Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

jeżeli nie pracuje i nie odprowadza składek na ubezpieczenie społeczne (czyli musi być normalna umowa, nie śmieciowa) to nie. Na ten temat chyba już była dyskusja w tym wątku.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: darek »

robbo44 pisze:Czy emeryt może dostać skierowanie do sanatorium z ZUS?

Praktycznie -NIE

Ale czas temu Ktoś opisywał jak Ktoś z najbliższej rodziny będący na ..emeryturze ,ale Nadal czynny zawodowo -otrzymał rehabilitacje rentową z ZUS.

Jest gdzieś informacją ,że na prewencję wysyłane sa osoby do określonego czasu przejścia na emeryturę było to bodajże ..5 lat przed a skoro na dziś wiek emerytalny to 67 lat to teoretycznie do 62 roku życia jest SZANSA na prewencje
Ale prosze o dokładne sprawdzenie w/w zależności w swoim ZUS
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

nie ma ograniczeń wiekowych, muszą być odprowadzana składki od zatrudnienia. Jeżeli emeryt jest zatrudniony i oskładkowany z tyt. zatrudnienia to może się starać o prewencję.
ollalaola
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 190
Na forum od: 14 lut 2013 13:10
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ollalaola »

Przespałam sie ze swoim problemem i wymysliłam. W poniedziałek pojade do Wydziału Prewencji ZUS , nawet juz umówiłam internetowo spotkanie i złożę prośbę o przyspieszenie terminu badania przez orzecznika. Może bedzie skutek. :)
Awatar użytkownika
andr58
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 230
Na forum od: 21 sie 2013 11:53
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: andr58 »

robbo44 pisze:Czy emeryt może dostać skierowanie do sanatorium z ZUS?
Jeżeli jesteś na emeryturze i nigdzie dodatkowo nie pracujesz i nie są odprowadzane składki to nie możesz się starać na wyjazd z prewencji rentowej ZUS.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

To przecież jest jasne jak słońce - Pracujący i oskładkowany emeryt powinien jechać w ramach prewencji rentowej .Jak sama nazwa wskazuje .Prewencyjnie aby nie wypłacać emerytowi RENTY :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

może to i nie jest logiczne ale nie ma ograniczeń wiekowych.
Sadzę, że ustawodawca raczej nie o rencie pomyślał a o zasiłkach chorobowych i świadczeniach rehabilitacyjnych, bo takowe zatrudniony emeryt może pobierać, przynajmniej dopóki jest zatrudniony. Lepiej wysłać emeryta raz na jakiś czas na 24-dnioy turnus niż wypłacać mu zasiłek chorobowy przez pół roku.
A tak pojedzie, wróci zdrowy i będzie pracował i odprowadzał składki :lol: :lol:

A poza tym fakt, że komuś coś przysługuje nie oznacza, że musi to otrzymać koniecznie. Ja na prewencji wielu ludzi w wieku zaawansowanym nie widziałam. Chyba, że to byli młodzi emeryci.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Casandro jaki wiek wg. Ciebie jest wiekiem zaawansowanym :?: W tym roku byłam w sanatorium w ramach prewencji rentowej , byli ludzie młodzi jak i starsi, którym pozostało rok lub kilka lat do emerytury. Wiadomo ,że te osoby muszą dotrwać do wieku emerytalnego a zdrowie poważnie szwankuje ;) na rentę inwalidzką nie mogą liczyć bo kto im ją da ,pomimo przepracowania kilkudziesięciu lat pracy :?: Takie są realia, ja osobiście w sanatorium nie spotkałam się z osobami pracującymi już na emeryturze ale wiem ,że mają pełne prawo korzystania z takowego wyjazdu jeśli mają legalne zatrudnienie i odprowadzają składki zdrowotne :kwiat:
ale czy otrzymają skierowanie to jak wszystkim wiadomo osobą decyzyjną jest orzecznik.Pozdrawiam :kwiat:
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

nie spotkałaś się bo mało jest osób, które pobierają emeryturę i pracują na umowę o pracę, zazwyczaj jeżeli pracują na emeryturze to w ramach innych umów, takich które nie dają możliwości wyjazdu z prewencji.
Zdarza się jednak, że w niektórych zawodach ludzie potrafią pracować na umowę o pracę do 80-tki, zazwyczaj na jakąś część etatu. No i właśnie w tych osób i w tym wieku na prewencji nie spotkałam, chociaż mają one prawo jechać. Może nawet jeżdżą niektórzy, tylko ja ich nie spotkałam.
Najstarsze osoby jakie spotkałam na prewencji to były osoby ok 60 r.ż., ale też ich było mało, może kilka osób na większym turnusie, takim ok.80 osobowym, się trafiło. Bo jak byłam na takim 40-osobowym to najstarszy pan miał 55 lat i był jedyną osoba w tym wieku, reszta przed 50tka i przed 40-stką. Młodsi tez.

Odprowadzanie składek zdrowotnych nie wystarczy - muszą być składki na ubezpieczenie społeczne.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7034
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

Dobrym przykładem jest emerytowany policjant czy wojskowy . Znam takich co mają 40-45 lat (Byli ze mną na turnusie ) normalnie biorą dobrą emeryturkę i dalej pracują w sektorze cywilnym na umowę o pracę .
Elu emeryt nie dostanie renty :) :) :) :)

Brawo Olu pomysłowości :)
ODPOWIEDZ