Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: forumowicz »

Warto wiedzieć . :) :!:
..""Co należy zrobić, aby w razie nagłej potrzeby zdrowotnej otrzymać pomoc medyczną w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) lub EFTA ?

Przed wyjazdem do jednego z państw członkowskich UE/EFTA należy złożyć w oddziale wojewódzkim NFZ właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można złożyć go osobiście, za pośrednictwem osoby upoważnionej, a także przesłać faksem, pocztą, pocztą elektroniczną jako załącznik na adres mailowy właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.

UWAGA! Karta wydawana jest z reguły w dniu złożenia wniosku. Jednak w okresie ferii zimowych mogą pojawić się kolejki, warto więc postarać się o właściwy dokument wcześniej.

W sytuacji, gdy udzielenie świadczeń zdrowotnych okaże się niezbędne podczas pobytu za granicą, EKUZ potwierdza prawo do korzystania z takich świadczeń w placówkach działających w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa członkowskiego UE/EFTA. Kartę należy możliwie najwcześniej okazać lekarzowi lub administracji szpitala. Potrzebny może okazać się również dowód tożsamości lub kserokopia tej karty.

UWAGA! W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują EKUZ.

UWAGA! Pacjent w pełni ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski. W wielu państwach członkowskich UE/EFTA, do których wybieramy się na ferie zimowe, m. in. w Austrii, Francji, Republice Czeskiej, Republice Słowackiej, w pełni odpłatne jest także ratownictwo górskie. Należy pamiętać, że świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów zimowych, w tym narciarstwa, obciążone są wyższymi opłatami, niż świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane. W związku z tym zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których w państwach członkowskich UE/EFTA nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Dodatkowa polisa ubezpieczeniowa może również obejmować inne koszty, do których finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym koszty tzw. wkładu własnego pacjenta, o których mowa powyżej.

Brak Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Jeżeli podczas pobytu turystycznego na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA zajdzie konieczność skorzystania ze świadczeń zdrowotnych, a z jakiegoś powodu np. kradzieży, zagubienia pacjent nie posiada ze sobą EKUZ, może on uzyskać Certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. W tym celu należy skontaktować się z właściwym oddziałem wojewódzkim NFZ w kraju i przesłać, np. mailem jako załącznik, podpisany Wniosek o wydanie Certyfikatu tymczasowo zastępującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).""
:) :kwiat:
Kamilxxx
Posty: 1
Na forum od: 22 cze 2017 15:24
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: Kamilxxx »

Ta karta uratowała mnie od na prawdę dużych kosztów, na wyjeździe do Chorwacji, przytrafił mi się wypadek z autem, byłem w ciężkim stanie 2 tyg leżałem w szpitalu, napisałem o tym na http://www.sprytne-finanse.pl/2015/01/2 ... graniczne/
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2226
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: Bogutka5 »

Nie ruszam się bez tej karty nigdzie. Dodatkowo ubezpieczam sie bo karta nie pokrywa niestety niektórych istotnych wydatków.
Bogutka
Awatar użytkownika
malgorzatas
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 58744
Na forum od: 16 lis 2013 14:16
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: malgorzatas »

Ja mam ważną już do 2021r....tez nigdzie się bez niej nie ruszam....jeszcze mi nie była potrzebna...ale nie kończę swoich podróży.... :D
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: Felice »

Trochę jeżdżę po świecie ale na szczęście karty nie musiałam używać.Tak jak pisze Bogutka karta pokrywa tylko niektóre świadczenia,pewnie takie jakie są w danym kraju w podstawowym pakiecie ubezpieczenia społecznego.
SlawaAnna
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 185
Na forum od: 04 paź 2015 11:55
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: SlawaAnna »

Felice pisze:Trochę jeżdżę po świecie ale na szczęście karty nie musiałam używać.Tak jak pisze Bogutka karta pokrywa tylko niektóre świadczenia,pewnie takie jakie są w danym kraju w podstawowym pakiecie ubezpieczenia społecznego.
Pokrywa niektóre, ale jest bardzo wygodna, w połączeniu z ubezpieczeniem jest tym o co chodzi.
Miałam raz do czynienia z ubezpieczeniem (zanim weszły karty EKUZ), nie była to jakaś bardzo poważna sprawa, ale żeby odzyskać wydane pieniądze trzeba było trochę się nachodzić i nazałatwiać, również te kontakty telefoniczne z ubezpieczycielem za granicą, nie każdy to lubi.
Potem miałam do czynienia z ostrym dyżurem i kartą EKUZ - super proste, pokazałam kartę i nic więcej nie musiałam robić, załatwiać, wszystko było załatwione.
Niektórzy się zastanawiają: EKUZ czy ubezpieczenie, a to są dwie niezależne, uzupełniające się sprawy.
Przed każdym wyjazdem przygotowuję kartę EKUZ i wykupuję starannie ubezpieczenie obejmujące te wszystkie przyjemności typu przewozu zwłok itp i czuję się w porządku wobec rodziny :)
forumowicz

Re: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: forumowicz »

SlawaAnna pisze:
Felice pisze:Trochę jeżdżę po świecie ale na szczęście karty nie musiałam używać.Tak jak pisze Bogutka karta pokrywa tylko niektóre świadczenia,pewnie takie jakie są w danym kraju w podstawowym pakiecie ubezpieczenia społecznego.
Pokrywa niektóre, ale jest bardzo wygodna, w połączeniu z ubezpieczeniem jest tym o co chodzi.
Miałam raz do czynienia z ubezpieczeniem (zanim weszły karty EKUZ), nie była to jakaś bardzo poważna sprawa, ale żeby odzyskać wydane pieniądze trzeba było trochę się nachodzić i nazałatwiać, również te kontakty telefoniczne z ubezpieczycielem za granicą, nie każdy to lubi.
Potem miałam do czynienia z ostrym dyżurem i kartą EKUZ - super proste, pokazałam kartę i nic więcej nie musiałam robić, załatwiać, wszystko było załatwione.
Niektórzy się zastanawiają: EKUZ czy ubezpieczenie, a to są dwie niezależne, uzupełniające się sprawy.
Przed każdym wyjazdem przygotowuję kartę EKUZ i wykupuję starannie ubezpieczenie obejmujące te wszystkie przyjemności typu przewozu zwłok itp i czuję się w porządku wobec rodziny :)
Dokładnie tak syn z synową w jednym z krajów UE korzystali juz i było szybko i sprawnie bez pytań. Pozdrawiam :) :kwiat:
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Post autor: Felice »

Jestem teraz w UK...i nadal cieszę się że karta spoczywa sobie wygodnie w portfelu....i obym nie musiała sprawdzać jak działa ;) :)
Syn korzystał ze swojej będąc w Polsce.Również bez żadnego problemu.Przychodnie wiedzą jaki rodzaj usług mogą świadczyć z kartą ubezpieczenia zdrowotnego.
ODPOWIEDZ