Sanatorium z ZUS

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
emik
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 403
Na forum od: 11 sty 2012 18:48

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: emik »

Smakijo, nie wiem czy lepsza jest rehabilitacja czy sanatorium ZUS. Na tej pierwszej nie byłam. Powiem tylko, że moja znajoma jest na tej rehabilitacji nie w jakiejś uzdrowiskowej miejscowości, tylko kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania. Jest zadowolona i widzi poprawę w swoim funkcjonowaniu. Narzeka tylko na to, że nie ma przepustek :)). A z lekarzami czasami jest tak, że jak sama czegoś nie doczytasz i się nie upomnisz, nie będziesz wiedziała. A poza tym rehabilitacja jest z NFZ-u a sanatorium ZUS to inny fundusz. Może oszczędzają :))
smakija1
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 200
Na forum od: 16 maja 2014 21:17
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: smakija1 »

i to jest chyba najwieksza róznica ,ze szpital mam 20 km od miejsca zamieszkania i zero przepustek .
Jedzonko chyba tez w sanatorium lepsze niz w szpitalu .
Tu sie nie da połączyc wypoczynku z rehabilitacją ,a w sanatorium tak ,
ale są plusy i minusy takiego pobytu .
Bardziej tu pasuje określenie pacjent a w sanatorium kuracjusz ,
Jakby na to nie patrzył ,i jest taka potrzeba to można w jednym roku skorzystac z jednegi i drugiego i jeszcze z NFZ
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: malgonia »

Jeden raz miałam rehabilitacje w szpitalu, ale nie miałam tam pobytu tylko codziennie dojeżdzałam.Ale szpital to szpital natomiast sanatorium z ZUS to troche tak jak wczasy
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Juz wiem jak to dziala, po waszych wpisach rozjasnilo mi sie w glowie.Z Zusu-dostane wyjazd do okreslonej miejscowosci i to tam gdzie moj Nfz ma podpisana umowe.Wyjazd z ZUS jest pobytem podobny do tego z NFZ-tu, tylko trwa wiecej dni i ma wiecej zabiegow.Moze byc realizowany w ramach l-4.Przysluguje ludziom w tzw. wieku produkcyjnym.Natomiast rehabilitacja szpitalna jest to pobyt w szpitalu na oddziale tak jak kazdy inny pobyt szpitalny, tylko leczenie polega na rehabilitacji i szpital musi posiadac odpowiednia baze zabiegowa.Tak jest w przypadku Poddebickiego Centrum Zdrowia , gdzie baza zabiegowa jest wspolna i dla szpitala i dla prew. rentowej.Warunki socjale natomiast w w.w. roznia sie od siebie.Czy ja dobrze to pojmuje , jezeli sie myle bardzo prosze o korekte mojego toku rozumowania.Musze szybciorem podjac decyzje, czy decydowac sie na szpital czy czekac na zus.Czasu mam malo bo moge sie kurowac tylko do konca wrzesnia, po tym okresie nie moge myslec o urlopie.Dzieki za cierpliwosc i wyjasnienia Ela
kasiula
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 598
Na forum od: 13 mar 2012 11:16
Staż sanatoryjny: 6

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: kasiula »

Ja jestem na rencie od 2003 roku...i czasem myslałam o prewencji rentowej z zus...ale jakoś nie wiem jak się za to zabrać..nadalmam umow,e na 1/2 etatu,..i rentę czas określony..może ktoś podpowie...ale dodam .,że obecnie mam rentę do 31 pażdziernika....i idę na komisję oczywiście znowu!/Pozdrawiam wszystkich tu zaglądających. :kwiat:
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Fionka »

Kasiula nie radze sie starac o sanatorium w ramach prewencji.Zus najczesciej daje takie skierowania zamiast renty.Nieoficjalnie wyglada to tak ze jak masz prawo do renty czasowej to lepiej siedziec cicho i zejsc im z oczu do czasu komisji, chyba ze masz mocne papiery i pogorszyl sie stan zdrowia(oby nie)Mnie zabrali w 2014 r po 14 latach, odwolalam sie do sadu , biegam od Bieglego lekarza do bieglego ,zaliczylam juz 7 i trwa to ponad rok. W mojej sytuacji postanowilam ZUS pomeczyc dodatkowo o sanatorium.Zaznaczam ze pobierajac rente przez caly czas pracowalam, dopier w 2014 rcos im strzelilo do glowy , aleto ZUS.Poczekaj na komisje.Jesli to nie tajemnica to jaki symbol choroby
kasiula
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 598
Na forum od: 13 mar 2012 11:16
Staż sanatoryjny: 6

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: kasiula »

Dziękuję Tobie za szybką odpowiedż.Poczekam...masz racje ;)
Rachel
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1617
Na forum od: 05 kwie 2013 19:16
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: Rachel »

Witam.
Ja mam rentę rodzinną na stałe ale też mam zarejestrowaną działalność gospodarczą na pełny etat. Składka zdrowotna jak nam wiadomo nie jest obowiązkowa dlatego nie opłacam jej. Od lipca zamierzam przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. W lipcu też zamierzam złożyć wniosek do sanatorium z ZUS. Wg mnie spełniam warunki no bo pracuję ale jak to wygląda ze strony ZUS tego nikt nie wie albowiem mają oni niezły "burdel" i wielokrotnie sami nie wiedzą o ważnych dla nas sprawach. Na pewno opiszę jak się sprawy mają na tym forum.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
gosiam
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 665
Na forum od: 01 mar 2013 18:28
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 16

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: gosiam »

Witam, interesuje mnie wyjazd do sanatorium w ramach ZUS. Jestem z łódzkiego. Czy ktoś z Was wie jak długo czeka sie na taki wyjazd i do jakich miejscowości łódzki ZUS wysyła. Mapka która znalazłam z miejścowościami jest mapką ogólnopolska, ale byc moze dotyczy ona wszystkich ZUSów w całej Polsce w tym również woj. łódzkiego Proszę o info.
alineczka60
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 15
Na forum od: 09 kwie 2015 09:56
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Sanatorium z ZUS

Post autor: alineczka60 »

Witaj
Ja też jestem z łódzkiego- złożyłam dokumenty w marcu a jadę 26 sierpnia do Lądka Zdroju.
ODPOWIEDZ