Komisja w ZUS-ie

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Robeo
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 471
Na forum od: 10 sie 2012 10:56

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: Robeo »

Nie całkiem. Zgodnie z k.p.a. wniosek można cofnąć do czasu wydania decyzji. Potem pozostaje już tylko walka z decyzją, żeby się nie uprawomocniła. Oczywiście trzeba mieś świadomość każdego finału, łącznie na przykład z takim, że orzecznik uśmiechnie się i uzna potrzebę rehabilitacji z prewencji rentowej, która rokuje powrót do pracy osobie całkowicie niezdolnej do pracy na stałe. W Polsce nie takie rzeczy się zdarzają :) Wątek jest o tym, aby opisywać swoje doświadczenia, ale też porady. Czasem można czegoś nowego dowiedzieć się z forum, bo o to przecież chodzi. Sam korzystam czasami z porad na forach.
Awatar użytkownika
aqula
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3270
Na forum od: 03 wrz 2013 20:13
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: aqula »

Violet, zgadza się jestem osobą aktywnie zawodową, wszystkie składki są odprowadzane jak się należy. Pożyje, zobaczę. Nie uda się to trudno, uda się to ok :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20179
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: Felice »

Agula,jeżeli pracujesz to nie masz się o co martwić.Należą Ci się świadczenia jak każdemu innemu odprowadzającemu składki.Masz normalnie płacone zwolnienie i wszystkie inne świadczenia .
Awatar użytkownika
Robeo
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 471
Na forum od: 10 sie 2012 10:56

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: Robeo »

Nie można zapominać Alice, że jest osobą całkowicie niezdolną do pracy na stałe, pobiera z tego tytułu rentę i pracuje. Wszyscy wiedzą co dzieje się w ZUSie ostatnimi czasy. Trzeba więc mieć nadzieję, że będzie OK. Gdyby nawet była draka, aqula wypracowuje lata składkowe, a więc gdyby komuś przyszło do głowy "uzdrowienie", będzie w przyszłości szansa na wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, która jest finansowo korzystniejsza, tak więc pozostaje poczekać na finał.
Awatar użytkownika
aqula
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3270
Na forum od: 03 wrz 2013 20:13
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: aqula »

Robeo, lata mam już wypracowane jako że niepełnosprawność i "niezdolność do pracy" powstała przed ukończeniem ukończeniem 20 roku życia , mój wymagany staż ubezpieczeniowy wynosi tylko 1 rok, a ja już troszkę pracuję ... Jeśli o mnie chodzi to wcale nie byłaby korzystniejsza, dowiadywałam się już w ZUSie. Już kiedyś miałam wypisany N10 i Rp7, ale jakoś rozeszło się po kościach. Do 8 stycznia tylko 3 tygodnie i będę mądrzejsza :)
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20179
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: Felice »

Oj,gdyby miała całkowitą niezdolność nikt nie wyraziłby zgody na pracę.
Awatar użytkownika
Robeo
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 471
Na forum od: 10 sie 2012 10:56

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: Robeo »

aqula, to znaczy, że jeszcze kilka latek pracy potrzebujesz, żeby mieć pełne 10 :) Ze zdjęcia wyglądasz na 21 lat, więc jeszcze całe 9 musisz popracować :lol: :lol: :lol:
Alice, nie masz racji z tą pracą i całkowitą niezdolnością do pracy. Można być całkowicie niezdolnym do pracy na stałe i pracować :D
Awatar użytkownika
aqula
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3270
Na forum od: 03 wrz 2013 20:13
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: aqula »

Te 21 lat to komplement dla mnie .. :lol: :lol: ale to było dawno i nieprawda :D :D
Nie wiem czy liczą się okresy nieskładkowe ( studia) czy sama praca .. Jeśli praca to zostało mi jeszcze kilka lat, ale mniej niż 9 :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Robeo
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 471
Na forum od: 10 sie 2012 10:56

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: Robeo »

Studia, to okres nieskładkowy, a więc liczy się do stażu i potem jako 0,7% podstawy, ale nie wlicza się do średniej 10-letniej pensji w stosunku do średniej krajowej. To jest w sumie najważniejszy czynnik - mieć ciągłość 10 lat pracy z odpowiednim wynagrodzeniem, najlepiej przewyższającym średnią krajową. Jak już będziesz miała 10 lat ciągłości zatrudnienia - wtedy na pewno korzystniejsza będzie renta z tytułu niezdolności do pracy. Lata studiów i czas chorobowego przydadzą się dopiero po tym, jak przekroczysz łącznie 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych i dalej będziesz pracować. Do 25 lat okresów - nic to nie daje, bo okresy i tak z automatu dolicza się do pełnych 25-ciu w tym samym wymiarze (0,7%).
Hmm... dawno... to znaczy, że masz jakieś 26 lat (5 lat temu, to już dawno) :lol:
Awatar użytkownika
aqula
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 3270
Na forum od: 03 wrz 2013 20:13
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Komisja w ZUS-ie

Post autor: aqula »

Dodaj jeszcze z 5 lat i będzie ok. Ja tam mogę i do emerytury pracować czyli z 36 lat jeszcze 8-) :lol: :lol:
ODPOWIEDZ