Szpital uzdrowiskowy a sanatorium - różnica

Rehabilitacja narządu ruchu. Sanatoryjne leczenie chorób stawów, kręgosłupa, ograniczenia ruchowe, stany pourazowe stawów i kości.
michooo
Posty: 1
Na forum od: 23 gru 2016 22:19
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 0

Szpital uzdrowiskowy a sanatorium - różnica

Post autor: michooo »

Witajcie,

po raz pierwszy wybieram się do sanatorium (sprawy reumatyczne), ale dostałem z NFZ info, że zakwalifikowałem się na leczenie szpitalne a nie sanatoryjne. Czy ktoś może mi krótko wytłumaczyć, jakie są najistotniejsze różnice między jednym, a drugim typem placówek? Jak wspominacie swój pobyt? Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MaryKate
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 491
Na forum od: 03 gru 2014 13:40
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Szpital uzdrowiskowy a sanatorium - różnica

Post autor: MaryKate »

Na leczenie szpitalne dostaniesz L4 jak pracujesz , nie trzeba brac urlopu jak na sanatorium . Nie płaci sie za pokój i klimatyczne . Byłam i wielkich różnic nie odczułam między szpitalnym a sanatoryjnym pobytem , zabiegów też 54 miałam . :)
Awatar użytkownika
MarkStan
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 239
Na forum od: 15 lut 2017 13:17
Oddział NFZ: Wielkopolski

Re: Szpital uzdrowiskowy a sanatorium - różnica

Post autor: MarkStan »

Z moich obserwacji jest następująco: Praktycznie, na miejscu w wielu sanatoriach jest leczenie szpitalne i sanatoryjne "pod jednym dachem" i na pierwszy rzut oka nie widać kto jest o jakim statusie.Nie będę powtarzał, co napisano powyżej na ten temat.Generalnie do tzw.szpitala uzdrowiskowego kierowani są kuracjusze po odbytym leczeniu (po zabiegu ale nie tylko) danego schorzenia w szpitalu leczniczym.Zdarzają się jednak wyjątki od tej zasady, kiedy chory leczy się ambulatoryjnie bardzo długo, co wskazuje na powagę jego choroby i wówczas także wyjątkowo, najczęściej na prośbę lekarza prowadzącego, lekarz orzecznik NFZ może skierować pacjenta na rehabilitację do szpitala uzdrowiskowego.
Za szpitalne uzdrowiskowe leczenie płaci NFZ pełna stawkę.Za sanatoryjne kuracjusz dopłaca do pobytu według stawek ujętych w ustawie.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Szpital uzdrowiskowy a sanatorium - różnica

Post autor: Felice »

Zdarzają się jednak wyjątki od tej zasady, kiedy chory leczy się ambulatoryjnie bardzo długo, co wskazuje na powagę jego choroby i wówczas także wyjątkowo, najczęściej na prośbę lekarza prowadzącego, lekarz orzecznik NFZ może skierować pacjenta na rehabilitację do szpitala uzdrowiskowego.
Nie do końca tak jest.
O tym czy szpital,czy sanatorium decyduje jednostka chorobowa w rozpoznaniu i decyzję podejmuje lekarz orzecznik NFZ.
Molenda
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 27 lip 2017 08:47
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Szpital uzdrowiskowy a sanatorium - różnica

Post autor: Molenda »

Ja bardzo często jeździłam na leczenie do szpitala w Zakopanem. Była to rehabilitacja z NFZ. Do szpitala uzdrowiskowego trafią nie tylko osoby po zabiegach, jak zaczęłam się leczyć, do zabiegu było mi daleko jeszcze i przez pierwsze kilka lat zwyczajnie na rehabilitację jeździłam
ODPOWIEDZ