można zmianę oglądać pod różnymi kątami, wracać do miejsc, które niepokoją lekarza.
USG robi to, czego mammografia nie potrafi: odróżnia łagodną torbiel od masy będącej złośliwą zmianą. Ale za to nie można tą metodą wykryć zwapnień.
USG ma też wady: może być mniej przydatne w przypadku guzków znajdujących się głębiej w piersi. Czasami daje też fałszywie pozytywne odczyty, które zdają się wskazywać na istnienie raka, gdy w rzeczywistości nic się nie dzieje.

Mammografię wszyscy zachwalają ale nie jest to metoda całkowicie wolna od działań niepożądanych wykorzystuje ona przecież promienie rentgenowskie na które jesteśmy narażeni . W niektórych - bardzo rzadkich - sytuacjach napromieniowanie piersi może uaktywnić proces nowotworowy

Jest jeszcze jedna metoda, całkowicie bezpieczna i najdokładniejsza - to rezonans magnetyczny. Niestety, takie badanie jest drogie.

Na pewno profilaktycznie badania piersi każda z nas powinna zrobić . Którą metodę wybrać ? i które z badań dla każdej z nas jest odpowiednie ?
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: Suzen »

W moim przypadku USG piersi było wiarygodniejsze niż mammografia. Wyniki mammografii wywołały, niestety "fałszywy" alarm.
Wykonuję badania kontrolne metodą sonomammografii i obecnie jest wszystko w porządku,w tym temacie zdrowotnym.
Poza tym te badania wykonuje Pani doktor z dużym doświadczeniem zawodowym ,co też nie jest bez znaczenia.
Zawsze podczas badań rozwiewa moje wątpliwości i niepokoje.
Jednakże każda z metod badania piersi jest inna.Istotne są różne uwarunkowania np wiek kobiety,zmiany hormonalne.
Najważniejsze jest jednak to,abyśmy pamiętały o badaniach profilaktycznych.
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: Suzen »

Październik jest Miesiącem Różowej Wstążki.Różowa wstążka jest międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi.
Miłe Panie pamiętajmy o samokontroli i badaniach profilaktycznych.


[ obrazek zewnętrzny ]
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Rekonstrukcja piersi po mastektomii.

Post autor: Suzen »

W Polsce na odtworzenie piersi po amputacji decyduje się jedynie co dwudziesta kobieta.Na Zachodzie nawet co druga.
Rekonstrukcja piersi po mastektomii jest bezpłatna,warto ją zrobić.Nie tylko poprawia samoocenę,ale korzystnie wpływa na zdrowie. :idea: Tak twierdzą lekarze.Po mastektomii dochodzi często do skrzywienia kręgosłupa,zaburzeń w układzie kostnym.
Amputacja piersi dla kobiety to wielka trauma.A jej odzyskanie podnosi samoocenę i poczucie własnej wartości i atrakcyjności.
Dokładniejsze informacje dla zainteresowanych tematem znajdują w październikowym wydaniu miesięcznika "Twój Styl". Artykuł godny polecenia do przeczytania dla wszystkich.Uczy pokory wobec życia i cieszenia się każdą jego chwilą.
Wyrażam mój duży szacunek i podziw dla Pań,które zgodziły się wziąć udział w sesji fotograficznej i udzielić wywiadu na temat rekonstrukcji piersi. :kwiat:
Awatar użytkownika
Suzen
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3505
Na forum od: 26 kwie 2014 07:56

Re: Chrońmy się przed rakiem.

Post autor: Suzen »

Jeśli wyczujemy guzek powinniśmy skontaktować się z ginekologiem lub onkologiem.
Diagnostyka
:idea: Jeśli mamy mniej niż 35 lat lekarz prawdopodobnie zleci USG,wykrywające zmiany tzw guzki,które mogą oznaczać ,ale nie muszą nowotwór.
:idea: Jeśli mamy więcej niż 40 lat specjalista powinien skierować Cię na mammografię lub rezonans magnetyczny,dzięki któremu dokładniej widać strukturę tkanek.
:idea: Następny etap diagnostyki to biopsja-pobranie fragmentu tkanki,który bada się pod mikroskopem pod kątem zmian
nowotworowych.
Badania diagnostyczne najczęściej wykrywają zmiany mastopatyczne wywołane przez hormony .Często są to gruczolakowłokniaki lub gruczolaki.Między 30 a 50 rokiem życia powstają torbiele-pęcherzyki wypełnione płynem.Są to zmiany łagodne, z reguły nie trzeba ich wycinać,ważna jest jednak regularna kontrola.
:idea: Jeśli lekarz bagatelizuje nasze obawy,nie chce dać skierowania trzeba prosić o uzasadnienie decyzji.
Zawsze jednak najlepiej skonsultować to z dwoma specjalistami,nawet jeśli wymaga to wyjazdu do innego miasta ,aby uwiarygodnić diagnozę.

Żródło-Opinia specjalisty doktora onkologa.

Moje sugestie:
Warto wykonać biopsję,aby mieć pewność ,że nie są to zmiany nowotworowe.
Konsultacja z dwoma lekarzami jest też zasadna,gdyż niekiedy diagnozy mogą się diametralnie różnić.
Wtedy możemy spokojnie żyć. :D
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: ewiko »

W końcu dotarł do mnie wynik mammografii..... jest super. Chociaż jedna pozytywna wiadomość w ostatnim czasie :lol:
forumowicz

Re: Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: forumowicz »

Ja spisałam się w październiku na medal :) zrobiłam prywatnie badanie usg, wynik o.k. :D
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: serendipity »

Basia, oczywiście, że spisałaś się na medal:) jeszcze zrób mammografię, samo usg to za mało;> A czemu robiłaś prywatnie, nie płacisz składek na nfz? (oczywiście żartuję).
Suzen, cytujesz tu (i bardzo dobrze) co powinnyśmy, ale weź pod uwagę, że dostęp do tych badań jest bardzo ograniczony.
NFZ promuje jakieś programy, ale ile procent kobiet się do nich zgłasza? Są też wyznaczone jakieś widełki wiekowe, jak się w te widełki nie wpasujesz to tak naprawdę, gdy potrzebujesz, to miesiącami czekasz w kolejkach.
I się można zniechęcić.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sonomammografia czyli USG piersi.

Post autor: Felice »

serendipityjeżeli nie mieścisz się w programie to skierowanie od ginekologa znacznie ułatwia proceder.U nas jest Poradnia Chorób Sutka,gdzie takie badanie robione jest praktycznie od ręki.
ODPOWIEDZ