Wspolny wyjazd malzonkow

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Joasia21
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 13 mar 2016 07:58

Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Joasia21 »

Witam.Jak powinna wyglądać prośba do NFZ o wspólny wyjazd małżonków do sanatorium?czym ewentualnie ją uzasadnić?
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7812
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: darek »

Jako Opiekuna ?
Joasia21
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 13 mar 2016 07:58

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Joasia21 »

Nie, mamy dwa skierowania i podobne schorzenia.
ewiko
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2427
Na forum od: 10 lut 2013 07:07
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 8

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: ewiko »

Joasiu, to bardzo proste. Obydwa skierowania wkładasz do koperty , możesz dołączyć prośbę o wspólny wyjazd i wysyłasz. Ja również wyjeżdżam z mężem i do tej pory nigdy nie odmówiono nam wspólnego wyjazdu. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2248
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Bogutka5 »

My tez jezdzimy razem ... schorzenia te same. Lekarz juz we wniosku pisze uwage o wspolnym pobycie. Ale dodatkowo do wniosku dolączam prosbe taka bez uzasadniania. W naszym Nfz nie robia problemu.
Bogutka
Joasia21
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 13 mar 2016 07:58

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Joasia21 »

Dziewczyny tylko jest mały problem... Moje skierowanie wysłał lekarz w listopadzie a mąż dostał skierowanie teraz.dzwoniłam do NFZ mówili ze jest możliwość wspólnego wyjazdu muszę tylko napisać prośbę i dobrze ja uzasadnić :) no i właśnie tu mam problem bo jedyne co przychodzi mi do głowy to obniżenie kosztów podróży przy wspólnym wyjezdzie ... :P
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3431
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Dzia_dek »

Joasiu w cytowanym poniżej tekście masz odpowiedź na Twoje pytania.
W praktyce spina się skierowania razem, do tego prośba o wspólny wyjazd.
W funduszu usłyszysz, że nie mają takiego obowiązku, aby Was wysłać razem,
ale w bardzo wielu przypadkach, może nawet w większości, przychylają się do prośby.
Przykład: miesiąc luty br. sanatorium - na 120 miejsc - 36 małżeństw na turnusie.
Z tego marginalna część jako komercja. Czyli jak widzisz można.
"Wspólny wyjazd małżonków lub innych osób bliskich do sanatorium jest możliwy na gruncie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Jednak w praktyce ubezpieczeni skorzystają ze wspólnego wyjazdu do sanatorium tylko w sytuacji, gdy jedno z małżonków ma ukończone 65 lat lub orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności."
"29 stycznia 2014 roku Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do zastępcy prezesa NFZ z ponowną prośbą o rozważenie problemu leczenia uzdrowiskowego. Wystąpienie dotyczy możliwości wspólnego wyjazdu małżonków (także innych osób bliskich) na leczenie uzdrowiskowe w sanatorium. Zdaniem RPO obecnie obowiązujące przepisy nie wykluczają takiej możliwości, jednak wymagają zmian we wskazanym zakresie.
To do RPO osoby starsze, schorowane i inne wymagające leczenia sanatoryjnego zwracają się z prośbą o interwencję w sprawie skierowania w tym samym terminie do tego samego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego, a następnie wspólne zakwaterowanie. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie ma przeszkód by do takiego wniosku odnieść się pozytywnie. Wprowadzenie postulowanych rozwiązań prawnych dawałoby ubezpieczonym gwarancję, że ich prośby zostaną wzięte pod uwagę w procesie potwierdzania skierowania na leczenie.
Jest to zagadnienie generalne, odnoszące się do problemu wielu ubezpieczonych osób. Gwarancja wspólnego wyjazdu rozwiązałaby wiele trudności, m.in.: związanych z wzajemną opieką ubezpieczonych, kosztami i sposobem dojazdu do miejsca leczenia uzdrowiskowego."

[cytat pochodzi z Dziennika Gazeta Prawna]
p.s. Uwzględnij w swojej prośbie to żeby Twoje skierowanie przesunęli to terminu skierowania Twojego męża.
Po prostu Ty poczekasz trochę dłużej.
Joasia21
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 13 mar 2016 07:58

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Joasia21 »

Dziękuję Zbyszku :)
Awatar użytkownika
ewasia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 589
Na forum od: 20 paź 2014 17:51
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 4

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: ewasia »

Witam :!: :kwiat: Cię Joasiu, w moim NFZ również jak na razie nie robią problemu na wspólny wyjazd z małżonkiem :lol: zgadzam się w zupełności z radą Zbyszka .Pozdrowienia i całuski :kwiat: :D
Joasia21
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 9
Na forum od: 13 mar 2016 07:58

Re: Wspolny wyjazd malzonkow

Post autor: Joasia21 »

Dziękuję Ewunia.Mam nadzieję że się uda :) buziaczki :serce:
ODPOWIEDZ