Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Bietka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 446
Na forum od: 09 kwie 2010 21:52
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: Bietka »

O rany ale się nerwowo zrobiło, dywagacje zbyt daleko idące w przemyśleniach. Za taką dyskusje dziękuję.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Bietka... keep smiling! Wiosna za pasem.... :kwiat: :kwiat: :kwiat: :kwiat: :D :D :D :D
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: darek »

alien pisze: 16 mar 2019 11:21 autor darek ,cytuję:
,,Fakt mam Znam Kilka Osób z województwa Mazowieckiego i wiem że od ponad roku podobnie jak w woj śląskim mają ograniczoną możliwość składania wcześniej wniosków .
Bo przyjmowane od Nich są wnioski dopiero po 12 miesiącach od powrotu.

Fakt istnieje możliwość złożenia wniosku na Leczenie z NFZ wcześniej -ale wg posiadanych INFORMACJI potwierdzonych w NFZ moga to być wnioski
-wypisane jako poszpitalne
-wnioski dla Osób powyżej 75 roku życia ."

Może szacowny kolega się orientuje ,czy osoby,którym odmówiono złożenia wniosku nie wcześniej niż po 12 miesiącach od ostatniego pobytu ,pytały w OW NFZ na jakiej podstawie prawnej odmówiono takowego przyjęcia?
Bo jak do tej pory,obowiązuję jeszcze poniższe rozporządzenie ;

. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz. U. z 2011 r., Nr 142, poz. 835), par 2.1 punkt 2
,,w przypadku dorosłych — zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy"

w którym nijak nie ma napisane,że wniosek należy składać nie wcześniej niż po upływie roku od ostatniego pobytu. A czas oczekiwania na wyjazd wynosi i tak 36 miesięcy (woj.śląskie) to jest dwukrotnie przekroczony limit możliwości wyjazdowej wskazanej w rozporządzeniu.
OW NFZ nie stanowią prawa lecz jemu podlegają.
Jeszcze jedno pytanie do kolegi ,bo z tego co czytam kolega jest zorientowany i blisko NFZ...jak się ma wyjazd do sanatorium i złożenie wniosku (np.po miesiącu od przyjazdu) przez daną osobę ,na inna jednostkę chorobową niż ta, z której leczenia się powróciło?
Czy karencja też jest(będzie) 12 miesięczna?
Z tego co się czyta ,w nowych przepisach te 12 miesięcy jest po to, by zobaczyć skutki rehabilitacji :lol: , a dlaczego nie 6,18,lub 24?
Czy ograniczenie czasowe dotyczy osoby czy jednostki chorobowej?


Wczoraj tj ponedziałek udałem się do NFZ

z Pytaniami które sobiie zanotowałem aby usatysfakcjnować .

DLACZEGO mieszkancy województwa ślaskiego musza Czekać 12 miesięcy na ponowne złożenie Wniosku????

Ówczesny Dyrektor NFZ ,aby wyrownać "Szanse" pozwolił sobie na podstawie i po Konsultacjach z PRAWNIKAMI na Ustanowienia Regulaminu wew dla Woj Slaskiego !!!
Czy Miał Prawo ??
Nie wiem czy Trybunał zajmie się sprawą ?

Zostało Ustalone że ponowne wnioski można składać ..12 miesięcy po POWROCIE
Zostało to zaakceptowane przez Minsterstwo Zdrowia.
-Odpowiedź Osoby z Identyfikatorem Dyrektor .
Fakt w roku 2011 zmniejszyło to kolejki

Jednak musimy Pamiętać że w Naszym województwie mieszka ponad 12 % mieszkańców Polski -ale System jest równoważny zerojedynkowy ??
Polska podzielona jest na 17 okręgów sanatoryjnych plus 2 czyli na 19
Skierowania dzielone są wg podziału
Oczywiście owe 2 to woj mazowieckie i śląsk .

Może NOWY system gdzie WSZYSTKIE skierowania z całej Polski będa w równym Stopniu traktowane Zmniejsza Kolejki w tych najdłużej czekających a ZWIĘKSZA w województwach gdzie Czeka sie Krócej
Panstwo podajecie 24-26 miesięcy oczekiwania
Nadal będę się upierał
Śląsk
12 miesiecy KARENCJI
plus
34 oczekiwania na Skierowanie plus 1 do wyjazdu
DAJE razem co 4 lata :)
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Cytuję :
,,Ówczesny Dyrektor NFZ ,aby wyrownać "Szanse" pozwolił sobie na podstawie i po Konsultacjach z PRAWNIKAMI na Ustanowienia Regulaminu wew dla Woj Slaskiego !!!
Czy Miał Prawo ?? "
oraz :
,,Zostało Ustalone że ponowne wnioski można składać ..12 miesięcy po POWROCIE
Zostało to zaakceptowane przez Minsterstwo Zdrowia.
-Odpowiedź Osoby z Identyfikatorem Dyrektor "
I czy osoba z tym identyfikatorem podała Panu podstawy prawne na ustanowienie tego typu Regulaminu wewnętrznego?
Każdy tego typu regulamin podlega Ustawie lub Rozporządzeniu,którego ów Dyrektor nie podał i sądzę,że nie miał pojęcia,czy coś takiego istnieje czy nie,a to takie proste...
A w obowiązujących przepisach nie ma napisane by OW NFZ mogły indywidualnie stanowić o regulacji czasowej przyjęcia lub nie danego skierowania.
Czyli nadal las....
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7819
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: darek »

Przedstawiłem Sytuację jaka PANUJE w śląskim NFZ .

Zapewniam -tzn tak mi się wydaje ,że NIKT nie kręcił by Bata na siebie.
Wszak są Organa kontrolne NiK-u

Zapewniam również że wielu Forumowiczów ze Śląska sprawdzało i widocznie musi być czy była Furtka że Nasz regionalny Fundusz stosował w/w zasadę .
Zreszta podobna od pewnego czasu stosuje też mazowiecki NFZ .
Kolejny Wniosek rok po zakończeniu leczenia Sanatoryjnego.

Choć przy innym rodzaju leczenia ( wchodzaca w pulę leczenia santoryjnego ) w/w zasada nie obowiązywała np leczenie poszpitalne.

Osobiście znam kilka osób ,które w ciągu ROKU KALENDARZOWEGO otrzymały czy też Były na leczeniu Poszpitalnym nawet 3 na turnusach 21 dniowych
DLACZEGO to Szpitale Kliniki posiadają swe oddziały zamiejscowe w placówkach sanatoryjnych .

Natomiast jeżeli Pan ma nadal wątpliwości co do ZASADY mogę Dać Panu Notarialne Pełnomocnictwo Celem Reprezentowania przed NFZ w sprawie DLACZEGO mieszkańcy śląska musieli mieć Karencję 12 miesięczna !
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3204
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: violet58 »

Temat jak bumerang wraca co jakiś czas i zawsze powoduje niezdrowe emocje i przepychanki słowne. Żeby było jasne :

Nie ma formalnego przepisu, który zabraniałby złożenia kolejnego wniosku tuż po powrocie z poprzedniego turnusu w sanatorium uzdrowiskowym lub w szpitalu uzdrowiskowym.
Nie obowiązuje żaden wiążący akt prawny - Ustawa, Uchwała, Rozporządzenie czy Zarządzenie Ministerstwa Zdrowia, który zabraniałby złożenia kolejnego wniosku nawet tuż po powrocie z poprzedniego turnusu w sanatorium uzdrowiskowym lub w szpitalu uzdrowiskowym.
Niektóre NFZ uczepiły się jak pijany płotu zalecenia Konsultanta krajowego w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej mówiącego o celowości realizacji kolejnego skierowania : "Wieloletnie doświadczenia lekarzy balneologów oraz wyniki prowadzonych badań naukowych potwierdzają, że leczenie uzdrowiskowe nie powinno być ordynowane częściej, niż raz na dwanaście miesięcy. Pacjent przebywający w uzdrowisku i poddawany kuracji podlega działaniu silnych bodźców (klimatycznych, produktowych). Tzw. odczyn uzdrowiskowy, utrzymuje się przez około dwanaście miesięcy po zakończonym leczeniu. Częstsze korzystanie z leczenia - również w innym uzdrowisku - może mieć negatywne skutki dla zdrowia." i nie chcą przyjmować skierowań wystawionych przed upływem tego terminu. Ale zauważcie, że zalecenie to nie wspomina ani słowem o terminie składania kolejnego wniosku. Można by w przypadku odmowy przyjęcia skierowania poprosić o podstawę prawną tej decyzji, ale wydaje mi się że z NFZ, tak jak z Pocztą Polską i PKP, nie wygramy - zawsze to zatrudniony w regionalnym oddziale NFZ lekarz balneolog ma decydujące zdanie o akceptacji lub nie naszego skierowania. Kto chce niech walczy, kto nie - niech cierpliwie czeka. Jak mawiał Jean-Jacques Rousseau - cierpliwość jest gorzka, ale jej owoc jest słodki. ;) :D Kilka lat temu miałem przypadek, kiedy lekarz rodzinny próbował wmówić mi że NFZ odrzuci skierowanie jeśli wystawi je wcześniej niż po upływie roku, jednak na moją stanowczą prośbę zgodził się je wypisać rzecz jasna z komentarzem - " I tak je Panu zwrócą". I co? I nic , wniosek został zaakceptowany i trafiłem do kolejki.
Myślę, że pora już skończyć spory bo one niczego nie zmienią - pozdrawiam cierpliwych i walczących o swoje prawa.
Awatar użytkownika
alien
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 892
Na forum od: 24 maja 2016 09:00
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 11

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: alien »

Ja nie widzę tutaj sporu,przepychanek czy emocji ....jedyny fakt to taki,że żaden z OW NFZ NIE PADAŁ I NIE PODA PODSTAWY PRAWNEJ odmowy przyjęcia kolejnego skierowania bo taka PODSTAWA PRAWNA NIE ISTNIEJE.
Czas oczekiwania na kolejny wyjazd jest i tak stanowczo o wiele dłuższy niż zalecenie Konsultanta Balneologii.
Czy nie wygramy z tą instytucją? Wygramy,tylko trzeba być upierdliwym do końca,a są jeszcze media ,które też ich nie lubią...jeden tylko problem..mnie się po prostu nie chce,za dużo lenia już we mnie :D i kto mi co zrobi? Ale są może jeszcze bojownicy o prawdę... ;)
A co do tematu głównego postu;
Do likwidacji wszystkie komórki sanatoryjne przy NFZ!
Każdy pacjent wyjazd we własnym zakresie w terminie i w miejsce gdzie mu się żywnie podoba!!
Nadal optuje by były na ten cel Konta Rehabilitacyjne dla każdego po odpowiednim okresie składkowym (zdrowotne) .
Pozdro All
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: sztani »

[link]

dzisiaj na stronie onetu
Ostatnio zmieniony 20 mar 2019 21:36 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Awatar użytkownika
GIENIA
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 14544
Na forum od: 18 maja 2016 10:12
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 15

Re: Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: GIENIA »

Własnie miałam wkleić ten sam link :lol: :lol: :lol:

Nie ma w nim nic odnośnie sytuacji , gdy będziemy chcieli złożyć wniosek przed upływem 12 miesięcy , z innym profilem leczenia :roll:
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7129
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Proponowane zmiany w wyjazdach do sanatorium NFZ

Post autor: jacky6 »

sztani pisze: 20 mar 2019 16:13 dzisiaj na stronie onetu

Zasadniczo nie jestem czytelnikiem tego portalu ale - dzięki Sztani - przeczytałem.
Musiałem skorzystać z domowej apteczki i założyć sobie opatrunek.
Scyzoryk mi się w kieszeni otworzył.
Totalna ignorancja tematyczna.

:mrgreen: :ugeek:
ODPOWIEDZ