Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Forum na którym możemy wyrazić swoją opinię na temat ośrodka, w którym byliśmy. Podziel się z innymi wrażeniami o sanatorium, szpitalu uzdrowiskowym. Zapytaj kuracjuszy jak było podczas ich turnusu. Jakie mieli warunki zakwaterowania i zabiegi rehabilitacyjne.
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

VENI, VIDI ale czy VICI - najważniejsze, że wróciłem cały i wg ZUS zdrów :D :lol: :lol:
Opinie wkrótce.
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: administrator »

Witaj w domu Violet ;) Czekamy z niecierpliwością na Twoje opisy.
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

O ile wcześniej próbowałem na bieżąco przekazać kilka informacji, teraz, po powrocie, spróbuje je usystematyzować.
Położenie
Sanatorium Uzdrowiskowe Związku Nauczycielstwa Polskiego im. Władysława Petrykiewicza, bo tak brzmi pełna nazwa sanatorium położone jest w północno-zachodniej części Nałęczowa, w kierunku Puław i Kazimierza Dolnego. Od dworca PKP dzieli spora, bo ponad 4,5 kilometrowa odległość - brak jakiejkolwiek komunikacji zbiorowej, jedyna możliwość dojazdu to oczekujące przed dworcem taksówki. Koszt circa about 20 złotych. Sanatorium zlokalizowane na dość sporym wzniesieniu, w otoczeniu mieszanego lasu, z dala od ruchliwej drogi Nałęczów-Kazimierz Dln.-Puławy, przy ulicy Bartosza Głowackiego. Wyżej położone jest jedynie Sanatorium " Ciche Wąwozy".
Budynek
Zewnętrznie budynek nie sprawia dobrego wrażenia, taki komunistyczny łamaniec z końca lat sześćdziesiątych, a może początku epoki Edwarda Gierka. Wewnątrz jest znacznie lepiej. Przestronny hall z recepcją, fotelami i kanapą dla oczekujących. Ponadto na parterze cześć administracyjno-biurowa, kawiarnia "Nostalgia", sala konferencyjna przeznaczona na prelekcję i wykłady - czasem zamieniająca się w kaplicę oraz stołówka. Podczas upałów przeszklony parter bardziej jednak przypominał wiwarium dla zwierząt tropikalnych. Brak klimatyzacji, czy sprawnej wentylacji utrudniały zarówno zabawę w kawiarni jak i spożywanie posiłków - kilka wentylatorów pod sufitem jadalni czy przenośnych w kawiarni nie dawało rady... Inna sprawa, że początek sierpnia był więcej niż upalny.
Baza zabiegowa na pierwszym i drugim piętrze. Na trzecim sala telewizyjna z biblioteką oraz sala ze stołem do ping-ponga. Na każdym z trzech pięter aneks kuchenny z lodówką, czajnikiem i deską do prasowania. Żelazko do wypożyczenia w recepcji - bezpłatnie.
Na drugim piętrze dodatkowo wrzutowy automat pralniczy i suszarka za odpłatnością 8 złotych pranie + 2 złote suszenie.
Inne koszty
parking - 3,70 złotych za dobę/ płatne z góry za cały okres pobytu
telewizor w pokoju - 3,70 złotych za dobę/ płatne z góry za cały okres pobytu
Opłaty klimatycznej nie znam - ZUS nie płaci ;)
Pod koniec turnusu rozpoczęto prace układania kostki brukowej w miejsce zdezelowanych płyt chodnikowych w alejkach na terenie ośrodka. Z pewnością poprawi to ogólny wizerunek, bezpieczeństwo spacerów ale nam przysporzyło dodatkowych wrażeń akustycznych w postaci dźwięku przecinanych krawężników, pisku cofającej koparki czy łomotu spalinowej wibracyjnej zagęszczarki betonu. Dobrze, że chociaż pogoda dopisała....
Pokój
Zamówiona bezproblemowo, fakt że dużo wcześniej, jedynka okazała się całkiem sporym pomieszczeniem, z równie obszerną łazienką. O wyposażeniu pisałem już wcześniej ale dla przypomnienia - jednoosobowy tapczan ze stosunkowo nowym materacem, zagłówek, dwa koce, szafka nocna, stolik i krzesło. Ze sprzętów - radio, talerzyk, kubek z łyżeczką. W "przedpokoju" spora szafa, z wieszakami, półkami i szafkami na buty. Łazienka z nowym, bezproblemowo działającym wyposażeniem, tam też niewielka miska na drobne przepierki lub indywidualną "chłodziarkę" ;)
Baza zabiegowa
Jak wspominałem zlokalizowana na pierwszym i drugim piętrze budynku. Na pierwszym piętrze spore pomieszczenie, podzielone na poszczególne boksy - tam laser, borowina, magnetoterapia, kąpiele, inhalacje, naświetlania.
Na drugim piętrze sala z przyrządami /bieżnia, atlas, stepper, rower stacjonarny/, gabinety masażu, krioterapia, sala monitorowanego treningu interwałowego. Tam też sala do ćwiczeń gimnastyki kardiologicznej oraz miejsce treningów relaksacyjnych czy autogennych dla " ZUS-owców" :D
O jakości i ilości przydzielanych zabiegów niewiele mogę napisać bo wg ZUS ruch jest panaceum na wszelkie dolegliwości stąd w moim przypadku obok wspomnianych treningów główne zajęcia to grupowa gimnastyka kardiologiczna, trening na przyrządach oraz trening interwałowy na cykloergometrze.
Dodatkowo w godzinach porannych dało się zauważyć grupy ćwiczące Nordic Walking, ale byli to kuracjusze ze skierowaniem z NFZ.
Kadra fizjoterapeutów to w przeważającej większości młodzi , sympatyczni ludzie. W miarę możliwości pomogą przyspieszyć lub przełożyć zabieg, z dobrym kontaktem, bardzo mili. Planowanie zabiegów nie powala, ale przy odrobinie kreatywności można co nieco pozmieniać.
Wyżywienie
Jak wspominałem nie należę do osób zbyt wybrednych więc do wyżywienia nie przykładam zbyt dużej wagi. Godziny posiłków jednolite bez podziału na tury
śniadanie 8.00
obiad 13.00
kolacja 18.00 /w niedzielę 17.00/
Dieta normalna, lekkostrawna i cukrzycowa
Zupy podawane w wazach, drugie dania porcjowane + kompot
Na śniadania i kolacje zawsze wędlina, jakieś smarowidło, ser biały, pasty z twarożku, miód. Posiłki urozmaicone, ładnie podane.
Może w czasie upałów brakowało czegoś na zimno, jakiegoś chłodnika, kefiru ale... to subiektywne odczucie.
Czasem zupa mleczna na śniadanie czy omlet na kolację.
Po wykładzie o zdrowym żywieniu, permanentny brak ciemnego pieczywa :) :D :lol:
Gdyby nie najpodlejsza herbata na świecie byłoby całkiem znośnie....
Czas wolny
Organizację czasu wolnego oddano zupełnie kuracjuszom, jedynym wkładem sanatorium jest miejsce na tablicy ogłoszeń udostępnione osobom poszukującym towarzysza /-ki / wspólnych spacerów, brydża, ping-ponga. Można wypożyczyć piłkę do siatkówki, paletki do tenisa stołowego i to praktycznie wszystko. Boiska do koszykówki i siatkówki na terenie ośrodka, ale zarośnięte i zaniedbane. Obok miejsce na ognisko, za zgodą kierownictwa sanatorium. Jeden raz, osoba prowadząca kawiarnię zorganizowała ognisko jednak panująca temperatura jak i opłata 15 złotych za kawałek kiełbasy i bigos wydały mi się zbyt wysokie. i bardzo słusznie, bo jak się później okazało sporo osób było niezadowolonych. U agenta prowadzącego kawiarnię można kupić karty do gry oraz kijki do NW, prasa w położonym powyżej Sanatorium Ciche Wąwozy ok. 3-5 minut spaceru.
Kawiarnia "Nostalgia" organizuje codziennie wieczorki taneczne trwające do 21.30, czas rozpoczęcia trudny do ustalenia - na drzwiach kilka kartek podających sprzeczne informacje - początek od momentu przyjazdu osób prowadzących kawiarnię. Szkoda, że podczas upałów nie zdecydowali się częściej wyjść na zewnątrz, pod parasole - z pewnością chętnych byłoby znacznie więcej. Zabawa plenerowa miała miejsce tylko raz w święto - 15 sierpnia. W soboty i niedziele miejsce przy stoliku za pięć złotych - gra zespół LIly Water czyli do osób prowadzących kawiarnię dołącza perkusista ;)
Wycieczki organizuje lokalna organizacja turystyczna Kraina Lessowych Wąwozów - koszt niespełna 5 godzinnej wycieczki / Lublin, Kazimierz, Kozłówka, Czarnolas+Puławy /
35-40 złotych. Organizowany na zamówienie, przez inne biuro, wyjazd do Lwowa to wydatek 150 złotych. Nie wiem czy warto - nie byłem, preferuję indywidualne wyjazdy.
Przejazd busem do Kazimierza, Puław czy Lublina to wydatek 4-6 złotych, częstotliwość dość spora choć niektóre z bliżej niewiadomych przyczyn wypadają z rozkładu.
Lepiej nie odkładać przejazdu na ostatni kurs ;)
W ośrodku brak wypożyczalni rowerów, najbliższa a zarazem najdroższa w CWS Energetyk, potem Termy Pałacowe Spa Nałęczów, ciut taniej ale i sprzęt gorszy. Najtaniej w
szpitalu kardiologicznym ca 4 zł na godzinę - rowery nie pierwszej młodości 3-biegowe, do niezbyt dalekich wycieczek. Generalnie okolica im nie sprzyja, brak infrastruktury rowerowej, ścieżek czy choćby utwardzonych poboczy. Mimo wcześniejszych ambitnych planów tylko dwie wycieczki po okolicy, Nałęczów - Wąwolnica - Nałęczów orazNałęczów - Wojciechów - Łubki - Wąwolnica - Nałęczów. Razem trochę ponad 40 kilometrów.
Miejsca gdzie można potańczyć to CWS Energetyk, codziennie dancing na świeżym powietrzu, Willa Wołyń, Sanatorium Rolnik no i oczywiście Pałac Małachowskich. Jest jeszcze restauracja Roko z karaoke, dwie niemiłosiernie kaleczące piosenki blondynki /bez podtekstów/ - raczej dla wytrwałych lub z upośledzeniem narządu słuchu :D
Jest jeszcze pijalnia wód w Domu Zdrojowym z Palmiarnią gdzie dostępne są wody ze źródeł: „Miłość”, „Celiński” i „Barbara” - jednorazowy wstęp 3 złote / w tym kubek /
Lepiej pomyśleć o karnecie - tygodniowy około 10 złotych. Mnie po jednorazowym pobycie i degustacji wody niezbyt przypadły do gustu - wybrałem Perłę w pięciu rodzajach ;) w cenie jednorazowego wejścia do Pijalni Wód Mineralnych :D
Inne przydatne informacje
Najbliższy sklepik przy ulicy Paderewskiego, wylotowa droga na Kazimierz, vis-a-vis stadionu klubu Cisy Nałęczów. Niewielki sklepik, napoje uważane za wyskokowe, piwo, spożywcze, podstawowa chemia około 700 metrów od ośrodka. Później długo,długo nic ... kolejne sklepy w centrum :?: :!: Nałęczowa, ale to już ponad 2 kilometry od sanatorium.
Nałęczów, uzdrowisko pozbawione, o dziwo, dyskontów i sklepów sieciowych - najbliższa Biedronka to kolejne 2 kilometry w stronę Lublina.
Lokalny jedyny market wielobranżowy to ALIBI przy ulicy 1 Maja, tam też inne sklepy i placówki : Lewiatan, PKO BP /bankomat/ Bank Spółdzielczy /bankomat + kantor/ piekarnie, ciastkarnie, apteki, sklepy odzieżowe itp. W pobliżu Nałęczowski Ośrodek Kultury i kino Cisy.
Nieopodal przy ulicy Stanisława Augusta Poniatowskiego dworzec autobusowy i miejsce odjazdów busów, tam też Karczma Nałęczowska znana z rewolucji Magdy Gessler i niewielkie targowisko miejskie.

I to by było chyba na tyle....
A i jeszcze jedno, jeden z kolegów był zauroczony parkiem zdrojowym i panującą tam ciszą. Jak powiedział jest to ..."cisza, która mówi" - do mnie jakoś nie przemówiła.
Może za parę lat.... ;)
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

W uzupełnieniu dodam, że o dziwo w tym sanatorium są... przepustki. Byłem bardzo zdziwiony bowiem podczas ubiegłorocznego pobytu w Równicy pan ordynator ponad pół godziny tłumaczył, że jest to niemożliwe i wymaga zgody samej Centrali ZUS. Tutaj wystarcza zgoda lekarza prowadzącego i bywały weekendy gdy od stolika ubywała połowa
kuracjuszy. Niemożliwe - możliwe. Faktem jest , że na przepustki decydowali się Ci mieszkający w pobliżu, ale i tu należy obalić kolejny mit i niby zalecenia Centrali ZUS o kierowaniu do ośrodków położonych najbliżej miejsca zamieszkania. Skąd w takim razie wzięli się w Nałęczowie mieszkańcy Pomorza czy Dolnego Śląska :?: :?: :?: :!:
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

Obrazek
A to zapis jednego z ostatnich spacerów po Nałęczowie :

Dystans 4.54 km
Czas trwania 42m:21s
Średnia prędkość 6.4 km/h
Max prędkość 9.9 km/h
Kalorie 460 kcal
Min wysokość 159 m
Max wysokość 252 m
Łącznie w górę 200 m
Łącznie w dół 219 m
Pogoda Częściowo słonecznie

Do obejścia w godzinę :D
Pozwoliłem sobie nanieść na mapkę niektóre z przydatnych lokalizacji wspomnianych we wcześniejszym tekście
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

Trochę marna jakość zdjęcia ale w takiej zadanej rozdzielczości chyba lepiej się nie da. Zainteresowanym mogę przesłać mapkę na PW w znacznie lepszej rozdzielczości.
Kończę temat Sanatorium ZNP w Nałęczowie, ale odpowiem na wszystkie pytania intrygujące kuracjuszy tam wyjeżdżających.
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

Miałem już zakończyć ale.... nagle....zauważyłem .... pod swoim nickiem .... słoneczko.... i ....zaszczytny tytuł PRZYJACIELA FORUM :D :D :D :D :D
i to chyba jedyny plus pobytu w Nałęczowie. :lol: :lol: :lol:
:serce: :serce: SERDECZNIE DZIĘKUJE :kwiat: :kwiat: :kwiat:
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

Jeszcze taką fotkę znalazłem w swoich zbiorach :lol:
Obrazek
I na koniec ;) dwa słowa o wi-fi, jest ale im wyżej tym gorzej.
Okolice recepcji OK, na drugim sygnał pojawia się i znika, że można dostać bzika :D
Awatar użytkownika
Selene
W naszej pamięci
W naszej pamięci
Posty: 5125
Na forum od: 16 maja 2010 11:51
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 12

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: Selene »

Violet58 :serce: G :kwiat: R :kwiat: A :kwiat: T :kwiat: U :kwiat: L :kwiat: U :kwiat: J :kwiat: Ę :kwiat: :!:
Awatar użytkownika
violet58
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3202
Na forum od: 14 sty 2012 20:26
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 14

Re: Sanatorium ZNP w Nałęczowie

Post autor: violet58 »

[ obrazek zewnętrzny ]
:D D Z I Ę K U J Ę :kwiat: B A R D Z O :D
ODPOWIEDZ