sanatorium z ZUS-pytanie

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: forumowicz »

Będąc na rencie można pracować bo nikt nikomu nie zakazał pracy.Co jest napisane w orzeczeniu ZUS to jeśli jesteś rencistką to wiesz doskonale, lekarz pisze o zdolności do pracy czy to częściowej czy całkowitej a nie o zakazie pracy.Takiego zapisu nie ma i w Konstytucji. Prewencja rentowa to skierowanie na turnus rehabilitacyjny celem poprawy zdrowia, czyli czy rokuje poprawę zdrowia tak jest zapisane w skierowaniu.Taki jest cel wyjazdu a nie inny.Czy nadajemy się do pracy to my sami wiemy.Przepisów nie przeskoczymy.Nie będę starał się o wyjazd z ZUS,bo we wniosku w moim przypadku należy wpisać w rubryce nie rokuje się poprawa zdrowia. Złożę wniosek o przydział sanatorium w ramach wyjazdu Z NFZ .To tyle z mojej strony w tym temacie , dziękuję za uwagę.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7035
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: sztani »

Obecnie jest pięć instytucji przyznających grupę niepełnosprawności . Ta z PCPR nie jest powiązana z tą ZUSowską kiedyś powiedziałem orzecznikowi ,że mam stopień umiarkowany (na komisji) odpowiedz - nie interesuje mnie to. Można jechać na prewencję rentową mając rentę czasową przyznaną przez ZUS . Składając samemu o turnus wiąże się to niekiedy z przywróceniem do zdrowia i zabraniem renty . Turnusy a zwłaszcza co napisze lekarz w wypisie często uzdrawiają . Nie mam renty bo o taką się nie starałem w miarę możliwości pracuję i jakoś to leci. Korzystam z turnusów rehabilitacyjnych zwłaszcza po zabiegach operacyjnych dlatego ,że mogę szybko się rehabilitować i nie miało znaczenia gdzie pojadę na rehabilitację . Ważne oby była skuteczna . Rząd stara się obecnie do ujednolicenia orzecznictwa .jest już projekt (założenia projektu ) i Pewnie już w przyszłości ZUS będzie decydował o wszystkim .

Link ; http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/633706;jsessionid=6B05277AA87BB1DDE19E2418BB40EE87
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: Fionka »

Ja mialam przez 14 lat rentę.Oczywiscie czasowom i ZUS NIE wysyłał na prewencje bo nie rokowal.Trzy lata temu zabral rentę,teraz rokuja.To właśnie o te absurdalne przepisy chodzi.Jasne że rencista może,a nawet powinien pracowac ,aby jako takom emeryturę wypracował. Po co więc zaps niezdolny do pracy.Zobaczymy co teraz nowego wymyślą.
senma
Nowy Kuracjusz
Nowy Kuracjusz
Posty: 5
Na forum od: 16 kwie 2015 08:44

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: senma »

Prawo do emerytury powstaje nie w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, ale w momencie złożenia do ZUS-u wniosku emerytalnego. Jeżeli nie złoży się takiego wniosku to pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego dofinansowanie PFRON nadal przysługuje. Takie są przepisy. Można zwrócić się do PFRON u o pisemną interpretację używając właściwych sformułowań prawnych.
ODPOWIEDZ