zwolnienie lekarskie

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
stan465
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 19
Na forum od: 09 paź 2015 19:30
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski

zwolnienie lekarskie

Post autor: stan465 »

Witam, wyjeżdżam pierwszy raz do sanatorium, mam pytanie jak jest ze zwolnieniem, czy muszę dostarczyć do zakładu pracy zaświadczenie o pobycie, czy zwolnienie mogę dostarczyć po powrocie?
Mam skierowanie z ZUS-u, czy przysługuje mi zwrot za dojazd?
Dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7130
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

zwolnienie lekarskie i tede ...

Post autor: jacky6 »

Jeśli jesteś kuracjuszem z woli ZUSu - to jak tylko otrzymasz zwolnienie lekarskie i o ile nie nie będzie one już w nowej elektronicznej formie a jeno papierowej - to powinieneś ekspresowo dymać do najbliższej placówki Poczty Polskiej i wysyłać je poleconym do firmy a jeszcze wcześniej prosić w sekretariacie uzdrowiska o wysłanie owego dokumentu faxem ...
Zwrot za dojazd i powrót najtańszym środkiem lokomocji czyli PKP-em dostaniesz ryczałtem jakieś dwa dni przed zakończeniem turnusu ...
Będzie jak znalazł na ostatnią potańcówkę...
...
3maj zdrowo 4mę :-)
:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: sztani »

Zwolnienie lekarskie zawsze wydają dwa lub dzień przed końcem turnusu . nie otrzymasz go wcześniej na 100%. możesz będąc w sanatorium poprosić o zaświadczenie ,że tam jesteś i wyslać faksem do firmy. Skseruj skierowanie do sanatorium i daj w pracy kadrowej to wystarczy .Jadąc z ZUS napisane jest od kiedy jedziesz . jednak kiedy wrócisz nie piszą bo turnus czasami lekarz w ośrodku przedłuża. Zazwyczaj trwa 24 dni. :)
olenka989
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 93
Na forum od: 26 sie 2014 17:42
Oddział NFZ: Kujawsko-Pomorski
Staż sanatoryjny: 2

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: olenka989 »

Robię dokładnie tak jak Sztani napisał.
Skseruj do kadr skierowanie na turnus.Ja jeszcze musiałam dostarczyć oświadczenie że zwolnienie dostarczę niezwłocznie po powrocie z turnusu.
Koszty biletów też będziesz miała zwrócone
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3436
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: Dzia_dek »

Warto pamiętać, że osoba wystawiająca nam zwolnienie lekarskie będzie potrzebowała
pewnych danych do jego wypisania np. nazwa, adres zakładu pracy czy też jego NIP.
Otrzymując później zwolnienie trzeba dokładnie sprawdzić wpisane w niego dane
(każdy może się pomylić - wypisujący zwolnienie też. Tym bardziej, że nierzadko musi
ich wypisać kilkadziesiąt w krótkim okresie czasu). W przypadku błędu/ów
później we własnym zakresie musimy przesłać dokument, w celu jego korekty,
co może skutkować sporym opóźnieniem wypłaty świadczenia.
Jeszcze jedna uwaga co do wysokości świadczenia:
- jeżeli jest to pobyt w sanatorium uzdrowiskowym to otrzymujemy 80% podstawy wymiaru,
- jeżeli pobyt jest w szpitalu uzdrowiskowym to wtedy otrzymujemy tylko 70% podstawy.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: anusia153 »

Obecnie do wystawienia zwolnienia chorobowego potrzebny jest NIP zakłady pracy lub Pesel płatnika składek jeżeli nie ma obowiązku posługiwania się NIP .

Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym jest w ramach urlopu , natomiast pobyt w szpitalu uzdrowiskowym jest w ramach zwolnienia chorobowego .

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za czas choroby wynosi 80 % za pierwsze 33 dni w ciągu roku kalendarzowego ,a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia 14 dni , wypłacane jest ze środków pracodawcy ( Art 92 KP) , od 34 dnia jest to już zasiłek chorobowy ( płatny ZUS) i w przypadku pobytu w szpitalu wynosi od 70 % podstawy wymiaru .

Pracownik, który ukończył 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym ukończył 50 rok życia, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Jeśli pracodawca nie otrzyma zwolnienia lekarskiego w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia, może spowodować obniżenie zasiłku chorobowego nawet o 25 proc. Zasiłek w prawidłowej wysokości wypłaci dopiero od dnia, w którym dotrze do niego zwolnienie lekarskie. Chyba że udowodnisz, że zwolnienie nie dotarło z przyczyn od ciebie niezależnych .
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3436
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: Dzia_dek »

Muszę skorygować swoją poprzednią wypowiedź.
Jeśli jedziemy w ramach prewencji rentowej ZUS-u to obojętnie czy przebywamy
w szpitalu uzdrowiskowym czy w sanatorium uzdrowiskowym to świadczenie będzie
wynosiło 80% podstawy wymiaru.
Sanatorium uzdrowiskowe w takim przypadku też wystawia zwolnienie lekarskie tzw. L4
Zasiłek chorobowy będzie wynosił 100% jeśli będą spełnione warunki art.11 ust. 2 ustawy zasiłkowej
(m.in. ciąża, choroba zawodowa, wypadek przy pracy i jego następstwa)
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: Selene »

To może ja jeszcze uzupełnię: wyjeżdżając na prewencję rentową z ZUS-u lekarz może wytrawić zwolnienie lekarskie 24 dni + dodatkowe 2 dni na dojazd.
Natomiast zwrot kosztów za dojazd/wyjazd to tu się od maja roku ubiegłego trochę zmieniło.
Zwrot następuje na podstawie oświadczenia jakie składamy w ośrodku (transport własny) lub na podstawie przedłożonych biletów PKP lub biletów autobusowych.
Awatar użytkownika
mercedes
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 343
Na forum od: 02 mar 2012 13:58
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 17

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: mercedes »

witam - ja jadac z NFZ ostatnimi czasy biore zwolnienie lekarskie na 22 dni zaznaczam ze miedzy wyjazdami nie korzystam ze zwolnien stwierdzilam ze urlop jest dla mnie na wczasy nie na leczenie ale to juz osobiste podejscie kazdegoz nas, ogolnie przyjete -wyjazd w ramach urlopu - pozdrawiam
Awatar użytkownika
Maja1912
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 306
Na forum od: 28 sty 2015 11:32
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 11

Re: zwolnienie lekarskie

Post autor: Maja1912 »

Witam.
Mam pytanie, może ktoś się spotkał z taka sytuacją:
w zeszłym roku byłam w sanatorium z ZUS po wypadku w drodze z pracy i miałam je płatne 100%.
W tym roku jadę do sanatorium w połowie związane z wypadkiem, a w połowie z innych przyczyn zdrowotnych.
Jest szansa na płatne 100% czy tylko 80%. Będę wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam. :)
ODPOWIEDZ