Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Narewka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 933
Na forum od: 19 wrz 2011 19:31
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 33

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Narewka »

Widzę, ze troszkę niezrozumiale napisałam. Proponowalam zadzwonić do Bydgoszczy na początku roku, to wtedy mają aktualną ofertę turnusow.A o ile wiem, sanatorium Przy tęzni nie ma takich turnusów, tylko jakieś pakiety lecznicze.2tygodniowe rehabilitacyjne, zeby mozna bylo je odliczyć, to raczej przez to biuro.Oni wystawiają konkretną fakturę do odliczenia.Ja się spodziewam na jesieni , za rok, skierowania z Nfz, dlatego planuję tam pojechać na wiosnę. W tym roku byłam w kwietniu i było super.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: anusia153 »

Narewka pisze:Oj, Rachel, tak się nie da.Załatwiaj szybko orzeczenie i dopiero wyjeżdżaj.Musisz mieć waźne i aktualne orzeczenie, a z czego odliczasz, to nie ma znaczenia.Grunt, aby to byly Twoje przychody.
Jasmina55 pisze:Witaj :kwiat: Rachel
Tak liczy się data złożenia wniosku i następne orzeczenie będzie od tego dnia,więc działaj.Miłego dnia.
Trochę to nie jest tak jak piszecie . Data orzeczenie jest to dzień w którym odbyła się komisja , a nie data złożenia wniosku .
Jak we wcześniejszym orzeczeniu jest określona data w pkt IV " niepełnosprawność istnieje od -" ....
i w pkt V "Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od -" ..... to te same daty będą w nowym orzeczeniu . ( zostaną przepisane ) .
Do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej liczy się data powstania ustalonego stopnia niepełnosprawności.
Awatar użytkownika
Maria K
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 692
Na forum od: 18 maja 2015 14:34
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Maria K »

Masz racje anusia 153 jest dokładnie tak jak napisałaś. :kwiat: Narewka żeby odliczyć turnus rehabilitacyjny od podatku nie musisz wcale załatwiać przez biuro,musisz tylko mieć fakturę.Za pobyt w sanatorium z NFZ jeśli masz orzeczenie też możesz sobie odliczyć kwotę którą dopłacasz .Każde sanatorium wystawia faktury. :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7826
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: darek »

Witam

Proszę jedynie pamiętać ,że aby odliczyć tak pobyty jak i leki powyżej 100 ,00 zł na miesiąc należy posiadać ważne orzeczenie.
Może być wydane przez ZUS , KRUS , MOPS lub odpowiedniki lokalne

Jednocześnie musimy pamiętać ,że orzeczona niepełnosprawność z tzw dawną grupa III czyli stopień lekki de-fa-kto nic nie daje wg Urzędu Skarbowego.
Czyli najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie:
Stopnia -Umiarkowanego dawna grupa 2
lub
Stopnia Znacznego dawna grupa 1.

Natomiast co do kwot za pobyty sanatoryjne czy rehabilitacyjne to jest to bodajże określone i Ustawodawca mówi o Jednym w skali roku ,ale nie podaje ..KWOTY i ważne jest ,aby turnus odbył się w ..Polsce
Awatar użytkownika
Maria K
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 692
Na forum od: 18 maja 2015 14:34
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Maria K »

Stan prawny na dzień 05-06-2015r. Żeby móc skorzystać z odliczeń od dochodu,trzeba mieć ważne orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności,być rencistą lub inwalidą. Można odliczać za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym,oraz w wszystkich uzdrowiskach które prowadzą rehabilitacje, czyli sanatoria i tym podobne ,koszty przejazdu publicznym transportem.Koszty korzystania ze swojego samochodu mogą odliczać tylko z grupą 1 i 2 i tylko do wysokości 2280,00 zł i na to niemusowo mieć faktur,ale trzeba mieć potwierdzenie że się korzystało z zabiegów. Co do ilości turnusów i wysokości opłat nie ma nic,tylko na wszystko trzeba mieć faktury. Darku napisz gdzie mogę dokładnie to sprawdzić,bo na stronie Pefronu nie ma takich ograniczeń.Ja odliczałam podwójnie i na razie nikt się nie czepiał,ale jeśli nie wolno to mogę mieć kłopoty. ;)
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: anusia153 »

Darek to nie jest tak jak piszesz ,że osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności " nic nie daje wg Urzędu Skarbowego" .
W ramach ulgi rehabilitacyjnej osoba z lekkim stopniem niepełnosprawności może odliczyć od dochodu np.

1. Adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
2. Przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
3. Odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym.
4. Odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-
leczniczych i pielęgnacyjno- opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
5. zakup leków związanych z niepełnosprawnością (tylko, jeżeli wydatki na ten cel przekraczają kwotę 100 zł miesięcznie)

- W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) , odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a
kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie
.
Wymienione wydatki mogą być odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej bez limitów . (tj. do wysokości dochodu lub – w przypadku podatników
korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu – przychodu podatnika korzystającego z ulgi rehabilitacyjnej).
Wyjątek dotyczy wydatków poniesionych na leki. Wydatki takie podlegają odliczeniu w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie
poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł (przy czym warunkiem odliczenia jest stwierdzenie przez lekarza specjalistę, że
osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo).

- Pobyty sanatoryjne czy rehabilitacyjne w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegać mogą zarówno wydatki dotyczące pobytów krajowych, jak i
pobytów zagranicznych.


Nie wiem gdzie Darku wyczytałeś ,że turnusy muszą być tylko w Polsce.
Awatar użytkownika
Maria K
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 692
Na forum od: 18 maja 2015 14:34
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Maria K »

Ja opisałam to w skrócie ,nie chciało mi się wszystkiego ściągać. ;) Pozdrawiam. :kwiat:
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7826
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: darek »

Witam

w chwili obecnej jestem po za miejscem zamieszkania z ograniczonym dostępem do materiałów źródłowych.

Co do turnusu rehabilitacyjnego w roku 2009 zostałem wraz z kilkoma współpracownikami z ówczesnego zpchr wysłany jako..nagroda na 10 dniowy pobyt do Egiptu i po około 1/2 roku dowiedzieliśmy się ,ze wyjazd został zakwestionowany bodajże przez Izbę skarbową bądź urząd skarbowy w Katowicach.
Doszło do tego ,że firma zwracała refundację a pobyt był z środków własnych generalnie był mały dymek szczegóły zbytnio mnie nie interesowały ale wiem ,że Osoba załatwiająca otrzymał ..upomnienie.

Co do kwoty bodajże w ulotce do PiT O jest wskazana kwota na rehabilitację nie wyższa niż 2 280,00 podobnie jak samochód czy pies przewodnik.
Najlepszym rozwiązaniem jest zapytanie do swojej Izby Skarbowej o kwoty.

Co do odliczeń leków to kilka krotnie była podawana informacja ze odliczenie MOGĄ dokonać osoby ze stopniem ZNACZNYM i UMIARKOWANYM czyli 1 i 2 grupa

Natomiast stopień 3 czyli lekki daje możliwość ulg w komunikacji miejskiej chyba ,że przewoźnik inaczej to opisze w swym regulaminie
Awatar użytkownika
Maria K
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 692
Na forum od: 18 maja 2015 14:34
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 7

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Maria K »

Darek znów się mylisz za leki mogą odliczać (osoby zaliczone do jednej z trzech grup niepełnosprawności), natomiast ulgi w przejazdach to zależy gdzie mieszkasz,bo różne miasta mają różne przepisy.W Warszawie ulgi przysługują tylko 1 i 2 grupie,ci w stopniu lekkim czyli grupa 3 nie mają takich uprawnień.

Problem z twoim wyjazdem mógł wynikać z tego że była to nagroda,a to już jest inna bajka,inaczej się to rozlicza.Pozdrawiam. :)
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1956
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: Zosia »

Przed chwilą wykonałam telefon do US z pytaniem (tak dla pewności ) czy będę mogła odliczyć pobyt zdrowotny( 7 dni) pakiet Aktywni 50+ Pani odpowiedziała ,że jeśli jest w Uzdrowisku to tak. To tak na marginesie :)
ODPOWIEDZ