Przesunięcie terminu

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
artur30
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 77
Na forum od: 18 cze 2013 17:00
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Przesunięcie terminu

Post autor: artur30 »

Witam.Dostałem przydział do Wojskowego w Busku na pażdziernik ( 28 dni ) :) i wszystko fajnie ale pojawił sie problem,że w tym okresie nie dostanę urlopu...
Mogę wyjechać od stycznia....co proponujecie???Sam już nie wiem co robić.... :( :( :( pozdrawiam
artur30
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 77
Na forum od: 18 cze 2013 17:00
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: artur30 »

Wyjazd jest na poszpitalne...
Awatar użytkownika
Chmurka07
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2133
Na forum od: 21 sty 2015 21:43
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 7

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: Chmurka07 »

A poszpitalne to nie w ramach zwolnienia lekarskiego?
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3417
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: Dzia_dek »

artur30 pisze:Witam.Dostałem przydział do Wojskowego w Busku na pażdziernik ( 28 dni ) :) i wszystko fajnie ale pojawił sie problem,że w tym okresie nie dostanę urlopu...
Mogę wyjechać od stycznia....co proponujecie???Sam już nie wiem co robić.... :( :( :( pozdrawiam
Artur masz dwa wyjścia.
Jeśli ten wyjazd jest kontynuacją leczenia szpitalnego (tzw. poszpitalne) to powinien być w ramach zwolnienia lekarskiego (L 4).
Jeśli nie chcesz korzystać z takiej formy usprawiedliwienia nieobecności w pracy to pozostaje tylko napisać, do swojego oddziału NFZ,
pismo z prośbą o przesunięcie terminu. Trzeba to zrobić jak najszybciej ponieważ wiąże się to ze zwrotem aktualnego skierowania.
Musisz się jednak liczyć z ewentualną zmianą nie tylko terminu, ale również miejsca kuracji. To będzie już rok 2017 i mogą być
podpisane inne umowy niż w roku obecnym.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: Felice »

Artur szpitalne jest na zwolnienie lekarskie i na twoim miejscu nie rezygnowałabym,w funduszu jak znam życie nie przesuną terminu wyjazdu,a niemożność wyjechania ze względów zawodowych nie jest dla nich żadnym argumentem.Tylko udokumentowana choroba,tudzież inne kataklizmy biorą pod uwagę..W ubiegłym roku byłam dokładnie w tym czasie na takim samym turnusie.Wszystko było na tak - pogoda,towarzystwo,a przede wszystkim świetna profesjonalna rehabilitacja.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3417
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: Dzia_dek »

Felice pisze:Artur szpitalne jest na zwolnienie lekarskie ...
... które jest płatne zaledwie 70% podstawy wymiaru wynagrodzenia, co w przypadku
niektórych osób może oznaczać obniżenie poborów nawet o ponad 1000 zł.
Felice pisze:(...)w funduszu jak znam życie nie przesuną terminu wyjazdu,a niemożność wyjechania ze względów zawodowych nie jest dla nich żadnym argumentem.Tylko udokumentowana choroba,tudzież inne kataklizmy biorą pod uwagę.

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Przesunięcia terminów dotyczą najczęściej pewnej grupy zawodowej,
z wiadomych względów na miesiące letnie (wakacyjne). Natomiast przesunięcie terminu późnojesiennego
na wręcz zimowy nie powinno stanowić w Funduszu problemu. Zawsze można jeszcze poprosić pracodawcę o
zaświadczenie, że nasza obecność w danym terminie jest niezbędna ze względu na dobro i ważny interes firmy.
Wiele zależy od osób pracujących w Funduszu, które zechcą zając się z pozytywnym nastawieniem do naszej sprawy.
Z własnego doświadczenia wiem, że taka zamiana jest możliwa. Dotyczy to nie tylko samego terminu, ale również
miejsca kuracji. Np. w pełni sezonu letniego zamieniono Nałęczów na Kudowę Zdrój.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: Felice »

Zawsze można jeszcze poprosić pracodawcę o
zaświadczenie, że nasza obecność w danym terminie jest niezbędna ze względu na dobro i ważny interes firmy.
Takie zaświadczenie w Mazowieckiem było jednoznaczne z rezygnacją z wyjazdu i ustawieniem w nowej kolejce.
"do uznania za uzasadnioną rezygnację przyjmuje się następujące sytuacje: wypadek losowy, choroba ubezpieczonego (np. pobyt w szpitalu), potwierdzone odpowiednim dokumentem"
Fragment zarządzenia,który wszyscy znamy.
A tutaj odpowiedź Rzecznika Dolnośląskiego Oddziału
"Poprosić o zmianę terminu wyjazdu do sanatorium można bez żadnych konsekwencji tylko raz. NFZ ma obowiązek wyznaczyć pierwszy wolny termin."
To odpowiedź z Pomorskiego Oddziału
" Niestety, ludzie wciąż często traktują wyjazd do sanatorium jak wyjazd na wczasy. Tymczasem leczenie uzdrowiskowe jest prowadzone przez cały rok, a wyniki leczenia nie zależą od pory roku - dodaje. "
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3417
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: Dzia_dek »

Na szczęście Mazowieckie nie jest "wyrocznią", ani jednostka nadrzędną dla innych oddziałów.
Tam się nie da zmienić, a w Dolnośląskim można raz, a więc da się. Może i w Łodzi się da?
Co do ostatniego cytatu to nie wiem czemu ma służyć w tym temacie?
Artur nie chce zamienić października na lipiec tylko na styczeń. Więc o jakich wczasach mowa?
(...) a wyniki leczenia nie zależą od pory roku - dodaje. "
Jestem laikiem w sprawach medycznych, ale dla mnie powyższy cytat jest niedorzeczny.
Przynajmniej częściowo. Przykład? Bardzo proszę.
Zaburzenia depresyjne - wyniki leczenia będą lepsze w maju czy w listopadzie?
Ograniczona zdolność poruszania się (kule, wózek) w czerwcu czy grudniu?
Poza tym odbiegamy już mocno od tematu. Artur poprosił o pomoc, każde z nas
wypowiedziało swoje zdanie, a do niego będzie należał wybór co z tym "fantem" zrobi.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: Felice »

Arturowi życzę jak najlepiej przedstawiłam być może bardziej pesymistyczną wersję
w funduszu jak znam życie nie przesuną terminu wyjazdu
Odpowiedź z doświadczeń nie wyssana z palca.
Nie mam zamiaru polemizować dalej bo i nie ma o czym :(
Awatar użytkownika
malgonia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 890
Na forum od: 05 lut 2012 09:15
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Przesunięcie terminu

Post autor: malgonia »

Zastanówmy się tak na logike,jezeli to poszpitalne to ważna jest jak najszybsza rehabilitacja.Odkładanie bo co bo praca,praca zostanie a człowieka może nie być. :D
ODPOWIEDZ