Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
ollalaola
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 190
Na forum od: 14 lut 2013 13:10
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ollalaola »

No to sytuacja prawie jasna. Spotkanie u orzecznika mam dopiero na 8 listopada, a koniec swiadczenia 29 listopada. Nijak nie zmieszcze sie w tym terminie nawet zakladajac rozpoczecie rehabilitacji z dnia na dzien , tuz po wydaniu decyzji.
Spodziewam sie odmownej, bo logicznie rzecz biorac, to nawet gdybym zlozyla( a nie chce) dokumenty o przedłuzenie swiadczenia rehabilitacyjnego, to i tak nie bede miala jeszce decyzji w tej sprawie. A jak wroce do pracy, to logicznym jest,ze ZUS nie bedzie zainteresowany moja rehabilitacja.
Nie licze na cud, i tyle w temacie.
Awatar użytkownika
KuracjuszSK
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 154
Na forum od: 16 wrz 2016 12:43
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: KuracjuszSK »

Dziwi mnie tylko to, że ludzie dostają skierowania do sanatorium pocztą.
Ja będąc na komisji lekarskiej, później byłem w innym pokoju i tam już pani wydrukowała mi skierowania i wręczyła osobiście, a nie pocztą :?

PS.
sztani czyli będąc na turnusie z prewencji rentowej przed końcem zasiłku rehabilitacyjnego, szansę na ponowne przedłużenie zasiłku są 10% tak ?
Awatar użytkownika
Anula599
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 21
Na forum od: 17 paź 2016 13:29
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Anula599 »

sztani pisze:Aniu gratuluję przydziału . :) Zasada choć nie zawsze to turnusy pod koniec świadczenia .Mają uzdrawiającą moc potem na komisji :) ;) W dużej mierze lekarz orzecznik opiera się na tym co napisze lekarz w wypisie po turnusie. jeśli poprawa a tak jest napisane u 90% osób korzystających :)
Dziekuje :) jadę pierwszy raz wiec jeszcze nie wiem co mnie czeka. Obawiam się ze mnie również cudownie uzdrawia i nie przedłuża mi świadczenia...
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

ollalaola - niekoniecznie odmówią .


Zasadą wprawdzie jest że rehabilitacja powinna się odbyć w okresie 182 dni zasiłku chorobowego (nawet hipotetycznego, bo w końcu nie każdy musi wykorzystać pełny okres zasiłkowy) albo w okresie świadczenia rehabilitacyjnego lub renty. Jeżeli jednak -jak w Twoim przypadku - nie ma możliwości wykorzystania leczenia sanatoryjnego w czasie świadczenia to nie może to być przyczyną odmowy. Prewencji odmawia się, jeżeli byłaby nieuzasadniona tzn. pacjent nie jest chory i jej nie potrzebuje albo ... jest za mocno chory i nie rokuje poprawy stanu zdrowia w wyniku prewencji. Bo tak też bywa. Brak prawa do świadczeń nie może być powodem odmowy. Oczywiście wszystko zależy od tego jak temat orzecznik w aktach opisze. Możesz dostać prewencje do wykorzystania w przyszłym roku. Jak upłynie ponad 60 dni od zakończenia obecnego świadczenia rehabilitacyjnego możesz jechać na zasiłku chorobowym. A jak nie chcesz to na urlopie. Zresztą zobaczysz co powie Ci orzecznik, bo to też zależy na kogo trafisz. Pamiętaj, że na prewencję jeżdżą czasami ludzie "prosto z pracy" tzn. tacy, którzy nie są na zwolnieniach. Sama tak miałam dwa razy.

I nie do końca jest tak, żę ZUS nie jest zainteresowany Twoją rehabilitacją jak skończy Ci się świadczenie. Jest zainteresowany, bo chodzi o to, żebyś nie zachorowała ponownie na dłużej. I temu służy prewencja.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

Wiem to może nie z autopsji ale z pobytów na turnusach gdzie zdecydowana większość wysyłana była pod koniec świadczenia i kilkoro (osób) z nich podczas pobytu już dostała wezwania na komisję po powrocie . Sam dwa razy byłem na turnusie w ramach urlopu ( prosto z pracy :) ) więc po powrocie wracałem do pracy . Każdy kto był raz czy dwa na turnusie w ramach prewencji wie jak to wygląda , tu Ameryki nie odkryłem to są fakty .
ollalaola
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 190
Na forum od: 14 lut 2013 13:10
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ollalaola »

Dziękuję Casandro za Twój wpis. O stanowisku orzecznika dowiem sie za kilka dni, a na razie bedę zyła nadzieją,ze moze jednak. I tak moim zamiarem jest urlop wypoczynkowy tuz po dopuszczeniu mnie do pracy przez lekarza medycyny pracy, wlasnie po to,zeby "doszlifowac formę" i przywrócic pełną sprawnosc stopie. W razie czego pozostaje mi prywatna rehabilitacja tak w listopadzie jak i w grudniu. A moze uda sie jednak rehabilitowac w ramach prewencji w grudniu, choc to miesiac "swiateczny" . A nie wiem, czy w takim okresie sa przydzielane turnusy. Pozyjemy, zobaczymy. Akurat w moim przypadku odkladanie rehabilitacji na pozniej np na za 2 miesiace nie ma sensu, wiec jezeli nie bedzie jeszcez w tym roku, to raczej nie bedzie wcale. Nie jest to schorzenie przewlekle. Pewnie moglabym jeszcze skladac dokumenty o przedłuzenie swiadczenia na miesiac lub gora dwa, Ale nie chce i chce wrocic do sparwnosci i uzywania stopy zgodnie z jej przeznaczeniem.
Pozdrawiam i dzieki :)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

W grudniu są organizowane turnusy rehabilitacyjne . Tylko czy będzie miejsce bo taki wyjazd w tak krótkim czasie jest w 100% ze zwrotów z centrali ZUS. Tylko czy akurat zwrot jakiś będzie. Dobrym pomysłem jest zasugerowanie orzecznikowi to co napisałaś ,że możesz jechać w urlopie zaraz jak Ci się skończy świadczenie . Powodzenia
Kuracjusz jest to normalne ,że wysyłają pocztą jak ZUS zam wysyła .Jak sam składasz wniosek ( i przyznają) to idziesz do pokoju i wybierasz termin i miejsce z zaoferowanych przez Panie z prewencji
Ostatnio zmieniony 28 paź 2016 19:53 przez sztani, łącznie zmieniany 1 raz.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Sztani, Ty chyba mówisz o osobach na zasiłkach chorobowych . Po odbytej prewencji kolejne zwolnienie do kontroli i cudowne uzdrowienie. Tak, często tak jest.
NA świadczeniach rehabilitacyjnych nie ma kontroli prawidłowości orzekania. ZUS raczej nie zabierze tego co dał, nie będzie podważał orzeczenia własnego orzecznika.
Po prostu jak ktoś ozdrowieje w wyniku leczenia prewencyjnego to może nie dostać przedłużenia świadczenia jeżeli się będzie o nie ubiegał. Ale nie musi. Znam osobę która pojechała na prewencję w czasie renty okresowej, później stanęła na badanie do orzecznika o przedłużenie tej renty, dostała przedłużenie i ponownie pojechała na prewencję.

to jest odpowiedź na Twój post z godz. 19:37
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

Casandra jak ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne to go nie cofnie no chyba ,że ktoś doniesie a Ty w tym czasie pracujesz zarobkowo.i udowodnią to . To co piszesz jest prawdą i zgadzam się z tym . Byłem na turnusie i dostałem potem jeszcze 7 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego . Wszystko zależy od schorzenia . Jezeli ZUS wysyla na turnus pod koniec świadczenia to ma prawo sprawdzić czy stan się polepszył oczywiście skrócić świadczenia nie mogą ale jak zlożysz o przedłużenie to po takim turnusie mogą odmowić jeśli sanatoryjny lekarz napisze w wypisie ,że jest poprawa .
Ostatnio zmieniony 28 paź 2016 20:02 przez sztani, łącznie zmieniany 1 raz.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

ollalaola - nawet , gdybyś teraz dostała odmowę prewencji (chociaż trzeba być dobrej myśli) to za dwa-trzy miesiące możesz się ubiegać ponownie o prewencję. Tak jak pisałam, brak prawa do świadczeń nie jest przeszkodą do odbycia prewencji. Ja jechałam dwa razy prosto z pracy, nie miałam żadnych zwolnień w ogóle i nikt mi nie robił z tego tytułu problemów. Wprawdzie to tak dziwnie wygląda bo np. we wtorek jestem w pracy a w środę już mam zwolnienie bo pojechałam do sanatorium. No ale tak to działa. ZUS to wymyślił. Możesz tak jak pisałam oczywiście jechać na urlopie. Albo trochę na urlopie i trochę na zasiłku .

powodzenia życzę,
Ostatnio zmieniony 28 paź 2016 20:10 przez forumowicz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ