Aspołeczne zachowania w sanatorium

Inne tematy okołosanatoryjne, nie mieszczące się w powyższych działach.
forumowicz

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: forumowicz »

ja zgadzam się z Darkiem. Turnusy dla seniorów tak jak turnusy zusowskie dla osób w wieku produkcyjnym.
Tylko kryterium przydzielenia na turnus dla seniora niekoniecznie musi być pesel tylko właśnie zdolność samoobsługi, ew. schorzenia, które powodują że dana osoba wymaga szczególnej opieki personelu medycznego. Chodzi mi tu też m.in. o schorzenia psychiczne, które z wiekiem mogą się pojawić u każdego z nas.
Sama znam panią w wieku lat ok 80, która sprawnością fizyczną przewyższa osoby 40-50 letnie. Cale życie ta pani pracowała jako przewodnik turystyczny, tłumacz czyli całe życie w ruchu. Pamiętam sytuację, kiedy ta pani prowadziła jakąś wycieczkę (prowadziła, czyli powierzono jej opiekę na grupą ludzi :!: ) z północnej polski a wycieczka była w góry. Żaden hardkor ale akurat podejście było dosyć strome, zwłaszcza dla osób które całe życie po powierzchniach płaskich się przemieszczają. Pani szła spokojnie, nie widać było po niej zmęczenia - a uczestnicy wycieczki , osoby w różnym wieku 40 , 50 i 60 lat: spoceni, zziajani i płuca prawie wyplute.
Więc nie ma reguły dot. peseli, kwalifikacja powinna być związania ze schorzeniami, które ma dana osoba. Ale turnusy dla osób, które mniej sobie radzą w życiu i wymagają szczególnej opieki powinny być, nie można ich skazywać na zwykłe turnusy sanatoryjne , na których nie do końca sobie radzą i są problemem. Myślę, że dyskomfort odczuwają na takich zwykłych turnusach zarówno współkuracjusze jak i sami seniorzy. Podkreślam: nie znaczy że powinny być na nie "wpychane" wszystkie osoby o niskim peselu. I tutaj jak już wspominałam, pole do popisu dla lekarza leczącego bo na etapie kontaktu z lekarzem opieki podstawowej zaczyna się kwalifikacja na leczenie.
forumowicz

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: forumowicz »

Casandra pisze:...turnusy zusowskie dla osób w wieku produkcyjnym.
Ogólnie, zusowcy powinni przebywać oddzielnie, tylko sami w wybranych ośrodkach. Jak prewencja, to prewencja ;)
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Aspołeczne ?? zachowania w sanatorium ??

Post autor: Dzia_dek »

jacky6 pisze:(...)Bo geriatria to nie jest aspołeczność, wręcz przeciwnie
To się zgadza, ale sposób podejścia niektórych forumowiczów do tej grupy osób to ja uważam już za zachowanie aspołeczne.
Zacznę jednak od czegoś innego. Darku mimo, że znów napiszesz, że krytykuję Twoje wpisy to sam zastanów się co piszesz.
darek pisze:(...)zdolność do samobsługi -Każdy NAWET leżący wykazuje. Sprawność ruchowa -Każdy(...)
Jaką sprawność ruchową lub zdolność do samoobsługi może wykazać osoba leżąca?
Ciekawe jak ten leżący trafi do lekarza wypisać wniosek? Ale to tylko taka drobna uwaga.
Poniższe cytaty to "ciekawe podejście do tematu seniorów w sanatorium.
darek pisze:(...)Oczywiście NIE możemy pozbawić seniorów rehabilitacji , ale można to rozwiązać w inny Bardziej cywilizowany sposób.
TURNUSY rehabilitacyjne dla Seniorów.(...)
Casandra pisze:ja zgadzam się z Darkiem. Turnusy dla seniorów (...)
Casandra pisze:(...)turnusy dla osób, które mniej sobie radzą w życiu i wymagają szczególnej opieki powinny być,
nie można ich skazywać na zwykłe turnusy sanatoryjne , na których nie do końca sobie radzą i są problemem. (...)
A więc tak; najpierw "posłodzić" - owszem turnusy seniorom się należą, a potem "po łbie" - ale trzeba ich izolować.
My "piękni i młodzi" na "normalne" turnusy, a "staruchów" do sanatoryjnego "getta".
Zakwaterować osobno bo przeszkadzają, rehabilitacja osobno bo nie są zbyt sprawni, na stołówkę osobno bo coś tam.
...są problemem? dla kogo? Dla naszego "prospołecznego" i "tolerancyjnego " społeczeństwa? Niemożliwe.
Mam nadzieję, że autorzy, zacytowanych przeze mnie, postów dostrzegą ironię mojego wpisu i trochę
bardziej krytycznym okiem przyjrzą się swoim pomysłom izolacji osób, które z różnych powodów są "sprawne inaczej".
Nie chcę dalej rozwijać tego postu, aby nie dolewać oliwy do ognia, ale chyba nie tędy droga, Szanowni Państwo?
Awatar użytkownika
Princi
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 27711
Na forum od: 17 cze 2014 16:28
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: Princi »

andrzej1955 pisze:... sam byłem świadkiem jak pan po przyjściu na tańce z partnerką nagle po tańcu z inną oświadczył że się w niej zakochał :P było troszkę zamieszania ale nie było żadnych scen i zostały mi fajne wspomnienia-zresztą chyba nie tylko mnie ;) :lol: ......
Cóś mnie się zdaje,że chyba i ja byłam tego świadkiem ;) :lol: :lol:
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: sztani »

Sylaba pisze:
Casandra pisze:...turnusy zusowskie dla osób w wieku produkcyjnym.
Ogólnie, zusowcy powinni przebywać oddzielnie, tylko sami w wybranych ośrodkach. Jak prewencja, to prewencja ;)
Może jeszcze wieżyczki . Coś mi to przypomina niedaleką przeszłość. Koń by się uśmiał
forumowicz

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: forumowicz »

sztani pisze:
Sylaba pisze: Ogólnie, zusowcy powinni przebywać oddzielnie, tylko sami w wybranych ośrodkach. Jak prewencja, to prewencja ;)
Może jeszcze wieżyczki . Coś mi to przypomina niedaleką przeszłość. Koń by się uśmiał
Sylaba, czasami naprawdę trudno mi Ciebie zrozumieć.

nie wiem jaka jest Wasza interpretacja ale pisząc "turnusy zusowskie" miałam na myśli turnusy z prewencji rentowej. Zdaje się Sztani, że takich uczestniczysz - o jakich wieżyczkach piszesz? Bo jak widziałeś na takim turnusie to napisz.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: sztani »

Nie dotyczyło Casandro akurat tego co napisałaś a konkretnie to co napisała Sylaba . nie wiem skąd u niej taka awersja do turnusów ZUS . jesli odebrałaś to do siebie to sorki nie było to moją intencją :)
forumowicz

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: forumowicz »

Pewnie nie lubi ZUS-u i ZUS-owców , jak większość. ludzi ;)
Chociaż ja przyznaję, że nie zawsze rozumiem do końca komentarze Sylaby więc może i teraz czegoś nie zrozumiałam.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: sztani »

Tu chodziło o całkowitą separację turnusów Zusowskich od tych z NFZ. Gdzieś pisała ,że pokoje dla osób z prewencji mają być tylko wieloosobowe .
forumowicz

Re: Aspołeczne zachowania w sanatorium

Post autor: forumowicz »

tak, to było w wątku "rezygnacja z leczenia sanatoryjnego".
Do dzisiaj nie dostałam odpowiedzi na pytanie jak w zapobieganiu dłuższej niezdolności do pracy mają pomóc wieloosobowe pokoje.
ODPOWIEDZ