Szczegóły - ustalenie wyjazdu

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Gothan
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 25
Na forum od: 24 wrz 2018 13:23
Oddział NFZ: Śląski

Szczegóły - ustalenie wyjazdu

Post autor: Gothan »

Dzień dobry, witam wszystkich jako nowy użytkownik. Mam wysłany przez lekarza ortopedę wniosek do ZUS. Czekam na spotkanie z lekarzem orzecznikiem. Mam kilka pytań:
1. Czy lekarz (ZUS) wybiera gdzie mnie wyślę, czy też można z lekarzem negocjować miejsce wyjazdu?
2. Podobne pytanie dotyczy terminu: czy to ZUS określa czy możemy rozsądnie negocjować?
3. Jaki jest średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza orzecznika?
4. W jakim czasie od wydania skierowania jest wyjazd?
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Szczegóły - ustalenie wyjazdu

Post autor: Dzia_dek »

Witaj. Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytanie. Jeśli gdzieś będę mało precyzyjny to może ktoś uzupełni.
Rozumiem, że wiosek do ZUS-u lekarz wystawił na Twoją prośbę, a nie jest to wyjazd "przymusowy" z ZUS-u.
Zacznę może od końca. Wyjazd, od przyznania rehabilitacji przez orzecznika, następuje w terminie do 6 miesięcy,
aczkolwiek czytałem tu na forum, że przy niektórych schorzeniach (np. narząd głosu) był dłuższy.
Na rozpatrzenie wniosku ZUS ma (bodajże) 30 dni od jego wpłynięcia, w praktyce wizyta jest zazwyczaj wcześniej.
Jeśli chodzi o dwa pierwsze pytania to z tym teraz bywa różnie. Do końca ubiegłego roku w większości przypadków
po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez orzecznika "petent" był kierowany do kolejnego pokoju, w którym miłe
(wg jednych) lub niemiłe (wg drugich) panie przedstawiały "ofertę"dotyczącą miejsc rehabilitacji i proponowały
również terminy i wtedy można było jak sam piszesz rozsądnie negocjować. W chwili obecnej ponoć jest tak, że
po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wracasz sobie do domu i tam oczekujesz na pismo z miejscem i terminem kuracji.
Gothan
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 25
Na forum od: 24 wrz 2018 13:23
Oddział NFZ: Śląski

Re: Szczegóły - ustalenie wyjazdu

Post autor: Gothan »

Dziękuję Dzia_dek za odpowiedź. Konsultant ZUS optymistycznie zakłada, że termin oczekiwania na wyjazd wynosi do 8 tygodni, ale jak piszesz na szybki termin nie ma co liczyć.
ZUS wysyła Dalego czy blisko od miejsca zamieszkania? Mieszkam na Śląsku.
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6774
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Szczegóły - ustalenie wyjazdu

Post autor: Maryann »

Witaj Gothan.. ZUS zazwyczaj kieruje się zasadą około 200 km odległości od miejsca zamieszkania, ale robi od tej zasady odstępstwa. Jeśli mieszkasz na Śląsku to masz duże szanse na Ustroń. Możesz spróbować złożyć pismo z prośbą o konkretny termin i miejsce (w dniu spotkania z orzecznikiem). Moja koleżanka, a Twoja krajanka tak zrobiła i jej prośba została uwzględniona. Pozdrawiam..
Tapamaraba
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 17 lis 2016 16:11
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 5

Re: Szczegóły - ustalenie wyjazdu

Post autor: Tapamaraba »

Witaj Gothan!
Teoretycznie ZUS wysyła do obiektów w odległości nie przekraczającej 200 km od miejsca zamieszkania - w praktyce różnie z tym bywa. Pierwszy mój wyjazd (prawie dwa lata temu) - trzy propozycje miejscowości ponad 200 km. Drugi wyjazd prawie rok temu i dwie propozycje najbliżej miejsca zamieszkania :(. Teraz trzecia komisja 29 sierpnia (dokumenty złożone 7 sierpnia) i termin wyjazdu dopiero na styczeń 2019. Udalo mi się jednak dostać zwrot i turnus od 1 października około 500 km od domu. Nadmienię, iż ta sytuacja miała miejsce w jednym z mazowieckich oddziałów ZUS.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ