Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1951
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: Zosia »

Witam. Zgodnie z art.33 ust.3 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz innych rozporządzeń z ZFRON (Z-dy Pracy Chronionej) mogą korzystać również niepracujący byli pracownicy zakładów pracy na tych samych warunkach co pracownicy ( ostatni zakład jak z ZFŚS). Czy korzystacie z takiego dofinansowania np. do turnusów rehab. i czy mogą korzystać z tych środków np. emeryci i renciści byli , niepracujący ? . Czy macie w tym temacie jakąś wiedzę ?
W moim zakładzie seniorzy nie korzystają z ZFRON ale nigdzie nie doczytałam się czy mają takie prawo a nie składają wniosków a może zapis ten dotyczy tylko osób czynnych zawodowo ? Jeśli macie w tym temacie jakąś wiedzę proszę o podzielenie się nią. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7810
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: darek »

Miałem przyjemność pracy .
Przyjemność ?? w ZPCHR
Wszelkiego rodzaju dofinansowania wyglądały nieraz Naprawdę śmiesznie.
Firma w ramach Funduszu oficjalnie Dawała możliwość np refundacji Za leki.
Procedura wyglądała następująco.
Lekarz na blankiecie firmowym podpisywał zaordynowane leki -Konsultant zakładowy zatwierdzał albo i nie .
Delikwent kserował recepty -realizował brał Fakturę na ...Firmę -czytaj pracodawcę
i składało się wniosek i czekał.
Składał również potwierdzoną Deklarację o dochodach wszystkich członków rodziny i czekał.
w zależności od otrzymywał max 50% wydatkowanej kwoty.
ok
Gdy była to kwota na poziomie 100-200 złotych natomiast przy Fakturach na poziomie 1000 złotych i więcej otrzymywał nie WIĘCEJ NIŻ 450 ZŁOTYCH.

Oczywiście jako chyba nazbyt dociekliwy ..sprawdziłem firma do PFRON rozliczała całość bo miała faktury na siebie nie na pracowników.
Skończyło się Kontrolą i nie przedłużeniem ..umowy

Np . innym zaobserwowanym niusem było klasyfikowanie pracowników odnośnie NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI teoretycznie najwięcej wyciągnąć z Firmy -ZPCHR pracownicy ze Stopniem Znacznym ( 1 Grupa) oraz pracownicy z Grupami Specjalnymi
Oczywiście tzw 2 grupa mogła liczyć np na 50% dofinansowanie na wyjście do ..Kina

TURNUSY Rehabilitacyjne

Tak były -ale dla Wybranych był wyjazd nieoficjalnie do Chorwacji z wyczarterowanym jachtem na Fakturze były Mikołajki :)
Były Narty w Szwajcarii czy na lodowcu w Austrii - Faktura z biura podróży chyba była ..Krynica oczywiście na wykazie zaufani pracownicy z tzw O2P

Cóż ZPCHR-y to naprawdę Super Dojna Krowa SZKODA jedynie ,że pieniądze nie trafiają do Niepełnosprawnych tylko HOSZTAPLERÓW typu mąż Córki Pewnego Pana z Warszawy

Co zaś tyczy się Refundacji wg Posiadanej informacji aby skorzystać z Funduszu MUSISZ być czynnym pracownikiem firmy teoretycznie i praktycznie NIE MA pojęcia Emerytowany Rencista
Awatar użytkownika
andrzej1955
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 19424
Na forum od: 27 sty 2011 16:52
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 10

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: andrzej1955 »

Sumując Darku-pięknie wygląda tylko.....TYTUŁ-a jak się jest dociekliwym tak jak Ty to okazuje się PIC na Wodę ,Fotomontaż i....MISIEWICZE :!: :!: :!: Dobra zmiana :!: Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7810
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: darek »

Andrzeju

To co opisałem nie tyczy czasów obecnych.
ZAWSZE Inwalidzi -Osoby niepełnosprawne były wykorzystywane .
W majestacie PRAWA
Tworzono i TWORZY się totalną FIKCJE
Pamiętam gdy powstawał PFRON nie jedna firma mająca wtyczki nieźle się obłowiła finansowo kiedyś były to pokaźne kwoty na zakup materiałów czy sprzętu celem stworzenia tzw miejsc pracy
Znany jest przykład gdy Firma kilka lat temu kupiła jeden z najdroższych programów SaP a pracownicy na ,których to było przypisane nadal skręcali długopisy w piwnicach ;)

Dzisiejszy system to POMOC Firmom - podmiot otrzymuje np za osobę niepełnosprawną kwotę POKRYWAJĄCĄ Nawet 80% jej utrzymania a pracownik otrzymuje minimalna stawkę
Czyli jest ROBOL pracujący za 200 złotych miesięcznie bez Praw
Zobacz na jakich stawkach zatrudniani sa w ZPCHR -ach ochroniarze czy sprzątaczki .. stawka minimalna bo ma Rencinę czyli ma dochód.
i ma zus czyli co 1/2 podwyzszenie renty o jakis %
Zosia
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 1951
Na forum od: 29 gru 2009 15:33
Oddział NFZ: Podlaski

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: Zosia »

Z dumą mogę powiedzieć ,iż pracuję w miarę normalnym zakładzie. Oczywiście pamiętam i te czasy o których piszesz Darku . U mnie wszystkie świadczenia były i są wypłacane zgodnie z regulaminem i dla wszystkich jedynie "nie przyjął się "dodatkowy urlop na rehabilitację do 21 dni jest tylko 10. Lepiej o nim nie wspominać :mrgreen: . Na turnusy jednak (a ten temat mnie interesuje ) może jechać każdy niepełnosprawny 1 raz w roku z 50 % dofinansowaniem. Ciekawiło mnie czy jeśli przejdę na emeryturę będę miała też takie prawo ? Ustawa mówi , że korzystać może osoba ,która pracowała z ZPCH , odeszła i nie podjęła nowego zatrudnienia ale emeryt .......? Jestem na etapie zgłębiania tego tematu :) Pozdrawiam serdecznie :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7810
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: darek »

andrzej1955 pisze: 07 paź 2017 00:24 Sumując Darku-pięknie wygląda tylko.....TYTUŁ-a jak się jest dociekliwym tak jak Ty to okazuje się PIC na Wodę ,Fotomontaż i....MISIEWICZE :!: :!: :!: Dobra zmiana :!: Pozdrawiam :)

Andrzeju

..Misiewicze przy kasie z PFRON to pikuś
Słyszałem ,że pewne hospicjum gdzieś w Polsce w ostatnim czasie poszło na współpracę ...
Hospicja to miejsca gdzie duży % Ludzi ma orzeczoną niepełnosprawność niejednokrotnie stopień Znaczny -Specjalny i.... okazuje się ,że "zaprzyjaźnione" podmioty sprzedają dane osobowe i WSZYSCY są Szczęśliwi
Zadasz pytanie jak ??
Firma wykazuje ,że zatrudnia Niepełnosprawnego ze stopniem Znacznym i grupą specjalna -Fikcyjnie JEST ZATRUDNIONY wykazuje ,że otrzymuje jakieś wynagrodzenie na konto bankowe.
Konto Bankowe jest na dwie osoby Tego Chorego i ..Opiekuna
Firma zwraca się do PFRON o zwrot kosztów
Otrzymuje Ryczałtowo za Stopień znaczny plus Ryczałtowo za Grupę Specjalna
Po całym obrobieniu na Czysto ZOSTAJE ponad 1000 złotych do podziału pomiędzy Hospicjum a Pracodawce.

Kolejna Sprawa
Firmy działające w branży Ochrony czy Sprzątania dające Odpis na PFRON to jest KURA znosząca ZŁOTE jajko....
Podmiot zatrudnia 1000-2000-no 5000 pełnosprawnych pracowników
Musi za każdego ZAPŁACIĆ ustalony Haracz na Niepełnosprawnych za każdego na poziomie 100 złotych czyli kwotę X
Ale można oszczędzić Zatrudniając ZPCHR do usług Ochrony czy Sprzatania
Można oszczędzić Nawet do 50% płaconego Haraczu.
Jak Zatrudniając Firmę .

A Firma ZPCHR dzięki ustawowym miast pomagać Niepełnosprawnym ZARABIA -ok kazdy może stworzyć sobie ZPCHR ,ale Nie jest to Możliwe bez Odpowiedniej Opieki
A proces w ZPCHR to ZAROBIĆ minimum 2 x na jednej Osobie
Dostać -Refundacje z PFRON za zatrudnienie Niepełnosprawnego
PLUS
Zarobić za Usługę
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7810
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: darek »

Zosia pisze: 07 paź 2017 13:33 Z dumą mogę powiedzieć ,iż pracuję w miarę normalnym zakładzie. Oczywiście pamiętam i te czasy o których piszesz Darku . U mnie wszystkie świadczenia były i są wypłacane zgodnie z regulaminem i dla wszystkich jedynie "nie przyjął się "dodatkowy urlop na rehabilitację do 21 dni jest tylko 10. Lepiej o nim nie wspominać :mrgreen: . Na turnusy jednak (a ten temat mnie interesuje ) może jechać każdy niepełnosprawny 1 raz w roku z 50 % dofinansowaniem. Ciekawiło mnie czy jeśli przejdę na emeryturę będę miała też takie prawo ? Ustawa mówi , że korzystać może osoba ,która pracowała z ZPCH , odeszła i nie podjęła nowego zatrudnienia ale emeryt .......? Jestem na etapie zgłębiania tego tematu :) Pozdrawiam serdecznie :)

.... Piszesz o dodatkowym Urlopie w wymiarze 21 dni( na turnus rehabilitacyjny -Sanatorium ) a może wspomnisz o Płatnym dniu za potwierdzeniem u Specjalisty.

Tak

Tak było gdy było usankcjonowane to Prawo o PFRON ,ale to było tak dawno ,że nawet nie pamiętam czy nie było to za czasów kiedy Polską ..Rządziło ..chyba SLD czyli ponad 10 lat temu.
Pamiętam ,że gdy było tworzone to Prawo około roku 2000 to Moja odpłatność była wtedy na poziomie 20% a turnusy były poniekąd obligatoryjne z ZPCHR były też inne bonusy nie zapomnę sobie ,że w Listopadzie gdy były pieniądze było trzeba do swego schorzenia dopasować Można było by kupić na poziomie nawet 10% bo zapewne pamietasz ,że musiał być wkład własny ;)

Niestety od kilku lat Pieniądze poszły dla Pracodawcy nie Pracownika
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: sztani »

Darku są jeszcze firmy które płacą kilometrówkę za dojazd do pracy. warunek posiadać auto na siebie jeśli nie to ktoś z rodziny robi tz. użyczenie na piśmie . Raz w roku dopłata lub wręcz zapłata za turnus rehabilitacyjny w kwocie do 1870 złotych dopłata do leków nawet 70% (kopia recepty+ faktura) Fakt minimalne wynagrodzenie w kwocie 2000 brutto ale część ma renty i czasami dodatkowe zatrudnienie. Dodam ,że za turnus rehabilitacyjny choć może to być także pobyt wypoczynkowy ważna faktura :) też wypłacają kasę musi być jedynie pobyt powyżej 7 dni :)
Zatrudniając się trzeba pytać już pracujących o warunki i ich spełnianie przez firmę . pewnie ,że osoby z większych aglomeracji mają lepiej bo i firm jest więcej . Firmy zatrudniające niepełnosprawnych mają zasięg globalny w większości . :) Firma z np. Bydgoszczy jest obecna i na południu Polski i północy :)
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7810
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: darek »

Sztani

Zgadzam się ,że POJAWIAJĄ się jeszcze uczciwe Firmy.
Znam tą Firmę z Bydgoszczy ,ale Uczciwych JEST Naprawdę Mało rzekłbym Bardzo mało .
Fakt kilometrówki są ,ale czy Wszyscy mają na nie SZANSE - jest to cichy system Premiowy..szkoda ,że premie płaci Państwo miast pracodawcy.

Szkoda jedynie ,że od lat tylko się mówi , SZKODA ,że tzw pieniądz nie idzie za Niepełnosprawnym wg Transparentnych Limitów .
Leki
Turnusy
Inne
Ty opisujesz ,że w Znanej Ci Firmie za leki jest inna procedura niż ta jaką poznałem w również ogólno krajowym ZPCHR z Chorzowa okazuje się ,że wykładnia prawa jest inna lub jak stwierdził jeden z prawników język polski czytany jest ..różny jak i jego wykładnie.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Emeryt/rencista a dofinansowanie ze środków ZFRON w byłym zakładzie pracy

Post autor: Fionka »

Ja tak jak pisze Sztani dostaję zwrot za paliwo a właściwie już po roku przedstawiania faktur stałą kwotę co miesiąc i tak już od 9 lat , po zamieszkaniu na terenach wiejskich .Kwota zapewnia pokrycie kosztów dojazdu do i z pracy a i na wizyty lekarskie i na dojazd na rehabilitacje też wystarcza. Co miesiąc mam przyznaną kwotę do wysokości której mogę dostawać zwrot za leki na podstawie faktur . Otrzymuję zwrot za poniesione koszty rehabilitacji i wizyt u lekarzy specjalistów , oczywiście też do określonej kwoty. Po podwyższeniu minimalnej krajowej nie podniesiono kwoty dofinansowania więc w związku z tym obniżono mi wcześniej wymienione przywileje ale i tak wystarczają mi te kwoty.Mam przyznany limit do 80% kwoty wydanej na sprzęt ortopedyczny , w tym zakup okularów( praca przy komputerze) , jednak nie więcej niż 2000. Zabrano mi natomiast dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych ale to dla tego (ponoć )że co roku do kwoty która pozwalała na wyjazd do Kołobrzegu w jedynce , sezon letni.Stwierdzono że jest mniej pieniędzy i w tym roku nie dostanę .Pefron natomiast wprowadził zasadę że nie można w ramach tych pieniędzy korzystać z rehabilitacji po za miejscem zamieszkania , bo jest to zaliczone do grupy turnusów .Zwrot za rehabilitację jedynie na terenie woj. łódzkiego :roll: .Wydaje mi sie że ludzie wielokrotnie nie wiedzą jakie mają przywileje i dla tego pracodawcy robią ich na szaro.Ja występuję co dwa lata o zakwalifikowanie do Indywidualnego Programu Rehabilitacji ze środków ZFRON.Trochę pracy przy tym jest , bo papierki od doktorów trzeba pozbierać , opinie od szefa o nienagannej pracy itp. a potem epistołę do decyzyjnych wystosować , ale ja tylko występuję o to co mi przysługuję . Zapomniałam że zapłacili w całości za moje 2 letnie studium z funduszu na podnoszenie kwalifikacji niepelnosprawnych a program sama znalazłam i wskazałam że mogą dostać na to kasiorkę .Nie osądzam tu nikogo ale wielu ludziom się wydaje że jak coś im przysługuje to to im się należy . Nie interesują się , nic nie robią . Czasy się zmieniły i niestety sami musimy o siebie zadbać .Nigdy się nie awanturuję nie żądam ale daję do zrozumienia że znam swoje prawa.Niestety My niepełnosprawni wcale nie musimy być Niepełnosprytni. ;) Natomiast jeżeli idzie o pomoc dla byłych pracowników to wydaje mi się to mało realne .Obecnie szukam przepisów które rozjaśnią mi w głowie czy jeżeli osiągnę wiek emerytalny ale nie skorzystam z tego przywileju to nadal Fundusz będzie dopłacał do mojego zatrudnienia i będę miała obecne przywileje .Do tej pory z tego co się dowiedziałam to wynikało że po osiągnięciu wieku emerytalnego , fundusz już nie dopłacał a pobierający rentę automatem przechodzili na emeryturę . Do emerytów nie ma dopłat. Czy ktoś może coś w temacie :?:
ODPOWIEDZ