ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Betina71
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1627
Na forum od: 05 lut 2016 08:03
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: Betina71 »

Felice pisze:Betina71,to nie jest do końca tak jak piszesz.Przede wszystkim złożyłaś ponownie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym,a nie na sanatoryjne leczenie uzdrowiskowe. W przypadku większości chorób kardiologicznych na szpital kwalifikują się stany do pół roku po przebytym zawale,czy innych pobytach szpitalnych.Operacja zastawek ma chyba 12 miesięcy.
Ponadto jak widać śląski NFZ przyjął swoje zasady i nie sądzę by nie radził się prawników,że tak może.
Ustawa o której piszesz niejednokrotnie była na forum przytaczana i myślę,że w odmowie zastosowano 4 pkt 4 paragrafu,który mówi o efektach przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, jeżeli pacjent korzystał z tej formy leczenia lub rehabilitacji i uznano,że jest za krótki czas by te efekty ocenić.
Cóż możemy się z tym zgadzać lub nie ale wasz oddział,po trochu i nasz musi jakoś radzić sobie z ogromną liczbą skierowań. Wymyślili taki sposób ....
I tak i nie ze schorzeniami kardiologicznymi. W Kamieniu w szpitalu MIESZKO były osoby już 2 raz w ciągu roku a po zawale ponad 2 lata:(.To po pierwsze już niezgodność z tymi 6 mieś czy nawet rokiem.Po drugie nadajemy się by stanąć w kolejce do sanatorium i czekać na nie 3 lata.
Moja koleżanka,zresztą Twoja także z FB ( z grupy ) dostała odmowę sanatorium a w szpitalu była pół roku temu a to już 2 ptk.2 ustawy z 2011 roku.
To nie jest radzenie sobie z nawałem wniosków składanych lecz łamanie ustaw Ministra Zdrowia oraz praw pacjenta.
Awatar użytkownika
Betina71
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1627
Na forum od: 05 lut 2016 08:03
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: Betina71 »

Wiem także,że jeśli ma się znajomości w ZUS czy NFZ to jakoś nie trzymają się ustaw,przepisów Ministra Zdrowia i innych urzędników i takie osoby jeżdżą gdzie i kiedy chcą :o :shock: ...np.kilka razy w roku z NFZ bez kolejki lub z ZUS do miejscowości oddalonych o więcej jak 300 km ( to też jest w przepisach o prewencji rentowej ZUS ).
Może liczą na to,że przestraszony petent zostawi sprawę w spokoju i potulnie jak baranek będzie czekał...tylko nie wiadomo na co... 8-) :lol:
Dlatego uważam,że trzeba i warto walczyć o swoje mimo,że zabezpieczają się klauzulą,że nie przysługuje odwołanie. :evil:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: Felice »

Betina,ja życzę wam jak najlepiej,ale śląski NFZ nie jest samobójcą żeby w tak jawny sposób łamać prawa pacjenta.Zresztą żadna ustawa nie mówi jednoznacznie że mają obowiązek dać sanatorium po 18 miesiącach,czy przyjąć wniosek od razu.To o czym pisałam wcześniej,że mogą odmówić przyjęcia wniosku jeżeli
-w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej brak wolnych miejsc, przewidzianych w umowach z tymi zakładami.
Życzę powodzenia w walce.
Awatar użytkownika
Betina71
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1627
Na forum od: 05 lut 2016 08:03
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: Betina71 »

Nie dziękuję.Może to i będzie walka z wiatrakami ale nie mam zamiaru siedzieć z założonymi rękami a Oni niech też wiedzą,że z debilami nie mają do czynienia. ;)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: Fionka »

Betino Walcz jeśli masz na tyle siły i zdrowia.Może to będzie precedens i droga dla innych ale.......jeżeli na uzdrowiskowe czeka się u Was prawi 3 lata a Ty rehabilitacje przechodziłaś co rok to może trzeba wg. nich poczekac na efekty leczenia :roll: Spróbuj z ZUS-u , ta instytucja jeżeli jest potrzeba rehabilitacji która może zapobiec z wykluczenia z rynku pracy wysyła nawet co 6 miesięcy.Wiem na 100% bo wróciłam pod koniec maja a już kierowano mnie od nowa i ZUS był przychylny decyzji lekarzy.
Awatar użytkownika
Betina71
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1627
Na forum od: 05 lut 2016 08:03
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: Betina71 »

wiesniaczkaela pisze:Betino Walcz jeśli masz na tyle siły i zdrowia.Może to będzie precedens i droga dla innych ale.......jeżeli na uzdrowiskowe czeka się u Was prawi 3 lata a Ty rehabilitacje przechodziłaś co rok to może trzeba wg. nich poczekac na efekty leczenia :roll: Spróbuj z ZUS-u , ta instytucja jeżeli jest potrzeba rehabilitacji która może zapobiec z wykluczenia z rynku pracy wysyła nawet co 6 miesięcy.Wiem na 100% bo wróciłam pod koniec maja a już kierowano mnie od nowa i ZUS był przychylny decyzji lekarzy.
Tak wiem i mogę z ZUS-u starać się o wyjazd z prewencji na 2 schorzenia nawet ale dopiero wniosek mogę złozyć w pazdzierniku jak się rozwiąże sprawa mojej renty 8-)
bozenkagr
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 328
Na forum od: 28 lut 2014 19:38
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 10

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: bozenkagr »

witam
Chciałam się podzielić wnioskami z mojej "walki" tyle, że z ZUS. W maju 2013 r.miałam ciężkie złamanie kości podudzia z przemieszczeniem. Operacyjne zespolenie zewnętrze i 15 miesięcy na zwolnieniu. Mogłam być dalej na zwolnieniu, ale chciałam już wrócić do pracy. Na maj 2013 roku miałam skierowanie do sanatorium z ZUS w ramach prewencji, ale na kręgosłup. W związku ze złamaniem przełożyłam na wrzesień 2015 i wyjechałam mimo, że poruszałam się o kulach. Później już na tę złamaną nogę byłam z ZUS w sanatorium w maju 2014 r. Lekarz prowadzący konsultował ze mną opinię końcową, pytając czy chcę przedłużyć zwolnienie. Stwierdziłam, że chcę jedynie wyjechać ponownie do sanatorium, gdyż rehabilitacja w miejscu zamieszkania była kłopotliwa, a wiedziałam, że będzie długa. Złożyłam wniosek we wrześniu. Decyzja była odmowna. Ponownie złożyłam wniosek w październiku i znowu odmowa. Lekarka stwierdziła, że w tym roku 2 raz już wyjechać nie mogę. Poczekałam więc do stycznia 2015 i znowu złożyłam wniosek. I też odmowa, tyle że tym razem kazano mi przyjechać do ZUS na konsultacje u neurologa. Byłam tam jedyna osobą starającą się tylko o sanatorium. Wszyscy pozostali starali się o rentę. Napisałam więc skargę na mój oddział ZUS do ZUS w Warszawie. I jak myślicie, jaka była odpowiedz? Oczywiście działania mojego ZUS były zasadne, a prewencja nie oznacza, że nam się cokolwiek "należy". A lekarz w sanatorium wyraźnie mówił, że w szczególnych przypadkach można wyjechać 2 razy w roku, a ja wg niego jestem takim przypadkiem.
Od tamtej pory nie składałam wniosku o sanatorium z ZUS.
Zastanawiam się już nawet, czy nie złożyć, czy 2 lata wystarczyło, żeby mi udowodnić, kto ma rację...
Z perspektywy czasu, nie wiem czy było warto. Nic nie osiągnęłam, a możliwe, że na zawsze zatrzasnęłam sobie drzwi na wyjazdy z ZUS. :lol: :lol: :lol:
pozdrawiam wszystkich

ps. w ZUS wszystko zależy od lekarza, na którego trafimy
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: sztani »

Zgadzam się z Bożeną w kwestii ,że wszystko zależy od lekarza który bada. Ja byłem w czerwcu 2016 roku i czekam na komisję (początek października )
wcześniej bylem na kręgosłup szyjny i bark przed operacją ( chciałem jej uniknąć-bark) teraz złożyłem świeżo po operacji barku i też jestem pełen obaw czy dostanę przydział . Zobaczymy.
Awatar użytkownika
Ewusia
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 121
Na forum od: 23 lut 2011 08:25
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 13

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: Ewusia »

Betino, wysłałam Ci priv 8-)
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: ODMOWA-BRAK WSKAZAŃ

Post autor: mercedes »

slusznie trzeba walczyc ja dzwonilam nawet do Ministerstwa zdrowia o wyjasnienie dlaczego jedne NFZ pozwala skladac wnioski po przyjezdzie inne kaze czekac rok - wyjasniono mi ze nie ma terminu na skladanie jest termin dot. wyjazdu - musi uplynac 18-mcy .
ODPOWIEDZ