odpis od podatku

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: odpis od podatku

Post autor: acik61 »

kejton
Jedne ulgi są do wysokości faktury (np turnus rehabilitacyjny) a inne mają ściśle określony limit roczny (np ulga na samochód (bodajże) 2250zł/rok)
kejton
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 145
Na forum od: 16 lut 2011 09:13
Oddział NFZ: Mazowiecki

Re: odpis od podatku

Post autor: kejton »

Acik61 dzięki za pomoc
Mam problem z rozliczeniem auta bo jest w leasingu ale 2 turnusy rehabilitacyjne (pobyty po 14 dni) mogę chyba sobie rozliczyć?
Za turnusy rehabilitacyjne zapłaciłam ok 5 000 zł
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: odpis od podatku

Post autor: acik61 »

Kejton myślę że tak 18% z 5000 - około 900 zwrotu by było
Awatar użytkownika
ewapach
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 35
Na forum od: 08 paź 2018 07:52
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 8

Re: odpis od podatku

Post autor: ewapach »

Ciekawa dyskusja się tu toczy. Czyli mając orzeczenie o niepełnosprawności, mogę odliczyć od podatku koszty związane z funkcjonowaniem w oparciu o samochód? Tankowanie, wymiana akumulatora, przegląd, ubezpieczenie? Czy jakieś faktury, rachunki są potrzebne?
hipek
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 243
Na forum od: 09 lis 2015 15:00
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: odpis od podatku

Post autor: hipek »

Witaj ewapach

Z ulgi podatkowej możesz skorzystać wykorzystując samochód do przejazdów na zabiegi lecznicze i rehabilitację do wysokości limitu.

Pozdrawiam
Hipek
forumowicz

Re: odpis od podatku

Post autor: forumowicz »

Nie tak całkiem Hipek.
Juz nie jest ważne w jakim celu wykorzystujesz samochód, ważne żeby było orzeczenie i niepełnosprawności i posiadanie lub współposiadanie auta. Nie trzeba dokumentować niczego, przyjęty został odgórnie limit i od 2017 roku nie trzeba właśnie zbierać kwitków. A tu daję opis z pewnej strony - używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby z niepełnosprawnością (od rozliczenia za 2017 r. – niezależnie od stopnia) lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością albo dziecko z niepełnosprawnością, które nie ukończyło 16. roku życia. Od rozliczenia za 2017 r. nie jest ważny cel przejazdu (wcześniej były to jedynie potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne). Ulga przysługuje osobom z niepełnosprawnością lub podatnikom mającym na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 10080 zł w roku podatkowym (wcześniej była to kwota 9120 zł). Kwota odliczenia nie może przekraczać w roku podatkowym 2280 zł. Odlicza się kwotę faktycznie poniesionego wydatku. Nie jest wymagane posiadanie dokumentu stwierdzającego wysokość poniesionych wydatków (np. faktur za paliwo).
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: odpis od podatku

Post autor: Felice »

2280 przysługuje do odliczenia każdej osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności ,warunkiem jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem auta.
Taki sam odpis przysługuje osobie z orzeczeniem O,czyli ze względu na wzrok na opłacenie przewodnika. Kiedyś wymagano faktur,a teraz wystarczy tylko wskazać osobę pełnoletnią mogącą pełnić taką rolę.
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: odpis od podatku

Post autor: acik61 »

baryla 1969
100% racji - tyle tylko, że jak np. pracujesz w zakładzie pracy chronionej i (lub) otrzymujesz jakąś kwotę zwrotu na dojazd (jako pomoc pfron) to kwotę tą odliczasz od tych 2280
Natomiast mając niepełnosprawne dziecko a samochód jest na dwóch współwłaścicieli to każdemu z rodziców przysługuje po 2280 zł ulgi
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: odpis od podatku

Post autor: darek »

Do acik61

Zastanawia mnie ta wykładnia

Natomiast mając niepełnosprawne dziecko a samochód jest na dwóch współwłaścicieli to każdemu z rodziców przysługuje po 2280 zł ulgi

Czyli wg Ciebie na Jedno Niepełnosprawne dziecko można odliczyć Kwotę 4560 złotych ???????

Wg Informacji ,które weryfikowano w śląskiej izbie skarbowej w Bielsku-Białej .
Na Jedno dziecko -Jedno -orzeczenie jest TYLKO jedna ulga .
Nie ukrywam że aż korci mnie złożenie w tym roku zapytania do Izby Skarbowej .

Chyba że jest inna wykładnia że można na Jedno dziecko dwa razy odliczać samochód
Awatar użytkownika
acik61
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 202
Na forum od: 05 paź 2019 18:51
Oddział NFZ: Opolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: odpis od podatku

Post autor: acik61 »

darek - podaję Ci przykładowy link
[link]
Ostatnio zmieniony 19 lis 2019 22:24 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
ODPOWIEDZ