Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
KubaS1988
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 27
Na forum od: 15 cze 2017 17:11
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 2

Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: KubaS1988 »

Witam szanowne grono forumowiczów. Założyłem temat ponieważ potrzebuje porady. Może w skrócie opiszę swoją historię a później przejdę do konkretów. Mam 29 lat, skończyłem szkole elektryczna (nie pracowałem nigdy w zawodzie), do 14 września pracowałem jako kierowca ciężarówki. Od tamtej pory nie pracuje. Wykorzystałem 182 dni zwolnienia, od 8 kwietnia przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym który dostałem na 4 miesiące. Zbliża się jego koniec (8 sierpień).Od 02.07.17 do 25.07.17 przebywałem w sanatorium po czym 26.07.17 stawiłem się na komisji ZUS w celu przedłużenia świadczenia. Decyzja odmowa. Czy się odwoływać? Na samym początku zrobiony rezonans dolnego odcinka.Jesli będzie trzeba mogę wstawić jego treść. Na obecną chwilę nie mam objawów neurologicznych, ale odczuwam ból. Najczęściej podczas siedzenia, dłuższego stania i lezenia na boku lewym jak i prawym.
Najbardziej doskwiera mi bol krzyża, lewego pośladka. Ze względu na charakter pracy, dużo dzwigania i siedzenia raczej tam nie wrócę. Nie mam też żadnej alternatywy jeśli chodzi o przeniesienie na inne stanowisko. Czy jest szansa ze odwołanie przyniesie zmianę decyzji? Póki co pracodawca nie wypowiedział mi umowy. 8 sierpnia kończy Mi się Zasilek. Jak długo czeka się na ponowna komisje w Zusie? Co jeśli termin komisji wyznacza po 8 sierpnia? Wrócić do pracy do czasu wizyty na komisji? Bezpłatny urlop? Zwolnić się? Proszę o jakieś porady. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: Fionka »

Na decyzji powinna być adnotacja dotycząca możliwości , lub nie odwołania .Poszukaj , bo to napisano drobnym drukiem.Myślę że dobrze trafiłeś bo tu wiele osób jest bardzo pomocnych i zapewne podzielą się swoją wiedzą .
cyganeczka
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 39
Na forum od: 29 gru 2016 12:15

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: cyganeczka »

Znajoma miała też taki przypadek,że po sanatorium nie przedłużyli jej świadczenia.
janek_
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 51
Na forum od: 15 cze 2016 18:52
Oddział NFZ: Podkarpacki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: janek_ »

KubaS1988, w świetle tego co napisałeś, to nie polecam Tobie skorzystania z drogi odwoławczej.
Szansa na zmianę decyzji jest, ale w moim przekonaniu bardzo mała.
KubaS1988
Aktywny Kuracjusz
Aktywny Kuracjusz
Posty: 27
Na forum od: 15 cze 2017 17:11
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 2

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: KubaS1988 »

janek_ pisze:KubaS1988, w świetle tego co napisałeś, to nie polecam Tobie skorzystania z drogi odwoławczej.
Kurcze nawet nie warto próbować? Możesz rozwinąć, co masz na myśli pisząc "nie polecam"?
Awatar użytkownika
Ewusia
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 121
Na forum od: 23 lut 2011 08:25
Oddział NFZ: Świętokrzyski
Staż sanatoryjny: 13

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: Ewusia »

KubaS1988 jeżeli masz dokumenty od lekarza prowadzącego tzw. mocne to próbuj się odwołać, ale pamiętaj że ciężko jest wygrać z ZUS-em. Zus zapewne wziął pod uwagę Twój wyuczony zawód (nie interesuje ich brak doświadczenia) no i wiek - masz dopiero 29 lat, możesz się np. przekwalifikować. Natomiast na czas oczekiwania na komisję na pewno nie wracaj do pracy, bo to jednoznacznie by znaczyło, że jednak możesz pracować. Składaj odwołanie i spokojnie czekaj na efekty. Trzymam kciuki!
bebe14
Pomocny Kuracjusz
Pomocny Kuracjusz
Posty: 96
Na forum od: 14 sie 2014 14:54
Staż sanatoryjny: 4

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: bebe14 »

Składaj odwołanie nie ma się co zastanawiać
Awatar użytkownika
Atina
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 11617
Na forum od: 19 sie 2011 09:29
Oddział NFZ: Pomorski

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: Atina »

Witaj...złóż odwołanie ,nie masz nic do stracenia :roll:
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: sztani »

napisałeś tylko ,że chorowałeś ,miałeś świadczenie nic o chorobie bo rezonans to jeszcze nie wszystko . Starą praktyką jest wysyłanie przez ZUS na turnus rehabilitacyjny a na nim duza poprawa ( tak pisze lekarz w ośrodku) .Wracasz ,komisja i niewiele czasu na złożenie odwołania . w próżni być nie można a na komisję czeka się około 3 tygodnie . Odwołać zawsze się możesz ale to nic nie da . Wszystko zależalo od tego co napisał lekarz prowadzacy w ośrodku w Twoim wypisie.Stawałem na komisji odwoławczej po operacji kręgoslupa i nogi( wypadek w pracy) o co i nic. Skończył się okres zasilkowy i do roboty. . Zawsze lekarz pyta zawód wyuczony i wykonywany.( na komisji). Powodzenia jeśli chcesz składać . jednak aby mieć jakiś dochód i dalej się rehabilitować zapisz się na zasiłek dla bezrobotnych zawsze to jakiś grosz .
forumowicz

Re: Odmowa przedłużenia zasiłku rehabilitacyjnego.

Post autor: forumowicz »

Właściwie to mam mało do dodania w sprawie,
znalazłeś się w dość kłopotliwej sytuacji , a czas nieubłaganie ucieka. Nawet jeśli złożysz odwołanie , a masz do tego prawo i dlaczego nie skorzystać , to po zakończeniu zasiłku rehabilitacyjnego powinieneś zgłosić się do pracy , a tam otrzymasz skierowanie na badania lekarskie dopuszczające lub nie do pracy. Nie zgłosisz się wówczas pracodawca zwolni Cię dyscyplinarnie (ma prawo). Jeśli otrzymasz przedłużenie zasiłku , to również pracodawca Cię zwolni, jeśli lekarz nie dopuści Cię do pracy (kierowca)i firma nie ma innego stanowiska pracy , czeka Cię zwolnienie i wszystko zgodnie z prawem.
Możesz po powrocie do pracy ponownie korzystać ze zwolnienia lekarskiego (zasiłku chorobowego) ale już pod inną jednostką chorobową .
Praktyka mówi , że w przypadku krótkiego odstępu czasu między zwolnieniami (do 60 dni ) ZUS kwestionuje nowy okres zasiłkowy dotyczy to kontynuacji tej samej jednostki chorobowej .
Musisz wszystko rozważyć za i przeciw , a na komisję czeka się do 30 dni, w praktyce krócej , trzeba wziąć pod uwagę , że jest teraz okres urlopowy.
ODPOWIEDZ