Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20089
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Felice »

Ze strony NFZ
Dla Pacjentów - Leczenie Uzdrowiskowe
SZCZEGÓLNE UPRAWNIENIA DO KORZYSTANIA
Z LECZENIA UZDROWISKOWEGO

Przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jednolity Dz. U. 2008 r., Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) wymieniają osoby o szczególnych uprawnieniach do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością i są to świadczeniobiorcy posiadający tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz uprawnieni żołnierze i pracownicy w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju, a także osoby posiadające status weterana poszkodowanego.

Podstawą do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej przez osoby korzystające ze wskazanych przywilejów jest załączenie do złożonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową odpowiedniego dokumentu potwierdzającego uprawnienia, np.:
Legitymacji Zasłużonego Dawcy Przeszczepu wydanej przez Ministra Zdrowia;
Legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydanej przez Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża;
Legitymacji inwalidy wojennego i wojskowego wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o symbolu ZUS Rw - 51;
Legitymacji Kombatanta wydawanej przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Uwaga: Potwierdzenie skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową przez NFZ, w przypadku osób zakwalifikowanych na uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dorosłych lub rehabilitację uzdrowiskową dla dorosłych w sanatorium uzdrowiskowym, możliwe jest po upływie 18 miesięcy od daty ostatniego zrealizowanego pobytu na leczeniu uzdrowiskowym, które odbyło się na podstawie potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową (dotyczy to również świadczeniobiorców korzystających z leczenia uzdrowiskowego poza kolejnością).
Pracownicy zakładów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. 2004 r., Nr 3, poz. 20, z późn. zm.) zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą, uprawnieni są do korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego oraz zwolnienia z kosztów częściowej odpłatności za zakwaterowanie i wyżywienie.

Fundusz finansuje koszty częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym za jeden dzień pobytu wg stawki dziennej dla pobytu w pokoju dwuosobowym z pełnym węzłem higieniczno - sanitarnym (uprawniony świadczeniobiorca będzie zwolniony z ww. dopłaty w przypadku zakwaterowania w pokoju o podanym standardzie). Wspomniane osoby zobowiązane są na miejscu w sanatorium wypełnić „Oświadczenie o zwolnieniu z częściowej odpłatności za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium uzdrowiskowym” oraz przedstawić odpowiednie dokumenty określone w tym oświadczeniu.

Podstawą do uzyskania świadczeń opieki zdrowotnej przez osoby korzystające z ww. przywilejów jest złożenie do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania oddziału wojewódzkiego NFZ skierowania na leczenie uzdrowiskowe (AZBEST) oraz załączenie do złożonego skierowania dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
Jest i podstawa prawna i szczegóły.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: anusia153 »

leszek1958 pisze:Witam forumowiczów,czy ktoś z was jest lub był honorowym krwiodawcą i korzystał z leczenia sanatoryjnego poza kolejnością,podobno jest taki przywilej wynikający z art.47 o publicznej służbie zdrowia.Ja oddałem 70 lit. krwi,będę wdzięczny za informację.
Szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej dla osoby który posiada tytuł "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu" i przedstawi legitymację "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi" lub "Zasłużonego Dawcy Przeszczepu",
wynikają z art 47c Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r.o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.2008.164.1027 i ostatnia zmiana 2014.09.11 zm. Dz.U.2014.1136 )

art 47c cytowanej ustawy w brzmieniu

1. Osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
2. Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących, o której mowa w art. 20 ust. 2.
3. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w ust. 1 i 2, w dniu zgłoszenia.
4. W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
5. W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o uprawnieniach określonych w ust. 1-4.
6. Przepisy ust. 2-4 stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych poza kolejnością na podstawie art. 24a-24c.
Awatar użytkownika
brrrelok
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 140
Na forum od: 30 sie 2013 23:04
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: brrrelok »

Z własnego doświadczenia potwierdzam że Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej (czyli wyjazdu do sanatorium) lecz nie częściej niż co 18 miesięcy.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią wybrałem się do oddziału wojewódzkiego NFZ, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat krótszego czasu oczekiwania na wyjazd do sanatorium dla Zasłużonych HDK. Poniżej informacje jakie udało mi się uzyskać.
Osoby posiadające legitymację ZHDK mają krótszy czas oczekiwania na wyjazd jeśli w danym województwie (oddziale NFZ) okres oczekiwania jest dłuższy jak 18 miesięcy np. 24 czy 28 miesięcy. Wtedy taka osoba z wnioskiem dołącza kserokopię legitymacji i wyjeżdża po ustawowych 18 miesiącach. W przypadku województw gdzie na wyjazd oczekuje się mniej jak 18 miesięcy z "automatu" ten okres jest wydłużany do ustawowego i w tym przypadku posiadanie tych uprawnień nie ma znaczenia. Jeśli osoba posiadająca legitymację ZHDK miała przerwę w leczeniu uzdrowiskowym dłuższą jak ustawowa (18 miesięcy) i złoży wniosek w oddziale to powinna wyjechać na leczenie w czasie około 6 tygodni od złożenia wniosku.(informacja nieoficjalna) W takim przypadku można dość precyzyjnie określić czas, w którym wyjeżdża się na kurację. Oczywiście złożony wniosek, tak jak każdego przyszłego kuracjusza, podlega także ocenie i weryfikacji przez lekarza - balneologa. I to praktycznie byłoby tyle bez tych wszystkich, mało zrozumianych, artykułów i paragrafów.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: anusia153 »

Dziadek Zbyszek pisze:
bebe14 pisze: "bebe14" powtórzę jeszcze raz moje pytanie.

Czy znasz akt prawny, na podstawie którego zasłużony Honorowy Dawca Krwi/Przeszczepu może wyjechać do sanatorium bez kolejki? I.


Jestem, a raczej byłem czynnym krwiodawcą przez okres 23 lat (prawie 50 litrów oddanej krwi) i nie słyszałem o takim przywileju.
Jeśli znasz jakieś przepisy (konkretny akt prawny) na które się powołujesz to podziel się tymi wiadomościami na forum.
Nie rozumiem Cię dziadku Zbyszku , najpierw prosisz o padanie akty prawnego a teraz piszesz "
I to praktycznie byłoby tyle bez tych wszystkich, mało zrozumianych, artykułów i paragrafów.
.

Na tacy został Ci podany akt prawny łącznie z jego treścią , sorry prawo mamy jakie mamy , raczej jest zawiłe pisane bardziej dla prawników niż szarych obywateli i po interpretacją mało zrozumianych artykułów i paragrafów to chyba gdzie indziej trzeba się udać
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

No dobrze, "anusiu153", trudno się z Tobą w pewnych kwestiach cytowanych powyżej nie zgodzić.
Na pewno to moja wina, że pytałem o akty prawne, a nie o jasne i czytelne wyjaśnienie tego zagadnienia. Po prostu pomyłka bo akt prawny sam podałem w swoim pierwszym poście w tym temacie, łącznie z fragmentem dotyczącym uprawnień, o których mowa. Więc nie wiem po co został kolejne dwa razy powielony?
Pisząc: "I to praktycznie byłoby tyle bez tych wszystkich, mało zrozumianych, artykułów i paragrafów." nie miałem zamiaru nikogo urazić, a jest to jedynie podsumowanie mojej wypowiedzi, która mam nadzieję, w jasny i czytelny sposób w kilku zdaniach przybliża i wyjaśnia to zagadnienie.
A tak w ogóle to jestem ciekaw co dla większości osób jest bardziej zrozumiałe. Czy cytowane (czyt. skopiowane) fragmenty ustawy? Czy też kilka, napisanych własnoręcznie, na podstawie zasięgniętych informacji, zdań?
Kolejne zagadnienie - skoro czegoś nie rozumiem to pytam, a nie daję "prztyczków w nos". Myślałem, że Społeczność Forumowa jest po to aby sobie w jakiś sposób pomagać (chociaż ostatnio mam wrażenie, że się mylę), a nie pisać: " sorry prawo mamy jakie mamy (...)i po interpretacją mało zrozumianych (ciekaw jestem kto to zrozumiał) artykułów i paragrafów to chyba gdzie indziej trzeba się udać." Ostatni cytat zrozumiałem, mam nadzieję, jasno i wyraźnie. Pomoc może być, ale nie dla wszystkich, a ja naiwny myślałem, że jest inaczej. Pozdrawiam D.Z.
Awatar użytkownika
anusia153
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3923
Na forum od: 08 gru 2013 08:04
Staż sanatoryjny: 4

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: anusia153 »

Nie było moją intencją kogokolwiek urazić czy dawać "pstryczka w nos" , chyba nie zrozumieliśmy się. Wydaje mi się, ze na tym forum pomogłam wielu osobom , a może mi się wydaje :( nie jestem osobą która szukałaby zaczepki i zwady , jeśli tak zrozumiałeś moją wypowiedź to jest mi przykro. Nie muszę być na tym forum .
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3415
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

Anusiu, ja nie oceniam Twoich intencji i nie oceniam Twojej osoby w żaden sposób. Daleki jestem od tego. Daleki jestem w tym momencie też od przepraszania. Nie widzę powodu. Być może, że nie zrozumieliśmy się, ale często tak bywa ze słowem pisanym. Nie uważam Ciebie za osobę, która szukałaby zaczepki i zwady, ale Twój ostatni post nie był skierowany na wyjaśnienie zagadnienia uprawnień ZHDK tylko był adresowany bezpośrednio do mnie, a jego ostatnie zdanie wręcz "ocieka ironią". Faceci są zazwyczaj gruboskórni więc im nie jest przykro :!: Pofatygowałem się do siedziby NFZ, wyjaśniłem sprawę w sposób przejrzysty i jasny chyba dla wszystkich więc można było pozostawić ten post już bez tego komentarza, który niczego do tego tematu nie wnosi. Ale skoro chciałaś... :?:
Smuci mnie tylko Twoje ostatnie zdanie: "Nie muszę być na tym forum." Nikt chyba nie musi tu być, ale większość z nas chce. Uważam, że drobna różnica zdań nie powinna być powodem rezygnacji ze składu tej małej, w większości miłej i sympatycznej, Społeczności. I nie jest ważne do którego (lub nie) "Koła Wzajemnej Adoracji" się należy. Ważne, że coś swoją osobą i osobowością na to Forum się wnosi.
Awatar użytkownika
piotrac
Kuracjusz
Kuracjusz
Posty: 10
Na forum od: 15 paź 2014 16:59
Oddział NFZ: Zachodniopomorski
Staż sanatoryjny: 1

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: piotrac »

nie jestem w stanie przytoczyć "litery prawa" obowiązującego, lecz lekarz pierwszego kontaktu wypisując wniosek do sanatorium zasugerował by dołączyć do dokumentacji ksero zasłużonego dawcy krwi, według lekarza przyspiesza to rozpatrzenie wniosku i czynność ta nie może trwać dłużej jak 30 dni kalendarzowych, faktycznie po miesiącu otrzymałem skierowanie do sanatorium.
cekaj
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 200
Na forum od: 18 gru 2013 17:06
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 3

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: cekaj »

piotrac pisze: czynność ta nie może trwać dłużej jak 30 dni kalendarzowych, faktycznie po miesiącu otrzymałem skierowanie do sanatorium.
Mam rozumieć ,że od chwili wypisania przez lekarza rodzinnego wniosku o skierowanie do chwili jego otrzymania minął miesiąć?
Mam mały dylemat, a mianowicie. Rozmawiałem dzisiaj z lekarzem rodzinnym i ustaliliśmy, że w styczniu wypisze wniosek o skierowanie. Dowiadywałem się w łódzkim oddziale NFZ-tu o wyjazd dla ZHDK dostałem odpowiedź cyt. ZHDK korzystają z leczenia poza kolejnością. I tu moje pytanie do szanownego grona. Kiedy teoretycznie mogę najwcześniej wyjechać?
Muszę do końca grudnia zaplanować urlop i jestem w kropce. Szew nie bardzo póżniej chce manewrować urlopami.
ODPOWIEDZ