Zwolnienie czy urlop?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

chyba, że wypadkowe.
Awatar użytkownika
serendipity
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 495
Na forum od: 17 gru 2011 18:45
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: serendipity »

Kilka razy już pojawiał się ten temat, chyba sama o to kiedyś pytałam. Niestety, do sanatorium z nfz nie możemy pojechać na zwolnieniu lekarskim, tylko wykorzystując swój urlop wypoczynkowy, co moim zdaniem jest nietrafione, bo przecież chorujemy, chcemy się leczyć, i wyleczyć. Takie przepisy. Kiedyś spytałam mojego lekarza o wystawienie zwolnienia, to podał tyle przepisów z nfz, że uprzejmie podziękowałam.
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

można jechać na zwolnieniu, tylko lekarz musi CHCIEĆ wystawić to zwolnienie. Podkreślam: nie MUSI tylko może, to jest jego dobra wola. Musi widzieć uzasadnienie medyczne zwolnienia - od niego zależy czy jest dostrzeże, czy nie. Nie ma przepisów NFZ-tu ani ZUS-u, które zakazują wystawienia zwolnienia lekarskiego na okres leczenia i nie ma znaczenia czy jest to leczenie w miejscu zamieszkania czy w sanatoriom. Od razu zaznaczę ,że nie ma też takich, które nakazują. Ustawodawca takie zapisy umieścił, żeby wykluczyć roszczenia pacjenta co do zwolnień, żeby ktoś nie pomyślał, że mu się należy. Więc tak jak mówię: jest dobra wola lekarza. Myślisz, ze ludzie by jeździli do sanatoriów na zwolnieniach, gdyby było jasno powiedziane, że nie można? na pewno nie, bo nikt by zwolnienia nie wystawił, żaden lekarz nie będzie ryzykował utraty prawa do wystawiania zwolnień. A przecież zdarza się czasami, że ktoś na zwolnieniu jedzie. Nie twierdzę, że jest to powszechne zjawisko ale się zdarza. I wie o tym ZUS i NFZ.
Lekarz, którego pytałaś po prostu nie chciał Ci wstawić zwolnienia i już, i miał do tego prawo. A sprawdzałaś te przepisy, które podał? bo jak ja raz poszłam do neurologa u którego się leczyłam od pewnego czasu na kręgosłup i poprosiłam o wystawienie wniosku na prewencję to przepisów prawdzie nie podał ale w tak skomplikowany sposób przedstawił procedury ZUS-u, (z naciskiem na to, że nie warto, za dużo zachodu, stresu i w ogóle gra nie warta świeczki) że gdybym już na prewencji nie była i tych procedur nie znała to uciekłabym wystraszona z gabinetu. :lol:
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: sztani »

Wielkość zakładu pracy ma znaczenie ""zumi informator""


Od wielkości zakładu pracy zależy również, kto będzie wypłacał zasiłek chorobowy. Jeśli firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników, należność przez pierwszych 33 dni choroby będziesz otrzymywać od pracodawcy. Jeżeli zakład pracy zatrudnia mniej niż 20 pracowników, zasiłek wypłaca ZUS.
Olu skopiowałem to z artykułu w internecie
ollalaola
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 190
Na forum od: 14 lut 2013 13:10
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: ollalaola »

No cóż, to znaczy tylko tyle,ze nie wszystkie artykuły internetowe zawierają prawdziwe informacje. :) Bez urazy. Na stronie ZUS jest tak informacja odnosnie wynagrodzenia chorobowego.
"Pracownikom, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz osobom odbywającym służbę zastępczą, za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 w ciągu roku kalendarzowego a jeżeli ukończyli 50 rok życia - łącznie do 14 dni, przysługuje prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 92 Kodeksu pracy, wypłacanego przez pracodawcę z jego środków. ......Zasiłek chorobowy finansowany ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przysługuje im od 34. lub odpowiednio od 15. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. "
I to tez z netu,ale prawdziwe, bo sama mama taka sytuacje.
"Jeżeli firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników, to chorobowe powyżej 33 dni płaci bezpośrednio ZUS. Pracodawca składa do odpowiedniego oddziału ZUS dokumentację na temat pracownika i jego zarobków wraz z L4 i na tym kończy się jego rola. A ZUS ma swoje terminy. I prawie zawsze płaci później niż pracownik się spodziewa, bo mają tam chyba jakieś wyznaczone dni wypłat i nie pokrywają się one z datami płacenia pensji jak u pracodawcy. Po za tym ZUS często ma jakieś "ale" do dokumentacji, wyjaśnia więc z pracodawcą, a czas leci. "
ollalaola
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 190
Na forum od: 14 lut 2013 13:10
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: ollalaola »

A w sumie to chodzi o dwa pojecia " wynagrodzenie chorobowe " i zasiłek chorobowy". Więc racja i moja i Twoja :)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: sztani »

Trochę przewertowałem i masz w zupełności rację :)
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

"Jeżeli firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników, to chorobowe powyżej 33 dni płaci bezpośrednio ZUS(...) - z wyjątkiem zasiłków wypłacanych z funduszu wypadkowego - wtedy ZUS płaci od pierwszego dnia :P

pozdrawiam

ps. jakie to ma znaczenie na tym forum?
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3417
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: Dzia_dek »

Casandro na tym Forum to nie ma znaczenia, ale dla osób tu piszących już tak.
Ktoś pyta - widać potrzebuje, ktoś ma wiedzę - odpowiada, inny wie więcej,
zna więcej szczegółów - podpowiada i tak następuje wymiana informacji, a
niejako przy okazji wszyscy czytający poszerzamy swoją wiedzę i wiadomości.
Jeśli ktoś nie ma ochoty odpowiadać na pytania to nie ma takiego obowiązku,
ale jeśli już to robi to nie wiem po co na koniec odpowiedzi wstawia emotkę
z jęzorem ( to jest niegrzeczne) i zadaje dziwne pytania w post scriptum?
forumowicz

Re: Zwolnienie czy urlop?

Post autor: forumowicz »

Dzia_dek pisze:Casandro na tym Forum to nie ma znaczenia, ale dla osób tu piszących już tak.
Ktoś pyta - widać potrzebuje, ktoś ma wiedzę - odpowiada, inny wie więcej,
zna więcej szczegółów - podpowiada i tak następuje wymiana informacji, a
niejako przy okazji wszyscy czytający poszerzamy swoją wiedzę i wiadomości.
Jeśli ktoś nie ma ochoty odpowiadać na pytania to nie ma takiego obowiązku,
ale jeśli już to robi to nie wiem po co na koniec odpowiedzi wstawia emotkę
z jęzorem ( to jest niegrzeczne) i zadaje dziwne pytania w post scriptum?
to było pytanie do Sztaniego a nie do Ciebie, w końcu to on pyta i wie najlepiej dlaczego pyta. Pytam, bo mnie zaciekawiło jakie ma znaczenie w jakiej sytuacji wypłaca ZUS zasiłek chorobowy, myślę, że najważniejsze ze w ogóle wypłaca. Wiesz, prawo do zasiłków ustalane jest jest na podstawie wielu ustaw i z różnych funduszy, te wszystkie regulacje określają warunki wypłaty zasiłku. Najlepiej zajrzeć do ustaw, które to regulują, internet nie zawsze jest dobrym doradcą.
Emotkę pewnie pomyliłam , uśmiech miał być.
Dlaczego na mnie naskakujesz?
ODPOWIEDZ