pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
krzepki16
Posty: 3
Na forum od: 28 mar 2024 13:57

pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: krzepki16 »

Witam.
Pierwszy raz złożyłem skierowanie do sanatorium i jestem zielony w tym temacie.

Dostałem decyzję potwierdzenie leczenia w sanatorium uzdrowiskowym.
Jestem osobą aktywna zawodową i stąd moje pytanie.
Czy na czas pobytu mogę uzyskać zwolnienie lekarskie czy muszę wykorzystać urlop wypoczynkowy.
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Archibald
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 311
Na forum od: 16 paź 2021 13:53
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: Archibald »

Sanatorium z ZUS - zwolnienie lekarskie, sanatorium NFZ - urlop wypoczynkowy.
Awatar użytkownika
Andrzej1958
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1791
Na forum od: 23 maja 2018 19:18
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: Andrzej1958 »

Szpital uzdrowiskowy z NFZ - na L4
krzepki16
Posty: 3
Na forum od: 28 mar 2024 13:57

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: krzepki16 »

No to lipa. Dziękuję za odpowiedź.

Trochę to nielogiczne.
Dwa, trzy razy w roku chodzę na kręgosłup na 2-tygodniową rehabilitację trwającą 90-120 minut i jak mówię o tym lekarzowi rodzinnemu to pyta czy potrzebne jest mi jest na ten czas L4. Nigdy nie biorę chodzę po pracy, ale wiem że inni biorą.
A sanatorium może być przyznane dużo rzadziej niż taka rehabilitacja, a zwolnienie nie przysługuje :(

Niestety nie dysponuję taką ilością urlopu i będę musiał zrezygnować - pytanie jak to się robi.
Czy jest na to jakiś czas, czy konieczne jest podanie powodu i czy obciążą mnie jakimiś kosztami.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7824
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: darek »

..Wiem zaraz odewą się głosy że WPROWADZAM w Błąd
Znam Przypadek ,że Osoba -ze względu na brak urlopu na pobyt Sanatoryjny -wiadomo sanatorium to 15 dniu urlopu
-Napisała pismo ,podparte informacją z dz HR że W firmie zalecany jest Urlop w czasie przeglądów remontowych w okresie wakacyjnym


Oraz podobnie jak w Twoim przypadku ,że korzysta z rehabilitacji 1 x w roku w miejscu zamieszkania -papier od rodzinnego
NFZ
Wyraził Zgodę na zmianę i Otrzymał skierowanie do sanatorium w ramach Szpitala Uzdrowiskowego ( pojechał z NFZ w ramch L-4)

Mam dla Ciebie inna sugestię jak to nie wyjdzie pogadaj z rodzinnym niech złozy wniosek o PREWENCJĘ RENTOWĄ ZUS Druk PR-4

Wtedy możesz załapać się do sanatorium z ZUS w ramach L-4 i dodatkowo masz wszystko łacznie z dojazdem za friko
Awatar użytkownika
Mark52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 532
Na forum od: 24 maja 2022 14:24
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 1

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: Mark52 »

krzepki16 pisze: 28 mar 2024 15:17 No to lipa. Dziękuję za odpowiedź.

Trochę to nielogiczne.
Dwa, trzy razy w roku chodzę na kręgosłup na 2-tygodniową rehabilitację trwającą 90-120 minut i jak mówię o tym lekarzowi rodzinnemu to pyta czy potrzebne jest mi jest na ten czas L4. Nigdy nie biorę chodzę po pracy, ale wiem że inni biorą.
A sanatorium może być przyznane dużo rzadziej niż taka rehabilitacja, a zwolnienie nie przysługuje :(

Niestety nie dysponuję taką ilością urlopu i będę musiał zrezygnować - pytanie jak to się robi.
Czy jest na to jakiś czas, czy konieczne jest podanie powodu i czy obciążą mnie jakimiś kosztami.
Znam też osoby które poprosiły lekarza rodzinnego o L4 ze względu braku urlopu. Kwestia jak znasz się z lekarzem czy pójdzie Ci na rękę. na pewno nie da Ci na cały okres od razu ale można w ciągu turnusu umówić się na wizytę telefoniczną i dostać już do końca, ewentualnie na końcówkę wziąć urlop.
Awatar użytkownika
Archibald
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 311
Na forum od: 16 paź 2021 13:53
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: Archibald »

krzepki16 pisze: 28 mar 2024 15:17 No to lipa. Dziękuję za odpowiedź.

Trochę to nielogiczne.
Dwa, trzy razy w roku chodzę na kręgosłup na 2-tygodniową rehabilitację trwającą 90-120 minut i jak mówię o tym lekarzowi rodzinnemu to pyta czy potrzebne jest mi jest na ten czas L4. Nigdy nie biorę chodzę po pracy, ale wiem że inni biorą.
A sanatorium może być przyznane dużo rzadziej niż taka rehabilitacja, a zwolnienie nie przysługuje :(

Niestety nie dysponuję taką ilością urlopu i będę musiał zrezygnować - pytanie jak to się robi.
Czy jest na to jakiś czas, czy konieczne jest podanie powodu i czy obciążą mnie jakimiś kosztami.
Nie rezygnuj, masz duże szanse na wyjazd do sanatorium z ZUS w ramach prewencji rentowej ( tak jak napisał Darek). Powiedz o tym lekarzowi rodzinnemu, a ten wypisze Ci skierowanie, które dostarczasz do ZUS-u. Potem komisja, która stwierdzi zasadność i wyjazd na L4 i do tego zupełnie za free.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7824
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: darek »

Mark52 pisze: 28 mar 2024 18:50
krzepki16 pisze: 28 mar 2024 15:17 No to lipa. Dziękuję za odpowiedź.

Trochę to nielogiczne.
Dwa, trzy razy w roku chodzę na kręgosłup na 2-tygodniową rehabilitację trwającą 90-120 minut i jak mówię o tym lekarzowi rodzinnemu to pyta czy potrzebne jest mi jest na ten czas L4. Nigdy nie biorę chodzę po pracy, ale wiem że inni biorą.
A sanatorium może być przyznane dużo rzadziej niż taka rehabilitacja, a zwolnienie nie przysługuje :(

Niestety nie dysponuję taką ilością urlopu i będę musiał zrezygnować - pytanie jak to się robi.
Czy jest na to jakiś czas, czy konieczne jest podanie powodu i czy obciążą mnie jakimiś kosztami.
Znam też osoby które poprosiły lekarza rodzinnego o L4 ze względu braku urlopu. Kwestia jak znasz się z lekarzem czy pójdzie Ci na rękę. na pewno nie da Ci na cały okres od razu ale można w ciągu turnusu umówić się na wizytę telefoniczną i dostać już do końca, ewentualnie na końcówkę wziąć urlop.
Mark

Dziś bym nie RYZYKOWAŁ
Pamiętaj sytem NFZ jest już skomputeryzowany
NIKT tzn raczej żaden Lekarz się nie podłozy
Musisz tez pamietać DZIŚ gdy masz zaordynowaną Absencję - nie możesz korzystać z zabiegow w sanatorium.

To co Opisujesz przechodziło jeszcze przed wprowadzeniem systemów informatycznych do NFZ
Zreszta dziś nawet już chyba nikt nie widział druku L-4 -wszystko komputerowo
Awatar użytkownika
Mark52
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 532
Na forum od: 24 maja 2022 14:24
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 1

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: Mark52 »

Dziś bym nie RYZYKOWAŁ
Pamiętaj sytem NFZ jest już skomputeryzowany
NIKT tzn raczej żaden Lekarz się nie podłozy
Musisz tez pamietać DZIŚ gdy masz zaordynowaną Absencję - nie możesz korzystać z zabiegow w sanatorium.

To co Opisujesz przechodziło jeszcze przed wprowadzeniem systemów informatycznych do NFZ
Zreszta dziś nawet już chyba nikt nie widział druku L-4 -wszystko komputerowo
Opisuje sytuację z grudnia zeszłego roku. Kolega już nie miał urlopu i lekarz dał mu L4 bez większego problemu.
Awatar użytkownika
Archibald
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 311
Na forum od: 16 paź 2021 13:53
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 2

Re: pobyt - zwolnienie lekarskie czy urlop

Post autor: Archibald »

Nie da rady, lekarz nie pójdzie na taki układ, jeśli pracujesz to wyjazd tylko w ramach urlopu wypoczynkowego. Jeszcze raz polecam wyjazd do sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS,czyli legalnie na L4.
ODPOWIEDZ