Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
mariolaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 565
Na forum od: 16 mar 2011 20:33

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: mariolaa »

smuga pisze: 22 lut 2018 18:24 A ze skarbówką to jest czasem jazda :lol: :lol: bo te nasze urzędy to lubią różnie że tak powiem interpretować :roll: ;)
Nawiązując do interpretacji przepisów to tak jak piszesz - interpretacje przepisów się tak zmieniają - ja osobiście tego doświadczyłam. Podczas kontroli odpisów z tytułu rehabilitacji wyszło, że należy mi się zwrot z tytułu nie naliczonej przeze mnie ulgi rehabilitacyjnej właśnie za używanie samochodu - (nie odpisywałam w pełnej wysokości, tylko sobie szacowałam poniesione koszty). Pamiętam zrobiłam korektę PIT i wypłacono mi ją za 3 lata wstecz. Upłynęło kilka lat, ja nadal tak samo odpisywałam ulgi jak mnie pouczono - kontrolowano mnie prawie co rok ( miałam to szczęście :( ) i raptem nastąpił zwrot. Potrąciłam całość a tu ukazało się w międzyczasie nowe orzecznictwo co wprowadziło dokumentowanie dojazdów na rehabilitację. Musiałam dokonać za kontrolowany 1 rok wpłaty do US niewłaściwie naliczonej ulgi. :( I bądź tu „człowieczku” mądry.
Teraz już skrzętnie w 2017 roku zbierałam zlecenia i potwierdzenia wykonania zabiegów a tu znów zmiana, dobrze chociaż , że na naszą korzyść. :)
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: smuga »

Mariolko ja tylko próbuję odpowiedzieć koleżance na jej zapytania ....zgadza się są to różne podejścia do konkretnych odliczeń . Myślę że uda się jej poukładać wszystkie te meandry wiedzy :lol: :lol: odliczeniowej ;) Tak to nasz prawodawca wszystko zawile pisze do niby prostych spraw i stosuje różne podejścia w jednym temacie :twisted: Ale damy radę :D
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7034
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: sztani »

mariolaa pisze: 22 lut 2018 15:28 "Czy każdy z małżonków odliczy samochód, który jest współwłasnością? Jak udowodnić posiadanie samochodu po jego sprzedaży? Czy małżonek musi widnieć w dowodzie rejestracyjnym, by odliczyć ulgę za dziecko? Poprosiliśmy przedstawicielkę warszawskiej Izby Administracji Skarbowej o udzielenie odpowiedzi na pytania naszych Czytelników. Oto one:"

"7. Czy trzeba dopisać żonę jako współwłaściciela auta?
Jeżeli samochód należy do majątku wspólnego małżonków, to nie ma znaczenia, na kogo jest zarejestrowany, ponieważ obydwoje małżonkowie są jego współwłaścicielami. Z ulgi na używanie samochodu w celach rehabilitacyjnych oraz związanych z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych może skorzystać żona, jako osoba niepełnosprawna, jeżeli osiąga dochody, lub małżonek, jako osoba, na której utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna, pod warunkiem że dochody osoby niepełnosprawnej nie przekroczą w roku podatkowym kwoty 10080 zł, przy czym dopisanie osoby niepełnosprawnej do dowodu rejestracyjnego opiekuna nie ma żadnego znaczenia dla rozliczania ulgi rehabilitacyjnej przez tego właśnie opiekuna."

"8. Kto odlicza ulgę? Mąż czy obydwoje małżonkowie?
Oboje małżonkowie mogą dokonać odliczenia ulgi, jeśli auto jest objęte małżeńską wspólnością majątkową. Fakt zarejestrowania auta na jednego małżonków nie ma znaczenia."

Są to odpowiedzi ze strony "niepelnosprawni" tytuł artykułu "10 pytań o ulgę na samochód" z dnia 21.02.2018 r. ( nie wiem czy można tu link podać?)
Nie masz racji współmałżonek MUSI być wpisany w dowodzie rejestracyjnym .po wpisaniu wg, nowych przepisów oboje mogą zrobić odliczenia . nie ma już znaczenia gdzie samochód jest używany czy do sklepu czy do lekarza . Wspólnota majątkowa nie ma tu znaczenia.
Sorki ,że cytuję zdarza mi się to b.rzadko ale musiałem Tez dowiadywałem się w w Izbie Administracji Skarbowej Temat poruszałem z początku roku w dwóch działach NS i wówczas dzwoniłem do IAS i taką odpowiedz uzyskalem .
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7034
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: sztani »

Tu link na którym się opierałem
Smuga masz racje zadzwonisz dziś inaczej i jutro inaczej link jest ze strony Niepełnosprawni.pl

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/638908;jsessionid=321ECB642157C7B44E9C35FEFF0BFC89
mariolaa
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 565
Na forum od: 16 mar 2011 20:33

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: mariolaa »

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/642952?action=table.ToggleExpandedAll&ci=document_add_comment&tableId=155226
Awatar użytkownika
ricolo666
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 726
Na forum od: 29 lip 2017 21:11
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: ricolo666 »

To co piszecie to tyczy sie tylko stopnia niepenosprawnosci w stopniu umiarkowanym :?: ,jak mam w lekkim to mnie nie dotyczy :?: .POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7034
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: sztani »

Przeczytaj ze zrozumieniem . teraz wszystkie grupy mogą . A jest jeszcze stopień znaczny nie tylko umiarkowany no i lekki który masz . wszystkie grupy stopnie) sie teraz łapią .
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/638908;jsessionid=321ECB642157C7B44E9C35FEFF0BFC89

Przeczytaj ten link.powyżej zibi666
Awatar użytkownika
ricolo666
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 726
Na forum od: 29 lip 2017 21:11
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: ricolo666 »

sztani pisze: 23 lut 2018 13:00 Przeczytaj ze zrozumieniem . teraz wszystkie grupy mogą . A jest jeszcze stopień znaczny nie tylko umiarkowany no i lekki który masz . wszystkie grupy stopnie) sie teraz łapią .
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/638908;jsessionid=321ECB642157C7B44E9C35FEFF0BFC89

Przeczytaj ten link.powyżej zibi666
Dzieki Stanislaw .Pozdrawiam
Awatar użytkownika
smuga
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 991
Na forum od: 25 sty 2017 21:57
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 8

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: smuga »

zibi 666 nie dość że wszystkie grupy się łapią to na osłodę napiszę że przepisy które uchwalono w listopadzie dają nam prawo w zastosowaniu ich w odliczeniach już za 2017 rok :D
Awatar użytkownika
ricolo666
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 726
Na forum od: 29 lip 2017 21:11
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności coś zmienia?

Post autor: ricolo666 »

smuga pisze: 23 lut 2018 19:01 zibi 666 nie dość że wszystkie grupy się łapią to na osłodę napiszę że przepisy które uchwalono w listopadzie dają nam prawo w zastosowaniu ich w odliczeniach już za 2017 rok :D
Widac sa i plusy dobrej zmiany :lol:
ODPOWIEDZ