sanatorium z ZUS-pytanie

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: forumowicz »

dzięki Kasiu Ok! a czy wiesz jak długo się oczekuje na przydział po komisji? z ilu miejscowości można wybrać? i czy wysyłają tylko blisko? możesz podać jaki miałaś wybór? dziękuje!!
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: sztani »

okkasia1 pisze: 24 lis 2017 00:37 w Krakowie masz możliwość wyboru miejsca i terminu nie przekraczając jednak 6 miesiecy :)
jak pisałem tak dobrze jest jak sam składasz (sam wybierasz )jak wysyła ZUS wyboru raczej nie ma bo to on narzuca gdzie i kiedy. Często musisz się zmieścić w czasie do kiedy masz świadczenie czy chorobowe ,rentę dlatego może być to szybko . Twój post dotyczy chyba tego pierwszego . czas oczekiwania na spotkanie z orzecznikiem Max jest wszędzie podobny 2-3 tygodni. wybór raczej też jest standardowy kilka miejscowości najbliższych danemu oddziałowi ZUS .Również okres oczekiwania jest podobny na turnus . Panie przydzielające mają wgląd w centralny informator ZUS dotyczący miejsc i z niego wybierają . Ważne na jakie schorzenie się wybierasz .Bo np. na drogi oddechowe obecnie jest tylko Ustroń i Wieniec Zdrój . Najwięcej ma narząd ruchu.
Awatar użytkownika
okkasia1
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Bardzo Pomocny Kuracjusz
Posty: 148
Na forum od: 13 lut 2016 14:13
Oddział NFZ: Małopolski
Staż sanatoryjny: 3

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: okkasia1 »

Sztani ma rację jak się samemu składa to ma się wybór, ja od komisji do wyjazdu miałam 2 tygodnie bo kończyło mi się "chorobowe" więc wyboru nie miałam. A na narząd ruchu znajomy dostał wybór do :Krynicy, Muszyny, Wysowej, Polańczyka i osławionych Stróży. Ale to są informacje sprzed roku:-(
forumowicz

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: forumowicz »

Mam pytanie. Sanatorium z ZUS to przydziela komisja lekarska czy lekarz orzecznik na podstawie załączonej dokumentacji medyczno-szpitalnej czy wzywa na badanie ?
forumowicz

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: forumowicz »

Czytam tutaj na forum,że z ZUS to jest wybór nawet miejscowości, bo z NFZ to jak dzwoniłem , to przydział jest nie wiadomy w dniu przyjęcia wniosku przez woj.oddział NFZ , czekanie 18 m-cy do ponownej weryfikacji wniosku przez lekarza który wniosek wystawił.
zbigniew165
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 5039
Na forum od: 03 maja 2016 22:43
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 9

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: zbigniew165 »

Kotek 1972 komisja lekarska w ZUS to właśnie orzecznik i to on na podstawie twoich dokumentów z leczenia, które musisz zabrać na komisję i przeprowadzonego wywiadu oraz badania stwierdza czy przyznać ci leczenie sanatoryjne. Czyli krótko mówiąc komisja lekarska składa się z orzecznika w jednej osobie niekoniecznie z tej specjalności w której się leczysz. Liczą się badania, wyniki, zaświadczenia lekarskie itp. Im więcej , tym lepiej.
forumowicz

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: forumowicz »

Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
forumowicz

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: forumowicz »

Kotek , uzupełnię jeszcze :
w przypadku zakwalifikowania przez orzecznika na turnus rehabilitacyjny stacjonarny , wyjazd następuje w ciągu 6 miesięcy, najczęściej urzędnik ZUS (nie jest to zasadą) proponuje Ci miejscowości , którą możesz wybrać , a dalej termin w którym trwa turnus .

powodzenia
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: sztani »

Uściślę wypowiedz Bibi w ciągu tych 6 miesięcy musi nastąpić też powrót z turnusu . Pytałem w prewencji pracujące tam przemiłe Panie. A wybór ośrodka ,terminu jak wcześniej pisałem tylko jak sam(a) składasz wniosek .
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: sanatorium z ZUS-pytanie

Post autor: Fionka »

Dzisiaj dowiedziałam się że jeżeli ktoś ma do emeryturki krótką drogę , to ZUS najczęściej nie kwalifikuje na prewencję rentową . Szkoda tylko że kwalifikuje 80 latków pracujących na etatach i pobierających emerytury . To zakrawa na absurd. :shock: :shock:
ODPOWIEDZ