Przejście na emeryture

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
leszek1958
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 194
Na forum od: 25 cze 2009 00:24

Przejście na emeryture

Post autor: leszek1958 »

Witam forumowiczów,czy w śród nas jest ktoś znający się na prawie pracy i ubezpieczeń społecznych,mianowicie proszę o informację w następującej sprawie,w czerwcu 2018r. kończę 60 lat,43 lata pracy w tym 16 w warunkach szczególnych,w związku z tym a także ze względu na stan zdrowia chciałbym przejść na emeryturę.Wiem że wszelkich informacji udzieli mi dział kadr w mojej firmie ale dobrze jest mieć informacje swoje i z niezależnych żrudeł.Pozdrawiam.
forumowicz

Re: Przejście na emeryture

Post autor: forumowicz »

Witaj, najważniejsze to nie przechodzić na emeryturę w czerwcu! Najlepiej by było złożyć wniosek o emeryturę w lipcu, ze względu na niekorzystną waloryzację kapitału za II kwartał. Szczegóły poznasz wpisując do wyszukiwarki temat " nie przechodź na emeryturę w czerwcu". Przepraszam, że się powtarzam, ale temat jest zbyt skomplikowany, aby go wyjaśniać na tym forum. Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości w analizie problemu. :idea:
Ja też jestem czerwcowa i na szczęście w porę się zorientowałam. Ani kadrowe, ani ZUS nie informuje o tym, że osoby przechodzące w czerwcu na emeryturę mogą być w plecy nawet o kilka setek :twisted:
leszek1958
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 194
Na forum od: 25 cze 2009 00:24

Re: Przejście na emeryture

Post autor: leszek1958 »

Witajcie,czy na naszym forum nie ma żadnego specjalisty,czy nikt z forumowiczów nie ,,przerabiał''tego tematu.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7782
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przejście na emeryture

Post autor: darek »

cierpliwa pisze:Witaj, najważniejsze to nie przechodzić na emeryturę w czerwcu! Najlepiej by było złożyć wniosek o emeryturę w lipcu, ze względu na niekorzystną waloryzację kapitału za II kwartał. Szczegóły poznasz wpisując do wyszukiwarki temat " nie przechodź na emeryturę w czerwcu". Przepraszam, że się powtarzam, ale temat jest zbyt skomplikowany, aby go wyjaśniać na tym forum. Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości w analizie problemu. :idea:
Ja też jestem czerwcowa i na szczęście w porę się zorientowałam. Ani kadrowe, ani ZUS nie informuje o tym, że osoby przechodzące w czerwcu na emeryturę mogą być w plecy nawet o kilka setek :twisted:

Z całym szacunkiem .

Jaki wpływ na Emeryturę ,rente ma miesiąc kiedy przechodzisz na nią ???
Wszak wyliczenia dotyczą -lat ,miesięcy pracy oraz wskaźników Twoich dochodów do dochodów w tych sławnych tabelkach ZUS ze średnią miesięczną.
Faktem jest jest że ZUS od ZAWSZE to własnie 4 kwartał traktuje jako ten kiedy ..srednia jest najmniejsza dotyczy to kwot ograniczeń zarobków -ale to inny temat

Stąd ponawiam DLACZEGO CZERWIEC
forumowicz

Re: Przejście na emeryture

Post autor: forumowicz »

Witaj Darku, temat zbyt skomplikowany, aby go tutaj analizować :cry:
Jak napisałam wcześniej, polecam dr Google i ustawę o emeryturach. Konia z rzędem temu, kto to pojmie od razu, jak to zinterpretować. Co do czerwca: ma to związek z niekorzystną waloryzacją składek (kapitału) za II kwartał dla osób składających wniosek w czerwcu. Dotyczy to również osób, które zakończą stosunek pracy 31 maja, a świadectwo pracy i wniosek o wypłatę wcześniej wyliczonego świadczenia dostarczą do ZUSu w czerwcu. Polecam forum Jotownia, tam jest wiele komentarzy na ten temat. Albo wizytę w ZUS-ie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w doktoryzowaniu się nad zawiłościami w/w Ustawy :idea:
forumowicz

Re: Przejście na emeryture

Post autor: forumowicz »

Darku, w obowiązującym kapitałowym systemie emerytalnym emerytury wylicza się na podstawie zgromadzonego kapitału i ilości miesięcy z tabel na "dożycie", aktualnych w dniu przejścia na emeryturę. Wspomniane przez Ciebie wskaźniki, średnie itd. to już historia :cry:
unana
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 174
Na forum od: 23 sty 2015 21:06
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 14

Re: Przejście na emeryture

Post autor: unana »

Cierpliwa zgadzam się z Tobą. W każdym kwartale są inne przeliczniki i faktycznie najkorzystniej przechodzić w 1 i 3.. w 2 się traci a w 4 zyskuje co najwyżej 1 zł na miesiąc :roll:
unana
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 174
Na forum od: 23 sty 2015 21:06
Oddział NFZ: Dolnośląski
Staż sanatoryjny: 14

Re: Przejście na emeryture

Post autor: unana »

leszek1958 zaloguj się na portalu ZUS i może dojdziesz jak to się liczy obecnie bo tam są wskazówki.. tyle tylko, że jak pisze koleżanka bardzo skomplikowane...ja mam tylko jedną radę .... poproś o ponowne przeliczenie kapitału początkowego ..ja na tym zyskałam... we wniosku jest kwadracik trzeba zakreślić no i jeszcze chyba głośno powiedzieć przy składaniu wniosku.
Awatar użytkownika
jacky6
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7120
Na forum od: 05 mar 2014 14:39
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 5

Przejście na emeryturę a co po drodze ...

Post autor: jacky6 »

Punkt pierwszy - zaliczyć wizytę osobistą w ZUSie a tam pozyskać namiar na ichni portal.
Potem po zalogowaniu - czytać i dumać a także szukać odpowiedzi na rozmaite pytania.
Mnie ZUS nie polubił a "stypendium" podwyższył.
Czyli znakiem tego Panie Dziejku - do dzieła - a potem nawijaj co wpadło do skarbonki :-)
:mrgreen: :ugeek:
Awatar użytkownika
Bogutka5
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2226
Na forum od: 26 lis 2014 13:28
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Bogutka5 »

O rany .... zainteresowałam się tematem choc mi jeszcze kilka latek do emerytury pozostało. I wszystko jeszcze moze się zmienić, jak to u nas w kraju. Niczego nie można być pewnym. Dlatego wiem, że trzeba samemu dopilnować różnych spraw, zdobyć wiedzę bo nikt jej na tacy nam nie poda.
Bogutka
ODPOWIEDZ