ENDOPROTEZA BIODRA

Tu można porozmawiać o swoich schorzeniach i być może uzyskać porady innych użytkowników forum nasze sanatorium.
Awatar użytkownika
adamadi
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 439
Na forum od: 02 sty 2013 13:27
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 5

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: adamadi »

Witajcie
Przede wszystkim jako osoba zakładająca ten wątek
bardzo serdecznie dziękuje osobom wypowiadającym się
Są to informacje ba rdzo praktyczne i przydatne i jak sądzę...nie tylko mi
Dziękuje również za nakierowanie na forum specjalizujące się w pomaganiu
osobom szukającym odpowiedzi na nurtujące je pytania.......
Mam na myśli oczywiście forum Bio..ko.pl
Jestem w trakcie lektury i postaram się podzielić na tym forum
swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami
:!: :!: :!: :!: THX :!: :!: :!:
Oczywiście oczekujemy na więcej wpisów
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: agunia3 »

To jeszcze coś dorzucę - choć to kącik rehabilitacji - ale może ktoś jest jeszcze przed operacją wymiany stawu.
Rodzaje protez stawu biodrowego : endoproteza całkowita - z długim lub z krótkim trzpieniem (odchodzi się od długich trzpieni, coraz częściej zakłada się protezy z krótkim trzpieniem) ; cementowe lub bezcementowe.
Jest też kapoplastyka (BHR) : w tej metodzie zachowuje się staw, wymienia się panewkę a na głowę kości udowej zakłada się kapę (taki ''kapturek'').
Od kilku lat dwa szpitale (jeden państwowy, drugi prywatny) stosują metodę BMHR - jest to taka prawie endoproteza ponieważ zostawia się szyjkę kości udowej i nie usuwa się całej głowy kości udowej tylko jej znaczną część.
Ja jestem posiadaczką tej ostatniej choć trzpień mam z endo krótkiej.
Czasem warto poszukać i skonsultować się z kilkoma lekarzami co do wyboru protezy, na endo całkowitą może być jeszcze czas ;) .
Pozdrawiam serdecznie wszystkie ''bioderka'' :)
misiaczek
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 31
Na forum od: 03 sty 2013 23:17

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: misiaczek »

Witaj agunia 3 !
Dziękuję że trochę opisałaś o tych "bioderkach". Warto poczytać to co piszą osoby, które już mają tą operację za sobą. Pozdrawiam :)
misiaczek
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 31
Na forum od: 03 sty 2013 23:17

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: misiaczek »

agunia 3 !
Czy po takiej operacji można jechać na rehabilitację poszpitalną, po jakim okresie czasu od operacji? Może znasz miejsca ((uzdrowiska) z dobrą rehabilitacją poszpitalną?
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: agunia3 »

Misiaczku ja przy wypisie ze szpitala po operacji dostałam skierowanie do tamtejszego oddziału rehabilitacyjnego, operację miałam we wrześniu 2011 a 3 stycznia 2012 zaczęłam 21 dniowy pobyt na tamtejszym oddziale. Rok 2012 zaczęłam od pobytu na tym własnie oddziale a na koniec roku byłam ''zaproszona'' przez Zus do ośrodka w Stróżach. Czy to mi coś pomogło? Na oddziale odstawiłam kule, troszkę się wzmocniłam, w sanatorium w sumie zabiegi takie same ale ogólna gimnastyka oraz basen też mnie troszkę wzmocniły i udało mi się zrzucić parę kilogramów. W moim przypadku najbardziej pomogła mi prywatna rehabilitacja, raz w tygodniu i przepisane ćwiczenia do domu. Dodam, że ja czekam jeszcze na operację drugiego biodra więc u mnie z tą formą bywa bardzo różnie - czasem boli ta noga która czeka na operację a czasem odzywają się moje kochane przykurczone mięśnie w nodze operowanej i znowu zaczynam kuleć. Moja ''przygoda'' z biodrami to wynik wypadku samochodowego w grudniu 2009r i potem stracone pół roku czasu i zdrowia przez lekarzy, którzy za bardzo nie wiedzieli co z moim nietypowym przypadkiem robić - najlepiej czekać bo operacja w wieku 32 lat? Tak więc u mnie to troszkę jest pogmatwane ale sama znalazłam dobrego fachowca i dobry szpital, który mnie naprawia i oczywiście fachowców fizjoterapeutów, którzy mnie stawiają na nogi :) Moim zdaniem trzeba szukać tego co dla nas najlepsze - jednemu pomoże drugiemu zaszkodzi - ale na pewno nie można nic nie robić. I jeszcze ważna rzecz przy szukaniu prywatnych rehabilitantów: powinni przejrzeć naszą historię choroby, wyniki, zdjęcia rtg i tk oraz patrzeć i zadbać nie tylko o biodra, przecież cierpi kręgosłup i kolana a czasem jeszcze barki, stopy - to często skutek nieprawidłowego chodzenia a ''bioderkowcy'' często kiwają się jak kaczuszki choć czasem nie zdają sobie z tego sprawy ;)
misiaczek
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 31
Na forum od: 03 sty 2013 23:17

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: misiaczek »

Agunia 3 dziękuję za obszerny opis. Niektórzy lekarze po operacji mówią, dużo spacerować i chodzić po schodach to najlepsza według nich rehabilitacja a nie wyjazdy do sanatorium ..itd. Wiem to od znajomych którzy są po operacji, ja wybieram się na operację za kilka dni. Mam ogólnie wielki strach w oczach, ale jak staw boli a od machania nogą się go nie naprawi,(tak jak zepsuty zamek w drzwiach mówi lekarz) więc trzeba go wymienić :( Człowiek młody więc nie ma wyjścia. Źle jak będzie po operacji jeszcze gorzej niż jest przed nią. Mam nadzieję, że będzie lepiej! Niektórzy sobie chwalą. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
agunia3
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 4334
Na forum od: 23 wrz 2012 18:17
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 3

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: agunia3 »

Misiaczek najważniejsze jest pozytywne nastawienie! Trzeba myśleć, że będzie lepiej bo jak by było inaczej to raczej na operację nie było by chętnych ;) A ból faktycznie potrafi ''dać w kość'' no i strach zawsze jest. Czy możesz mi napisać w którym szpitalu masz operację i jaka protezę Ci proponują oraz co było powodem choroby? Oczywiście możesz napisać ma priv :)
Pozdrawiam i trzymam kciuki! Oczywiście zawsze możesz pytać i informować co u Ciebie - jestem troszkę ciekawska jeśli chodzi o ten temat ;)
forumowicz

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: forumowicz »

Witaj Misiaczek wcinam się ;) ale wybaczysz prawda? Nie bedzie po operacji gorzej ,bedzie bardzo dobrze .Pamietaj tylko by tak jak poleci lekarz by na 3 chyba juz dzień/w domu/ wstawać i chodzić.Hm z tymi schodami ,to pewna nieścisłość ;) .Mój "pacjent" ;) :lol: po takiej operacji na 3 dzień musiał wyjść powolutku z łóżka i...podreptusiać przy wydatnej "asekuracji " z 1 p na chodnik.Założenie było takie ,że kazdego dnia zwiekszamy odcinki do przejscia .Liczylismy np klatki ,potem coraz dalej i dalej i w krótkim czasie lekarz poleci Tobie odrzucić kule i trzeba to bezwzglednie zrobić!!!!Następna zasada by ćwiczyc na leżaco tę noge i drugą ,zginając w kolanie i rozprostowując ,powoli ale po kilka razy dziennie./robi to ktoś ,siedzac obok / :lol: Jest taka tendencja u chorych ,by sobie wygodnie w łóżeczku leżeć .Nie wolno tego w tym przypadku robić ,bo możesz bardzo sobie zaszkodzić.Sam fakt wypisania ze szpitala tak szybko/kiedys trzymano pacjentów ,że ho ho/świadczy jaki postęp nastapił w medycynie.Trzymaj sie nie stresuj ,bo albo narkoza ,albo znieczulenie mijscowe .Nic nie czujesz tylko ,przy miejscówce :) troche słyszysz ;) tak miał ten mój "pacjent" :) Trzymam bardzo mocno przysłowiowe "kciuki" :) :)
misiaczek
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 31
Na forum od: 03 sty 2013 23:17

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: misiaczek »

Agunia 3 ! Wiadomość e-mail wysłana. Pozdrawiam
misiaczek
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 31
Na forum od: 03 sty 2013 23:17

Re: ENDOPROTEZA BIODRA

Post autor: misiaczek »

Kruszynka 1958 ! Dziękuję za odpowiedź i trzymanie k :)
ODPOWIEDZ