Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Witam :)
Zacytuję moje zapytanie i odpowiedz jaką dzisiaj dostałem z Zus-u w sprawie urlopu na prewencji rentowej .


Dzień dobry.
Ponieważ pojawiają się bardzo sprzeczne informacje ,proszę o taką dotyczącą pobytu na prewencji rentowej w systemie stacjonarnym .
Czy będąc na takim turnusie można na czas jego trwania wykorzystać urlop ,czy też musi być to zwolnienie L-4 wystawiane przez dany Ośrodek ?


Poniżej odpowiedź konsultanta COT:

Dzień dobry,

kwestie dotyczące wykorzystania urlopu wypoczynkowego regulują przepisy Kodeksu pracy, w związku z tym proszę o kontakt z Inspekcją Pracy.

Natomiast zwolnienie lekarskie z powodu choroby wystawia się po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego. Lekarz leczący w ośrodku rehabilitacyjnym, za okres pobytu na rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, wystawia zwolnienie lekarskie. Ostateczne decyzja o wystawieniu zwolnienia lekarskiego pozostaje w gestii lekarza.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Janusz , to jest Twój wybór czy chcesz się rehabilitować w ramach urlopu czy zwolnienia lekarskiego.
Możesz nawet podzielić te 24 dni część zwolnienie część urlop. Jeśli będziesz miał życzenie to lekarz wypisze Ci jeden albo dwa dni po turnusie jeśli o to poprosisz . Przy przyjęciu lub na pierwszej wizycie lekarskiej deklarujesz zwolnienie lub nie .
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14555
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ANDY12345 »

Ośrodek do którego zostałeś skierowany zawsze wystawia zwolnienie lekarskie na cały czas pobytu. Trzeba tylko na pierwszej wizycie lekarskiej zgłosić ten fakt. W poprzednich latach zwolnienie dostawało się z końcem turnusu na druku. Obecnie gdy tzw. L-4 jest wystawiane elektronicznie zakład pracy powinien go dostać w następnym dniu po przyjeździe, a co do urlopu to możesz wykorzystać go na pobyt w całości jak i w części, a za pozostałą część też ośrodek wystawia L-4. Pozdrawiam.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Dzięki uspokoiliście mnie 8-)
Poprzednim razem jak byłem na prewencji miałem zwolnienie ale wtedy byłem już na nim parę miesięcy i mi nie zależało .
Teraz chorowałem w listopadzie i cały luty i teraz po powrocie do pracy czuję że kierownictwo wolałoby abym wziął urlop .Wiadomo jeśli nie to muszą się liczyć z tym że trzeba mi go będzie dać czyli znowu brak pracownika .A że zostało jeszcze trochę dni z poprzedniego roku to sami rozumiecie jak na to patrzą .Przepisy przepisami a życie życiem :roll:
Awatar użytkownika
ANDY12345
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 14555
Na forum od: 26 maja 2018 11:42
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: ANDY12345 »

Niestety tak nawet jest w tzw. zakładach pracy chronionej, jak się chce iść na zabiegi rehabilitacyjne to krzywo patrzą gdzie i tak dostają refundację od państwa za nasze zatrudnienie.
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

W moim zakładzie (130pracowników ) jest nas dwóch z orzeczeniami o niepełnosprawności z Pefronu .Ja mam tylko lekki ale i tak zakład ma z tego refundację .Pracuję tam od pięciu lat ,dostałem się cudem a że przeżyłam dwa bezrobocia wolałbym już przez to nie przechodzić i wolę się w miarę dostosować do warunków :roll:
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Janusz , wybierz to co dla Ciebie jest najbardziej korzystne - finansowo także .
Jeśli płacą u Ciebie tzw "gruszę" to weź te 2 tygodnie , masz świadczenie , urlopu Ci trochę zejdzie , a reszta dni zwolnienie.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

Jeżeli chorowałeś cały luty to firma już za ZSLA(L4) nie płaci (no może jeszcze 5 dni zapłaci zależy ile masz lat)). Jak na razie krzywo nikt u mnie nie patrzy . Wręcz przeciwnie chcę w urlopie być na turnusie bo mam zaległego sporo a szef mówi aby brać zwolnienie za czas pobytu . W ubiegłym roku będąc na turnusie 2 tygodnie urlop pozostały czas ZSLA :)
Andy tu chyba nic się nie zmieniło mimo że zwolnienie elektroniczne ale może się mylę
forumowicz

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: forumowicz »

Sztani wiadomo że co zakład to inne podejście .U nas spora liczba pracowników jeśli zachoruje nazwijmy to na " małą grypkę"to biorą urlopy .Praktycznie większość nie jest w stanie w ciągu roku wykorzystać urlopu w całości .
Jak chorowałem w listopadzie to pierwsze 14 dni płacił zakład potem Zus .....widać z mojego nicku wiek :lol: :lol: :lol:
Nie wiem natomiast jak teraz będę miał zapłacony ten luty ale w sumie to nie takie ważne ,dowiem się w środę jak zerknę na kwitek ;)
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: sztani »

:)
Ostatnio zmieniony 04 mar 2019 20:03 przez sztani, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ