Obrazki na forum

W tym miejscu piszemy o sprawach związanych z funkcjonowaniem Forum od strony technicznej.
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Obrazki na forum

Post autor: administrator »

Szanowni Forumowicze,
Pytacie czasem dlaczego znikają obrazki i pojawia się jakaś ikona lub inny obrazek niż wstawiliście.
Problem znikających obrazków wynika z tego, że są umieszczone na zewnętrznych serwisach takich jak np. zmniejszacz, a te serwisy niestety po jakimś czasie usuwają te fotki, każdy po innym czasie. Forum nie ma wpływu na to czy obrazek będzie dostępny w takim serwisie czy nie.

Alternatywą jest umieszczanie fotek na zewnętrznych serwerach (hosting zdjęć), które same ich nie usuwają po jakimś czasie. Niestety z reguły nie są to anonimowe serwisy, trzeba po prostu założyć konto w takim serwisie i udostępniać obrazki. Jako zewnętrzne źródło może zresztą służyć dowolny adres internetowy pod, którym umieściliście obrazek i jest on widoczny dla wszystkich - profil w innym serwisie, własna strona www, blog, itp.

Umieszczanie fotki jako załączniki do postu powoduje, że jest ona wgrana na serwer forum i dostępne zawsze dopóki działa forum NS.

Zawsze pamiętajcie by publikując treści przestrzegać prawa.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Obrazki / fotografie własne na forum

Post autor: jacky6 »

administrator pisze: Alternatywą jest umieszczanie fotek na zewnętrznych serwerach (hosting zdjęć), które same ich nie usuwają po jakimś czasie. Niestety z reguły nie są to anonimowe serwisy, trzeba po prostu założyć konto w takim serwisie i udostępniać obrazki. Jako zewnętrzne źródło może zresztą służyć dowolny adres internetowy pod, którym umieściliście obrazek i jest on widoczny dla wszystkich - profil w innym serwisie, własna strona www, blog, itp.

Umieszczanie fotki jako załączniki do postu powoduje, że jest ona wgrana na serwer forum i dostępne zawsze dopóki działa forum NS.

Zawsze pamiętajcie by publikując treści przestrzegać prawa.
Zasadniczo korzystam z tinypica ...
Mam tam założone konto i bynajmniej swoich obrazków nie zakazuję / nie zabraniam...
Trochę się gubię z owym załączaniem fotek do postu ale przetestuję wkrótce.
Co do przestrzegania prawa przy publikacji to już bardzo poważna sprawa - w swoim czasie opiszę swoje "przekroczenie" w tej kwestii...
A internet wali do przodu wszystko mając za nic ...
:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Obrazki na forum

Post autor: administrator »

Jacky6, jednakże w wątku, w którymi pisałeś, o tym, że nie widać już pewnych obrazków, jak sprawdziłem, te niewidoczne szły przez zmniejszacz właśnie, a nie przez tinypic. Nie wiem jak sprawa wygląda z tinypic, czy jest tam możliwość zmniejszania obrazków itp.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7119
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Obrazki na forum

Post autor: jacky6 »

Ha - to mi dałeś zgryza.
Jeśli pamięć mnie nie myli to czasowo - faktycznie korzystałem z zmniejszacza ...
Później już tylko tinypic.
Tam jest bardzo dobra opcja preparowania fotografii zarówno w wielkości jak i innych parametrów.
Również kolorystycznych - np. popularna swego czasu sepia.
Okresu przejściowego nie zanotowałem.
Tinypic jest jednak lepszy i na nim mam już blisko tysiąc fotografii.
Różnie lokowanych. Jak idzie o fora.
Ale chłopy do roboty - wkrótce powrócę do sprawy - cieszę się z szybkiej (nadzwyczaj) Twojej reakcji....
:mrgreen: :ugeek:
forumowicz

Re: Obrazki na forum

Post autor: forumowicz »

Jaky6 dobrze że na fejsie fotki nie znikają. Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Obrazki na forum

Post autor: Dzia_dek »

administrator pisze:(...)Myślałem nawet ostatnio nad zmniejszeniem nieco ograniczeń dotyczących
rozmiarów zdjęć dołączanych jako załączniki, a nawet nad specjalną galerią. (...)
Adminie, zmniejszenie ograniczeń dotyczące rozmiarów zdjęć to jest jedna sprawa,
ale warto by zwiększyć nieco ilość załączników, które można wstawić w jednym poście.
O wiele lepiej ogląda się czyjąś fotorelację jeśli ona cała zawiera się tylko w jednym poście.
Łatwiej też jest wstawić taki post na forum, osobie, która akurat chce coś takiego zamieścić.
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Obrazki na forum

Post autor: administrator »

Na zachętę zwiększyłem ilość do pięciu załączników i rozmiar do 100kB. Zobaczymy jak to zafunkcjonuje.
Oczywiście nie dotyczy to działu "Na każdy temat" bo serwer by padł w krótkim czasie od tych kolorowości.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Obrazki na forum

Post autor: administrator »

Dzia_dek ładnie wstawił obrazki jako załączniki. Myślę, że obecne ustawienia dla załączników są wystarczające.
Pozrawiam
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Obrazki na forum

Post autor: Dzia_dek »

Zrobiłem te obrazki tak doświadczalnie. Stwierdzam, że z serwerów zewnętrznych jest łatwiej.
Myślę, że zdjęcia w formacie 800 x 600 i 100 kB są duże. Poprzedni rozmiar 640 x 480 i 80 kB,
byłby wystarczające. Moim skromnym zdaniem 5 szt. załączników w jednym poście to
zdecydowanie za mało jeśli chcemy coś pokazać. Uważam nadal, że informacje, które są
wstawiane pod zdjęciem (nazwa zdjęcia, format, jego wielkość i ile razy było przejrzane)
nie są nikomu do niczego potrzebne, a "zamazują" tylko opis pod zdjęciem.Nie mówiąc już
ewentualnie o wstawionym komentarzu do zdjęcia.
Awatar użytkownika
administrator
Administrator
Posty: 1528
Na forum od: 28 lis 2008 22:27
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Obrazki na forum

Post autor: administrator »

Oczywiście, że z serwerów zewnętrznych jest łatwiej ale wtedy gdy nasze zdjęcia są już na takim zewnętrznym serwerze. Jeśli ich nie ma, to i tak musimy je tam wgrać w sposób najczęściej zbliżony do tego jaki mamy na naszym forum. Dodatkowo u nas można też po prostu przeciągnąć plik obrazka do okienka edycji postu i jeśli nie przekracza on limitu rozmiaru to automatycznie zostanie dodany jako załącznik.
Dzia_dek dodatkowo użył funkcji "Wstaw w tekst", wtedy załącznik pojawia się dokładnie w miejscu ustawienia kursora i dodatkowo znika obwódka z dopiskiem "załącznik".
Jeśli chodzi o rozmiar obrazków, również uważałem, że 640x480 było wystarczające by przedstawić to co na zdjęciu ale były głosy, że to za mało więc zwiększyłem na 800x600 i 100kB by było widać wyraźniej ;)
Czy 5 załączników w jednym poście nie jest wystarczające? Zawsze można napisać kolejny post i dodać dodatkowe fotki itd. W porównaniu z tym co mieliśmy czyli jeden załącznik, to teraz mamy 500% normy :) Oczywiście do rozważenia pozostawiam tę kwestią i proszę o Wasze opinie.
Co do informacji pod zdjęciem, są to informacje dostarczane automatycznie przez system, taka pozostałość po czasach limitowanego internetu i liczenia kilobajtów, szczególnie przy internecie z telefonu, miało to kiedyś znaczeni. Oczywiście również mogę rozważyć usunięcie tej informacji. Proszę o opinię w tej sprawie, jeśli będzie trzeba to pogrzebię w kodzie.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do korzystania z funkcji załączników.

ps.
Jeśli jednak wstawiacie obrazki poprzez [img], fajnie by było gdyby pochodziły one z serwerów obsługujących szyfrowanie danych SSL, czyli w adresie https na początku zamiast zwykłego http. Takie obrazki nie będą powodowały ostrzeżeń przeglądarek (wykrzykniki, złamane kłódki itp.).
ODPOWIEDZ