Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
leszek1958
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 194
Na forum od: 25 cze 2009 00:24

Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: leszek1958 »

Witam forumowiczów,czy ktoś z was jest lub był honorowym krwiodawcą i korzystał z leczenia sanatoryjnego poza kolejnością,podobno jest taki przywilej wynikający z art.47 o publicznej służbie zdrowia.Ja oddałem 70 lit. krwi,będę wdzięczny za informację.
Awatar użytkownika
basiat
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11042
Na forum od: 27 kwie 2014 17:00
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: basiat »

Ponawiam temat. Czy zasłużeni dawcy krwi mają ulgi w postaci krótszej kolejki do sanatorium?
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

basiat pisze:Ponawiam temat. Czy zasłużeni dawcy krwi mają ulgi w postaci krótszej kolejki do sanatorium?
Przywileje i ulgi dla honorowych dawców krwi.

Krwiodawstwo jest oparte na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Tytuł „Honorowy Dawca Krwi” przysługuje osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew. Krwiodawca nie otrzymuje za oddaną krew i jej składniki pieniędzy. Jednak aby docenić poświęcenie tych osób państwo lub podmioty prywatne udzielają różnego rodzaju przywileje.

Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:

Posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kcal (tj. +/- 8 i 1/2 czekolady)
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego przysługującego dawcy krwi.
Zwolnienie z pracy w dniu, w którym oddaje się krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach; zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa.
Podatnik, który w roku podatkowym oddał honorowo krew, ma prawo skorzystać ze specjalnej ulgi dla honorowych krwiodawców. Odliczenie dokonuje się od dochodu (przychodu). Wysokość ulgi zależy od ilości oddanej krwi. Wysokość ulgi obliczamy mnożąc ilość faktycznie oddanej honorowo krwi (lub osocza) przez przyjęty dla tej ulgi przelicznik, w postaci obowiązującego ekwiwalentu pieniężnego za 1litr pobranej krwi, tj. przez 130zł. Odliczenie z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu (w przypadku „ryczałtowców” 6% przychodu), wykazanego w zeznaniu.

Podstaw prawna:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.
Zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju; koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi.
Krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych.
O tym, że będziemy chcieli wyniki badań najlepiej poinformować personel stacji w czasie rejestracji lub w czasie badania poziomu hemoglobiny
Karta identyfikacyjna grupy krwi – Krew - Karta
Każdy dawca, który kilka razy oddał krew, w niedługim czasie otrzymuje bezpłatnie lub za niewielką opłatą kartę identyfikacyjną grupy krwi. Szczegółowe zasady wydawania krew - karty określają wewnętrzne przepisy centrów krwiodawstwa.


Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi przysługują:

Leki za zniżkami. Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość kupowania NIEKTÓRYCH leków ze zniżkami.
Można je będzie otrzymać bezpłatnie jedynie na podstawie recepty wystawionej przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera ubezpieczenia zdrowotnego lub lekarza albo felczera niebędącego lekarzem albo felczerem ubezpieczenia zdrowotnego, jeżeli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zawarł z oddziałem wojewódzkim Funduszu umowę upoważniającą go do wystawiania takich recept.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.w sprawie wykazu leków podstawowych i uzupełniających oraz wysokości odpłatności za leki uzupełniające.
Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów.
Świadczeniobiorcy, którzy posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawili legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Po otrzymaniu tytułu ZHDK i oddaniu określonej ilości krwi lub jej składników możliwość uzyskania zniżek w komunikacji miejskiej (różne przepisy w różnych miastach).
Zniżki i ulgi w schroniskach, hotelach, sklepach i punktach usługowych zrzeszonych wokół inicjatywy „Dawcom w Darze”.


[korzystałem z materiałów ze strony: krwiodawcy org.]

Basiu tekst powyżej to chyba wszystkie ulgi i przywileje jakie posiadają Honorowi i Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi.
Jak widać nie ma tam żadnego zapisu, że osobom tym przysługuje ulga w postaci krótszego czasu oczekiwania w kolejce do sanatorium.
Mało tego co jakiś czas ograniczana jest ilość leków i obniżany jest limit wysokości refundacji danego leku dla ZHDK.
bebe14
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 96
Na forum od: 14 sie 2014 14:54
Staż sanatoryjny: 4

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: bebe14 »

Tak jedziesz do sanatorium bez kolejki złóż razem z dokumentami i nie będzie czekania ,należy ci się a tym bardziej jak tyle oddałeś to szaczunek i słusznie jest taki przepis dla takich ludzi jak ty
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

bebe14 pisze:Tak jedziesz do sanatorium bez kolejki złóż razem z dokumentami i nie będzie czekania (...)
"bebe14" czy znasz akt prawny, które reguluje ten przywilej?
Awatar użytkownika
basiat
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11042
Na forum od: 27 kwie 2014 17:00
Oddział NFZ: Podlaski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: basiat »

Dziadku Zbyszku, bardzo serdecznie Ci dziękuję za wyczerpujące informacje :kwiat:
Zobaczymy jeszcze co na Twoje pytanie odpowie bebe
bebe14
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 96
Na forum od: 14 sie 2014 14:54
Staż sanatoryjny: 4

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: bebe14 »

Żadne grupy zawodowe nie mogą liczyć na ulgi, jeśli chodzi o termin wyjazdu. Ale są tacy, których nie obowiązuje kolejka oczekujących na wyjazd. Należą do nich: * kombatanci * inwalidzi wojenni i wojskowi * zasłużeni honorowi dawcy krwi * zasłużeni dawcy przeszczepu * poszkodowani weterani (w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa) Co do tego ja jestem ja najbardziej za tym żeby tacy ludzie jechali bez kolei i dobrze że sa takie przepisy także śmiało do NFZ i jedziesz bez kolejki
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

bebe14 pisze:Żadne grupy zawodowe nie mogą liczyć na ulgi, jeśli chodzi o termin wyjazdu. Ale są tacy, których nie obowiązuje kolejka oczekujących na wyjazd. Należą do nich: * kombatanci * inwalidzi wojenni i wojskowi * zasłużeni honorowi dawcy krwi * zasłużeni dawcy przeszczepu * poszkodowani weterani (w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa) Co do tego ja jestem ja najbardziej za tym żeby tacy ludzie jechali bez kolei i dobrze że sa takie przepisy także śmiało do NFZ i jedziesz bez kolejki
"bebe14" powtórzę jeszcze raz moje pytanie.

Czy znasz akt prawny, na podstawie którego zasłużony Honorowy Dawca Krwi/Przeszczepu może wyjechać do sanatorium bez kolejki?

Jestem, a raczej byłem czynnym krwiodawcą przez okres 23 lat (prawie 50 litrów oddanej krwi) i nie słyszałem o takim przywileju.
Jeśli znasz jakieś przepisy (konkretny akt prawny) na które się powołujesz to podziel się tymi wiadomościami na forum.
bebe14
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 96
Na forum od: 14 sie 2014 14:54
Staż sanatoryjny: 4

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: bebe14 »

Wiem to z artykułów prasowych na temat sanatorium i to zdanie przytoczyłem ,ale najprościej zadzwonić do NFZ to ci powiedzą to jest chyba podobnie jak z kolejkami do lekarza że ci się należy bez kolejki masz taki przywilej jako zasłużony i możesz z niego skorzystać Dzwoń jutro do NFZ i ci powiedzą
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

bebe14 pisze:Wiem to z artykułów prasowych na temat sanatorium i to zdanie przytoczyłem ,ale najprościej zadzwonić do NFZ to ci powiedzą to jest chyba podobnie jak z kolejkami do lekarza że ci się należy bez kolejki masz taki przywilej jako zasłużony i możesz z niego skorzystać Dzwoń jutro do NFZ i ci powiedzą
Mam "przyjemność" mieszkania od siedziby NFZ o przysłowiowy"rzut beretem" (kilka minut spacerkiem) więc pozwolę sobie to sprawdzić. Jeśli istnieje taka możliwość ( w co pozwolę sobie wątpić) to podadzą konkretne przepisy na podstawie, których taki wyjazd jest możliwy.
Do tej pory poza kolejką (czytaj: z krótszym terminem oczekiwania) można było wyjechać w ramach prewencji rentowej z ZUS - u, lub na rehabilitacje do szpitala uzdrowiskowego, po pobycie (zabiegu, operacji) w szpitalu w miejscu zamieszkania.
ODPOWIEDZ