Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
grazynamackowiak
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 23788
Na forum od: 11 maja 2014 19:33
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: grazynamackowiak »

Witam z zaciekawienie czytam wasze wpisy o uprawnieniach zasłużonych dawców krwi
mąż jest zasłużonym dawcą z legitymacją wcześniej oddawał mi rodzinie potrzebna była przy zabiegach
operacyjnych .Całe życie się uczymy nie wiedziałam o tym że może skorzystać z tego rodzaju przywileju
dziękuje za informacje :roll:
Awatar użytkownika
brrrelok
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 140
Na forum od: 30 sie 2013 23:04
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: brrrelok »

gdzieś czytałem że zasłużony honorowy dawca krwi gdy zostanie zakwaterowany w sanatorium w pokoju poniżej określonego standardu może się ubiegać o zwolnienie z opłat :) czy ktoś wie gdzie można znaleźć informacje (przepisy) na ten temat :?:
Awatar użytkownika
grazynamackowiak
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 23788
Na forum od: 11 maja 2014 19:33
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 5

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: grazynamackowiak »

Uprawniwnia zasłużontch dawców krwi link http://www.rckik.poznan.pl/zasluzeni-ho ... ez-kolejki :kwiat:
Awatar użytkownika
brrrelok
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 140
Na forum od: 30 sie 2013 23:04
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 6

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: brrrelok »

Dzięki za link ale niestety nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie :(
Jacek 47
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 71
Na forum od: 12 kwie 2013 22:58
Oddział NFZ: Lubuski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Jacek 47 »

wita serdecznie wszystkich zasluzonych honorowych dawcow krwi, mamy prawo korzystac bez kolejki do sanatorium lecz nie czesciej niz raz na 18 miesiecy , korzystam juz drugi raz i to dziala tylko lekarz musi napizac na skiereowaniu!
nena
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 60
Na forum od: 28 wrz 2013 07:56
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: nena »

Jacek 47 pisze:wita serdecznie wszystkich zasluzonych honorowych dawcow krwi, mamy prawo korzystac bez kolejki do sanatorium lecz nie czesciej niz raz na 18 miesiecy , korzystam juz drugi raz i to dziala tylko lekarz musi napizac na skiereowaniu!
Jacek47, może wiesz, może doświadczyłeś, czy można bez kolejki skorzystać z rehabilitacji w ramach pobytu dziennego w szpitalu?
Awatar użytkownika
Felice
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 20127
Na forum od: 09 sty 2011 10:42
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 0

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Felice »

Nena pobyt w szpitalu,bo na takich zasadach jest dzienna rehabilitacja chyba podlega temu przepisowi
Po otrzymaniu tytułu ZHDK możliwość skorzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w placówkach ZOZ-ów
Świadczeniobiorcy, którzy posiadają tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” i przedstawili legitymację „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
nena
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 60
Na forum od: 28 wrz 2013 07:56
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: nena »

Felice, też tak myślę :) Znalazłam jeszcze takie info:
"Aktualności Centrali
Komunikat w sprawie zmiany zasad udzielania świadczeń osobom szczególnie uprawnionym
16-05-2014

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że od dnia 18 maja 2014 r. zmieniają się zasady udzielania świadczeń opieki zdrowotnej osobom posiadającym szczególne uprawnienia w tym zakresie.
W szczególności świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia.
Jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących.
W przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością w dniu zgłoszenia:
- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi;
- Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;
- inwalidzi wojenni i wojskowi;
- kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, o których mowa w art. 1-4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 371 z późn. zm.);
- uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
"
link do całej informacji, może komuś będzie potrzebny: http://www2.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktu ... ,6533.html

Zaraz, chyba napiszę jeszcze maila z zapytaniem do swojego oddziału NFZ i jak otrzymam odpowiedź to wtedy pójdę jeszcze raz do rejestracji. Mam skierowanie pilne a okres oczekiwania na rehabilitację 5-6 m-cy :( Jestem po operacji i muszę koniecznie rehabilitować się, bo za pół roku zmiany będą nie do odwrócenia.
Awatar użytkownika
Dzia_dek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 3417
Na forum od: 26 cze 2013 07:55

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: Dzia_dek »

nena pisze:Jacek47, może wiesz, może doświadczyłeś, czy można bez kolejki
skorzystać z rehabilitacji w ramach pobytu dziennego w szpitalu?
Witaj nena.
Widziałem Twoje pytanie, ale nie miałem możliwości wcześniej napisać odpowiedzi dla Ciebie.
ZHDK jak najbardziej ma prawo skorzystać z rehabilitacji, o której piszesz, poza kolejnością.
Tak stanowią przepisy i nie ma tutaj żadnych wątpliwości. Po przedłożeniu stosownej legitymacji nie mają prawa
wpisywać Ciebie, jak osoby uprawnionej, na koniec jakiejś tam kolejki. Przepis mówi też, że świadczenie
medyczne dla ZHDK powinno być udzielone w dniu zgłoszenia lub w możliwie najkrótszym czasie.
Ale w praktyce wygląda to tak, że czasem trzeba kilka dni zaczekać. Do lekarza specjalisty ten okres zwyczajowo nie
przekracza 7 dni. Rehabilitacja w ramach dziennego pobytu w szpitalu nie trwa kilka minut i nie można takiej osoby
wcisnąć na "duś". Może być tak, że będziesz zmuszona zaczekać kilka dni na zwolnienie miejsca, czasem "wciskają" za kogoś
kto zachorował lub się nie zgłosił. Istnieje czasem jeszcze inna przeszkoda. Zgłasza się po prostu kilka osób uprawnionych
do korzystania ze świadczenia poza kolejnością. I to może spowodować jakiś tam czas oczekiwania. Ale na pewno nie kilka
tygodni o miesiącach nawet nie wspominając. Legitymację do reki i wracaj z powrotem do rejestracji. Będzie dobrze.
nena
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 60
Na forum od: 28 wrz 2013 07:56
Oddział NFZ: Warmińsko-Mazurski
Staż sanatoryjny: 3

Re: Uprawnienia zasłużonych dawców krwi

Post autor: nena »

Dziadek Zbyszek pisze: Legitymację do reki i wracaj z powrotem do rejestracji. Będzie dobrze.
Właśnie tak zrobię i drugi raz nie dam się spławić :!:
Bardzo dziękuję za pomoc :kwiat:
ODPOWIEDZ