Przejście na emeryture

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Dzia_dek »

Ewucha to nie do końca jest tak jak Ty piszesz. Owszem dokumenty do ZUS-u dostarcza obecny zakład pracy,
ale skompletowanie tych dokumentów należy do pracownika. Np. skąd w obecnym zakładzie mają wziąć Rp-7
z firmy w której pracowałem 40 lat temu, a tam skąd mają wiedzieć gdzie ja teraz jestem. To na nas ciąży
obowiązek skompletowania dokumentów do naliczenia kapitału początkowego. Im bardziej precyzyjne i dokładne
będą te dokumenty tym ten nasz kapitał początkowy będzie wyższy, a co za tym idzie również nasza emerytura.
Zaintrygował mnie fragment posta Andrzeja dotyczący nauki w przyzakładowej szkole zawodowej. Sam też byłem
absolwentem takiej szkoły, a ponieważ kapitał początkowy mam już ustalony ponad 15 lat temu to nie pamiętam
czy przy jego ustalaniu były wzięte pod uwagę składki potrącane od dochodu za praktyczną naukę zawodu. Byłem
wtedy zatrudniony w firmie jako pracownik młodociany i moje wynagrodzenie, chociaż niezbyt wysokie też było
obciążone składką na ZUS. Przeglądnąłem posiadane dokumenty i okazuje się, że na świadectwie pracy szkoła
jest uwzględniona, natomiast na druku Rp-7 nie mam adnotacji o dochodach osiągniętych w tym czasie. Za to
posiadam z tamtego okresu legitymację ubezpieczeniową, w której mam wpisy o dochodach osiąganych w latach
gdy się uczyłem. Ta legitymacja na pewno była kserowana w ZUS-ie więc może wszystko jest ok. Trzeba to będzie
sprawdzić u siebie w oddziale i to pewnie osobiście. Jak znam życie to dzionek będzie stracony.
p.s. Uwaga dla osób, które próbują odszukać dokumenty po zlikwidowanych zakładach pracy.
Proszę próbować szukać w miejscach swojej byłej pracy firm zajmujących się archiwizacją
dokumentów po zlikwidowanych firmach. Swoje dokumenty z czasów szkoły i zakładu pracy
znalazłem właśnie w takiej firmie. Wystarczyło tylko dwie godzinki buszowania po necie.
Teraz jeszcze tylko wysłać podanie no i czas oczekiwania na dokumenty do trzech miesięcy.
Firma posiada zarchiwizowane dokumenty ze 150 zlikwidowanych lub upadłych zakładów pracy.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przejście na emeryture

Post autor: darek »

Wprawdzie dla Mnie Emerytura to totalna abstrakcja -ALE
Gdybym pracował i dopracował jak na poczatku drogi zawodowej się umawiałem To w niedługim czasie cieszyłbym się .

Ale do Sprawy.

W roku 1994 przeszedłem na Rentę -aby móc otrzymywać tzw Stypendium byłem zmuszony do przedstawienia Wymaganych Dokumentów.
Zostały dostarczone .
W roku 1999 złożyłem za pośrednictwem Zakładu pracy wniosek dotyczący przeliczenia Kapitału początkowego.
Około 2001 czy 2002 otrzymałem Informację z ZUS ,że ...........Kapitał wynosi.
Wczoraj pozwoliłem sobie dostarczyć do ZUS informację o zatrudnieniu celem ..Bodajże zwiększenia lub doliczenia okresu składkowego.
To taka procedura ,która chyba stosują wszyscy Renciści -których Zakłady opłacają ...Zus

Pani w kancelarii wzięła i ..niby na ucho stwierdziła abym złozył wniosek dotyczący Przeliczenia ???
Bo Moje przeliczenie ma się nijak do obecnych

Teraz mam Totalny Dylemat -Pani stwierdziła ,że mam TZW Stary wskaźnik Jakiś Stary Portfel bo mam orzeczenie wyliczone wg Kwoty Bazowej z roku 1995 a dzis ta kwota jakies 24% i kolejne 1,3% oraz 0,7% mają inne wartości

Totalnie Pani mi nawrzucała i teraz mam Dylemat

Czy wśród Portalowiczów JEST Osoba Związana z Przeliczaniem i wyjaśni o co chodzi z tym Starym ..Portfelem
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Felice »

Darku w pewnym momencie zmieniły się przepisy emerytalne. Mniemam że stary portfel to ten sprzed zmiany.
Powiem tobie tak,mnie z przeliczenia emerytura wyszła niższa niż niepełna wcześniejsza...paradoks prawda?
Pamiętaj że będąc na rencie przy przejściu na emeryturę odliczą każdą złotówkę wypłaconą w świadczeniu. Uratować może tylko to że cały czas pracujesz i odprowadzasz składki.
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7780
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Przejście na emeryture

Post autor: darek »

......... byłem pojechałem incognito do Chorzowa.
Do -Oddziału ZUS -nie do Referatu
Tam taka Ładna Pani ..Zwraca się zapraszam Pana ..Emeryta
Ja jej,ze Nie jestem -Ona na to ,że dziś odwiedzają Ją sami emeryci a po peselu widzi ,że Wszyscy młodsi :)
Cóż widocznie był wysyp Górników.
Co do "STAREGO PORTFELA " od roku 1993 przez kolejne miast 100% Kwoty Bazowej była Obniżona do 91%
Rzekomo było wyrównanie -ale mimo ,aby wszystko wyjaśnić Muszę złozyć jakiś Dokument celem......
Plus ..mimo że składki od 1999 są Indywidualnie dopisywane do Konta Druk RP7 celem ...
Pytam ? się Po Co Skoro to macie w swoich Komputerach i systemach.

i na koniec zadałem Pani Pytanie czy jeżeli dożyję do czerwca 2019 Będę Mógł wystąpić do Prezesa ZUS z wnioskiem o JUBILATA wszak Mało jest ludzi korzystających z Ich usług przez Tyle lat.

Bo przez kilka lat Pracy Nigdy nie udało nie się Otrzymać Nagrody za 5 -10 czy 15 lat Pracy a rzekomo sa Takie Nagrody :)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Fionka »

andrzej1955 pisze: 31 lip 2018 11:03 Witam,ZUS idzie po najmniejszej linii oporu-jeżeli chcesz rzeczywisty kapitał to masz mieć te zaświadczenia na sławetnych RP-7,to że powinni mieć na swoich serwerach wszystkie wpływy to nie ważne-ja dodatkowo te Zakłady mam w Małopolsce-inny oddział ZUS i już jest problem z wewnętrzną komunikacją i przepływem danych :!: pojadę,przywiozę w zębach bo nie dam się oszkapić :!: Elu-spróbuj może poszukaj tych danych w archiwach,a do sądu zawsze zdążysz-mnie miły pracownik poinformował że w każdej chwili przy odnalezieniu jakiegoś dodatkowego dokumentu-można wystąpić o ponowne przeliczenie kapitału-mam nadzieję że informacja jest prawdziwa i rzetelna,Pozdrawiam
Andrzej w archiwum są tylko dokumenty dotyczące lat pracy , nie ma wysokości zarobków . Pod koniec działalności Spółdzielni był pożar i ponoć część dokumentacji spłonęła , uratowały się dokumenty zarządu ;) którzy pozostali do współpracy z Syndykiem (mają obecnie wysokie emerytury).Mam swoje umowy o pracę z podstawą i % dodatkami . Zdobyłam dokumenty mojej byłej szefowej , której byłam zastępcą i jeszcze jednej referentki . Można więc wyliczyć moje zarobki ale ZUS odmówił , więc muszę do Sądu Pracy.
Awatar użytkownika
Ewucha
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 497
Na forum od: 08 wrz 2017 12:52
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Ewucha »

Dziadek masz racje w 100% moje wnioski wzieły sie z tego iż ja pracowałam w dwóch zakładach pracy w jednej miejscowosci i oba istnieją z poprzedniego otrzymalam Rp7 i mam nadzieje że wszystko u mnie w porzadku szkolę mam wliczoną w zwiazku z tym sory jak sie wymądrzałam myslalam ze tak jest w kazdym przypadku ze to zaklad pracy z ktorego odchodzisz na wymarzoną emeryture zajmuje sie kompletowaniem dokumentow
Awatar użytkownika
Ewucha
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 497
Na forum od: 08 wrz 2017 12:52
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Ewucha »

Ewucha pisze: 31 lip 2018 16:51 Dziadek masz racje w 100% moje wnioski wzieły sie z tego iż ja pracowałam w dwóch zakładach pracy w jednej miejscowosci i oba istnieją z poprzedniego otrzymalam Rp7 i mam nadzieje że wszystko u mnie w porzadku szkolę mam wliczoną w zwiazku z tym sory jak sie wymądrzałam myslalam ze tak jest w kazdym przypadku ze to zaklad pracy z ktorego odchodzisz na wymarzoną emeryture zajmuje sie kompletowaniem dokumentow
Powodzenia wszystkim i cierpliwosci w załatwianiu spraw
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Dzia_dek »

Widzisz w Twoim przypadku wszystko jest super. Niestety nie każdy ma tak dobrze.
Czasem trzeba trochę pogłówkować żeby się nam udało zebrać komplet dokumentów.
Nie masz za co przepraszać. Przez taką wymianę informacji czy własnych doświadczeń
można nabyć trochę praktycznej wiedzy, która może się nam przydać. Mój komplet
dokumentów (naliczenie kapitału początkowego)leży w ZUS-ie od 15 lat. Od 1999 roku
pracuję w jednej firmie i mam nadzieję pracować tu nadal więc teraz tylko spokojnie
dotrwać do emerytury. Ale to jeszcze "daleko tak daleko, daleko tak". :roll: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Ewucha
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 497
Na forum od: 08 wrz 2017 12:52
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Ewucha »

Mądre słowa aby dotrwać ;) życzmy sobie wszyscy :)
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7746
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: Przejście na emeryture

Post autor: jan19557 »

Czy ktoś z was pracował w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze?
ODPOWIEDZ