Kręgosłup lędźwiowy

Rehabilitacja narządu ruchu. Sanatoryjne leczenie chorób stawów, kręgosłupa, ograniczenia ruchowe, stany pourazowe stawów i kości.
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: SlawaAnna »

tomaszxyz pisze: 16 wrz 2017 19:40 SlawaAnna a terapię manualną miałaś w sanatorium na NFZ czy w czasie pobytu prywatnego? Na rehabilitacji NFZ to trudno znaleźć gabinet, który taką terapię wykonuje. Prywatnie to koszt.
W szpitalu uzdrowiskowym Słowacki, Busko Zdrój - w ramach zabiegów (NFZ) dostałam jacuzzi, ale koleżanka miała terapię manualną i jej pozazdrościłam, bo na jacuzzi mogłam sobie chodzić w ramach opłaconych dodatkowo godzin na basenie. Poprosiłam lekarza o zamianę, balam się, że powie że to nie ta półka, ale odpowiedział: to pani nie ma terapii manualnej? Juz zamieniamy! Tam jest fantastyczny fizjoterapeuta z ogromnym doświadczeniem. Prócz tego co mi naciągał, ugniatał itp, odpowiedział na wszystkie moje pytania, wyjaśnił wszystkie wątpliwości, w tym również mniej profesjonalne zalecenia innych terapeutów i lekarzy, pokazał dodatkowe ćwiczenia itp. Jeśli się nie mylę, to w cenniku te zabiegi kosztowały ok. 80 zł.

A w ramach rehabilitacji na NFZ od ok. 2 lat mam jako główny zabieg terapię manualną (tak jakoś co pół roku). Przychodnia Rehabilitacyjna Izabelin pod Warszawą.
forumowicz

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: forumowicz »

Witam. Od lat mam problemy z kręgosłupem. Próbowałam wiele rzeczy. Ze swojego doświadczenia mogę stwierdzić że na kręgosłup najlepsza jest gimnastyka w basenie, A także zwykła gimnastyka bez obciążenia ew.duża piłka i guma. No i oczywiście sanatorium i ćwiczyć ile się da. Pozdrawiam :D
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: SlawaAnna »

Potwierdzam :) Wszystko to jest dobre, najważniejsza konsekwencja, bo najlepsza gimnastyka niewiele da, jak się ją robi przez pobyt w sanatorium czy na rehabilitacji a potem już nie. Większość osób z którymi się spotkałam czy na turnusie rehabilitacji czy w sanatorium po zakończeniu nic nie robi.
Druga wg mnie ogromnie ważna sprawa to nabranie odpowiednich nawyków ochrony kręgosłupa i stosowanie ich najpierw świadomie, pamiętając o tym a potem już podświadomie, kiedy nasze ciało samo to robi. Czyli jak się schylać, jak coś podnosić, jak siedzieć, jak pracować w kuchni itp żeby nie robić sobie szkody. Zdarza mi się czasem zwracać uwagę komuś, kto katuje swój kręgosłup nieodpowiednim zachowaniem, i najczęściej słyszę: tu już nic bardziej nie zaszkodzi. A to nieprawda!
forumowicz

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: forumowicz »

Dokładnie :lol: właśnie jestem w trakcie zmiany trybu życia po powrocie z sanatorium. Nie jest to proste :roll: ale jest to do zrobienia. Powodzenia wszystkim życzę :D
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6763
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: Maryann »

Miriam pisze: 21 wrz 2017 17:41 Dokładnie :lol: właśnie jestem w trakcie zmiany trybu życia po powrocie z sanatorium. Nie jest to proste :roll: ale jest to do zrobienia. Powodzenia wszystkim życzę :D
Za bardzo nie zmieniaj tego trybu, chociaż parkietoterapię stosuj od czasu do czasu... :lol: :lol:
forumowicz

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: forumowicz »

Dobrze że mi nie radzisz "krzakoterapii" :lol: Maryann.
A parkietoterapia oczywiście Tak! Kolejny maraton w przyszłym roku :lol:
Awatar użytkownika
Maryann
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 6763
Na forum od: 21 kwie 2017 17:42
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: Maryann »

Nooo krzako nie radzę bo wiem że nie preferujesz... :lol: :lol:
solarzm
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 59
Na forum od: 23 sie 2017 09:45
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: solarzm »

Taka jest chyba natura człowieka, znaczy leniwa.
Jak już podkuruje się na tyle, że ból ustaje, to powoli zapomina o porannych ćwiczeniach.
Trzeba jakimsik sposobem zachęcić się do dyscypliny i przynajmniej te 10 minut dziennie poćwiczyć - to tylko sześćset sekund !
To tak niewiele a zdziałać potrafi bardzo dużo dla ciała i dla ducha.
Awatar użytkownika
Klifek
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 14
Na forum od: 04 lis 2017 18:10
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 1

Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: Klifek »

Witam. Czy jest na forum ktoś, kto zmaga się z torbielami okołokorzeniowymi na kręgosłupie lędźwiowym?
mariolaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 565
Na forum od: 16 mar 2011 20:33

Re: Kręgosłup lędźwiowy

Post autor: mariolaa »

u mnie podczas rezonansu wyszła dość duża torbiel na odcinku lędźwiowym ale jest dopisek że bez znaczenia klinicznego - miałam konsultacje u neurochirurga i stwierdził ze nie ma na chwilę obecną wskazań do zabiegu operacyjnego tylko sama rehabilitacja. Ból dokucza ale czy to powoduje torbiel czy dyskopatia - przepuklina, która też jest potwierdzona. Pewno wszystko razem. A u Ciebie jakie są objawy? Życzę zdrówka w Nowym Roku. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ