Przejście na emeryture

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
leszek1958
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 194
Na forum od: 25 cze 2009 00:24

Re: Przejście na emeryture

Post autor: leszek1958 »

Witajcie forumowicze,dzięki za podpowiedzi i rady,na pewno skorzystam,wniosek złożę w lipcu.W mojej firmie pani kadrowa służy pomocą w kompletowaniu dokumentów itp. a decyzja o przejściu na emeryturę należy do mnie no i oczywiście od ZUS.
dorotka65
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 352
Na forum od: 20 sty 2018 18:33
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Przejście na emeryture

Post autor: dorotka65 »

Witaj Leszku,miałam podobną sytuację.Urodzona jestem.1 czerwca złożyłam wniosek o emeryturę ,lecz nie rozwiązałam stosunku pracy.ZUS naliczył mi świadczenie i zawiesił je ponieważ nie było świadectwa pracy.Z dniem 29 lipca rozwiązałam umowę o pracę i zaraz dostarczyłam do ZUSu świadectwo pracy i napisałam krótkie pismo z prośbą o ponowne naliczenie emerytury.Na tym w moim przypadku przedłużonym o 4 miesiące zatrudnieniu zyskałam 100 zł miesięcznie ( w skali roku 1200 zł).Także słuchaj dobrych rad między innymi Bożenki i będzie ok.
bozenka999
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 830
Na forum od: 26 cze 2017 13:14
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Przejście na emeryture

Post autor: bozenka999 »

Leszku1958,już blisko emerytury,napisałeś,że pracowałeś 16 lat w szkodliwym,musisz dobrze posprawdzać papiery ,po 15 lata w szkodliwym ZUS dolicza sporą kwotę ,wyczytałam,że do kapitału początkowego dochodzi 1/3 ,ale to ZUS liczy dopiero przy obliczaniu emerytury,więc posprawdzaj aby te lata się zgadzały bo jak jest mniej jak 15 to nic nie zyskasz.Pozdrawiam.
bozenka999
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 830
Na forum od: 26 cze 2017 13:14
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Przejście na emeryture

Post autor: bozenka999 »

Nie wiem,czy śledzisz,ale jest spory wskaźnik waloryzacji za 2017 bo 8,68%, wkrótce ogłoszą za I kw i oby nie był mniejszy od poprzedniego roku, a był 13,02%
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Przejście na emeryture

Post autor: andrzej1955 »

Witam-jednak forumowicze to Skarbnica Wiedzy Wszelakiej :D :kwiat: jak już piszecie o miesiącach-to ciekaw jestem jak to jest jak przechodzi się w styczniu,Pozdrawiam
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Przejście na emeryture

Post autor: andrzej1955 »

Jeszcze jedno pytanie-księgowa z którą rozmawiałem poinformowała mnie że powinienem wystąpić do zakładów pracy o RP-7 o wysokości zarobków do kapitału początkowego-ciekaw jestem czy ktoś o ten RP-7 występował,Pozdrawiam :)
forumowicz

Re: Przejście na emeryture

Post autor: forumowicz »

Witajcie :kwiat: moi drodzy Ja także jestem zainteresowana tym tematem, pozostało mi tylko i aż 15 miesięcy pracy. ( 45 lat wliczając szkoły )
Rozumiem ,że w moim przypadku powinnam pracować do 25 października (ur. 2 październik ) aby otrzymać pensję za m-c październik i świadczenie emerytalne. I tutaj mam pytanie- kiedy mam złożyć prośbę do ZUS-u o naliczenie świadczenia oraz z jaką datą rozwiązać umowę z pracodawcą ?
Za wszelkie informację bardzo dziękuję. Pozdrawiam :kwiat:
Awatar użytkownika
Wikawika
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 21
Na forum od: 22 maja 2018 16:01
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 4

Re: Przejście na emeryture

Post autor: Wikawika »

andrzej1955 pisze: 10 cze 2018 22:50 Jeszcze jedno pytanie-księgowa z którą rozmawiałem poinformowała mnie że powinienem wystąpić do zakładów pracy o RP-7 o wysokości zarobków do kapitału początkowego-ciekaw jestem czy ktoś o ten RP-7 występował,Pozdrawiam :)
jeżeli dotychczas nie był naliczony kapitał początkowy na podstawie RP-7 (akcja ZUS głośna ok. 2000 r.) to warto postarać się o te zaświadczenia, bo inaczej będzie naliczona mniejsza emerytura .
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Przejście na emeryture

Post autor: andrzej1955 »

Dziękuję Wika za informację-prośba o kapitał początkowy w ZUS złożona-czekam na odpowiedz-napiszę jak już otrzymam jakąś odpowiedz,Pozdrawiam :)
bozenka999
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 830
Na forum od: 26 cze 2017 13:14
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 1

Re: Przejście na emeryture

Post autor: bozenka999 »

Och tyle pytań,nie wiem od czego zacząć,ale spróbuje kolejno, w styczniu -przechodząc na emeryturę jest ok pod warunkiem,że nie jest to miesiąc twoich urodzin bo wtedy dostaniesz emeryturę tylko przeliczoną od daty urodzin,to wtedy przesuń na m-c luty i tak pod koniec miesiąc ZUS naliczy emeryturę pełną za cały luty,a wynagrodzenie dostaniesz za dni przepracowane i musisz pamiętać o marcowej waloryzacji rent i emerytur przechodząc styczeń,luty ją otrzymasz ale w marcu już nie. andrzej 1955 -dobrze że złożyłeś już kapitał początkowy bo dla nas ze starszego rocznika to 3/4 emerytury,można wynagodzenia podać na tym druku rp 7,ale ZUS uwzględnia też wpisy w książeczkach ubezpieczeniowych.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ