Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Opłata za pobyt w sanatorium

Post autor: forumowicz »

Ramons pozdrawiam :) Nie wiem gdzie to wyczytałeś ale na stronie funduszu jest mowa o tych zwolnieniach z opłat ale tyczy się to dzieci.Pozwoliłam sobie skopiować z ich strony.....cytuję: Żadnych kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem w uzdrowiskach nie ponoszą dzieci i młodzież:
do ukończenia 18 roku życia,
osoby uczące się do 26 lat,
dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu (bez ograniczenia wieku),
dzieci uprawnione do renty rodzinnej

Muszą one mieć jednak ze sobą ważną legitymację szkolną, studencką lub orzeczenie o niepełnosprawności w celu weryfikacji np. ich wieku lub stopnia upośledzenia.

Fundusz nie płaci za pobyt w sanatorium rodzica czy opiekuna dzieci.Miłej nocki :)
ramons
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 121
Na forum od: 09 kwie 2013 17:37
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Post autor: ramons »

Żeby była jasność . Ja nie twierdzę , że tak jest . Informację taką znalazłem tutaj http://www.nasze-sanatorium.pl/finansowanie.html .Tekst takowy znajduje się zaraz pod tabelką . Albo to błąd na stronie albo jest jakaś podstawa prawna o której jednak nikt nie napisał . Ciekawe co na to admin.
Niektórzy traktują niepełnosprawnych z orzeczeniem łagodniej . Na stronie sanatorium do którego jadę wyczytałem , że opłatę uzdrowiskową takowi uiszczą w kwocie nie 3 a 1,3zł za dzień pobytu.
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Post autor: administrator »

Dokładnie tak mówi USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Art. 33 pkt 4.
Dzieci i młodzież do ukończenia lat 18, a jeżeli kształcą się dalej – do ukończenia lat 26, dzieci niepełnosprawne w znacznym stopniu – bez ograniczenia wieku, a także dzieci uprawnione do renty rodzinnej nie ponoszą odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w szpitalu uzdrowiskowym dla dzieci, sanatorium uzdrowiskowym dla dzieci i sanatorium uzdrowiskowym.
Interpretacja zapisu "bez ograniczenia wieku" sugeruje, że może to być osoba dorosła, której niepełnosprawność została stwierdzona w wieku dziecięcym i trwa. Prawdopodobnie też z tego powodu wymieniono w zapisie nie tylko zakłady dla dzieci ale też zwykłe sanatorium uzdrowiskowe, bo raczej trudno byłoby ulokować "dorosłe dziecko" w sanatorium dla dzieci. Idąc dalej tym rozumowaniem, nie będzie zwolniona z opłaty osoba, która nabyła niepełnosprawności w wieku dorosłym.
Oczywiście co prawnik to pewnie inna interpretacja, a sama treść ustawy jak zwykle jest dwuznaczna jak to w Polsce - z jednej strony mowa o dzieciach, z drugiej nie nakłada się ograniczenia wiekowego dla takich dzieci. Oczywiście najlepiej potwierdzić w swoim oddziale NFZ jak oni to interpretują i jaką mają procedurę zwolnienia z kosztów.
Awatar użytkownika
Jasmina
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 179
Na forum od: 27 gru 2012 23:06
Staż sanatoryjny: 1

Re: Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Post autor: Jasmina »

Do Admina na stronie NS -koszty-opłaty za sanatoria NFZ znalazłałam taką info (Z opłat za pobyt w sanatorium zwolnione są dzieci i młodzież do 18 roku życia lub do 26 roku życia w przypadku osób uczących się.Zwolnione z opłat są też osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności lub pobierające rentę rodzinną.
W przypadku pobytu w ośrodku sanatoryjnym dziecka wraz z opiekunem (np. rodzicem), opiekun ten nie jest zwolniony z
opłaty.
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Post autor: administrator »

Jasmino, wiem o tej informacji. Post wcześniej przypomniał też ją Ramons. Swoją interpretację przedstawiłem wyżej. Niestety pewnie NFZ może mieć inną interpretację.
A ciekawe co by było, gdyby ktoś zawnioskował do Funduszu mniej więcej w takim stylu -
Wnioskuję o zwolnienie z opłat za pobyt w sanatorium gdyż spełniam przesłanki ustawowe artykułu 33 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych:
- jestem dzieckiem (tu dane matki i ojca),
- jestem niepełnosprawny w stopniu znacznym (załącznik z orzeczeniem stopnia niepełnosprawności);

Oczywiście wtedy Fundusz musiałby albo zgodzić się z wnioskiem, albo przedstawić swoją interpretację ustawy. Możliwe, że w skutek takiego wniosku Fundusz doszedłby do wniosku, że ustawę trzeba zmienić.

p.s.
Choć biorąc pod uwagę, że w polskim prawie za dziecko uważana jest osoba nie w pełni rozwinięta fizycznie i psychiczne i nie posiadająca pełni praw obywatelskich, jednocześnie posiadająca swojego prawnego opiekuna, prawidłowym rozumowaniem wydaje się być to, które przedstawiłem w poprzednim poście. Wynikałoby z niego, że niepełnosprawność musi być nabyta w okresie dziecięcym i trwać (brak ograniczenia wieku).
Wg powyższego chyba będzie trzeba skorygować informację podaną na NS, najlepiej na zapis ustawowy pozostawiając interpretację zainteresowanym.
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Post autor: administrator »

Na stronie NS jest już zmiana słowa "osoby" na "dzieci" z dopiskiem "bez ograniczenia wieku", co jest zgodne z zapisem ustawy.
ramons
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 121
Na forum od: 09 kwie 2013 17:37
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Post autor: ramons »

No i wszystko jasne . Temat chyba zamknięty .
esakowiec
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 01 cze 2013 09:10
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Zwolnienie z opłaty za pobyt w sanatorium

Post autor: esakowiec »

To nieprawda, że opiekun dziecka nie płaci za pobyt. Dzwoniłam i dostałam informację , że ponosi całą odpłatność za sanatorium
ODPOWIEDZ