Reforma orzecznictwa

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Reforma orzecznictwa

Post autor: sztani »

Nowe założenia orzekania o niepełnosprawności z portalu . Niepełnosprawni.pl.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/633706
Podparto się tez mailami od osób niepełnosprawnych ( wzięto nie które postulaty pod uwagę )

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/531065

miłej lektury zainteresowanym. :)
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Reforma orzecznictwa

Post autor: Fionka »

Poczytalam ale nic dobrego w tym nie widzę.
Tojka
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 297
Na forum od: 29 mar 2012 19:13
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 14

Re: Reforma orzecznictwa

Post autor: Tojka »

obawiam się, że skoro będzie jedno centrum orzecznicze, to będzie bardzo drastyczne orzekanie (tak jak obecnie w zusie)
w zespole orzekania o niepełnosprawności można było się załapać na stopień lekki - wg nowego orzecznictwa zapewne już będzie bardzo trudno
dodam, że mam czasowo stopień lekki (dwie choroby podstawowe), w innych województwach, na to samo schorzenie koleżanki mają stopień umiarkowany (niektóre nawet na stałe), a niektóre nawet znaczny (czasowo)
Obym się myliła :)
forumowicz

Re: Reforma orzecznictwa

Post autor: forumowicz »

Dobry wieczór ! Na dzień dzisiejszy stan prawny dot.orzekania o niepełnosprawności jest dobry, chociaż stopień niepełnosprawności nie wpływa na orzeczenie ZUS dot.przyznania renty.wiem to z autopsji, przeżyłem taką komisję w Powiatowym Zespole d/spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Jeśli ktoś pisze o dyskusji z lekarzem orzecznikiem ZUS czy podczas orzekania o niepełnosprawność to bajki opowiada,tam trzeba siedzieć cichutko jak "myszka pod miotłą" i modlić się w myślach za swoje.Wskazówki to może udzielić lekarz i możesz wyjść z gabinetu ale z kwitami na "nie" . Swego czasu byłem na forum niepełnosprawni.pl i zrezygnowałem .Jeśli orzekanie niepełnosprawności połączą do ZUS to będzie tak jak z przyznawanymi rentami, będzie sito.Ale do kwietnia mamy czas , jeśli dojdzie do dyskusji w rządzie lub w Sejmie w projekcie zmian ustawowych w orzecznictwie niepełnosprawności. Moim skromnym zdaniem orzekanie niech zostanie na obecnym etapie prawnym , np; mając stopień umiarkowany masz wskazania do ulg i uprawnień ale renty nie masz.Znam taki przypadek, znajomemu małoletni chuligani wybili oko kulkami z pistoleciku automatycznego , renty nie otrzymał ,tylko socjalny dodatek z pomocy społeczny a komisja do spraw orzekana przyznała stopień umiarkowany na czas określony.Odwoływał się do sądu , jeździl do specjalisty do kliniki okulistycznej , itd...
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Reforma orzecznictwa

Post autor: Fionka »

Kotek ma rację.Ja mialam znaczny przez ponad rok,potem przyznano umiarkowany na stałe.ZUS uzdrowil po 14 latach.Mam jeszcze pytanie czy prawdą jest ,że jezeli ktoś przepracował w swoim życiu 5lat a ma umiarkowany stopien to może starać się o tzw. Rentę socjalną.
forumowicz

Re: Reforma orzecznictwa

Post autor: forumowicz »

Renta socjalna przysługuje osobie która jest pełnoletnia oraz jest całkowicie niezdolna dp pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu które powstało przed ukończeniem 18 roku życia albo w trakcie nauki przed ukończeniem 25 roku życia /,np;nauka na uczelni / .Podstawę do przyznania renty socjalnej stanowi również dołączone do wniosku orzeczenie o niesprawności w stopniu znacznym. Staż pracy nie ma tutaj znaczenia.Wniosek może składać osoba wnioskująca lub opiekun prawny.
Awatar użytkownika
Fionka
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 9386
Na forum od: 09 mar 2015 18:09
Oddział NFZ: Łódzki
Staż sanatoryjny: 2

Re: Reforma orzecznictwa

Post autor: Fionka »

No właśnie te przepisy znam ale wlasnie dzisiaj nasz prac.gosp.rozprawial że żona nie ma renty bo pracowala w latach 90tych 7 lat i z ZUS nie należy się ale idzie zalatwiac rente socjalną,bo dostala umiarkowany stopień.Czy to możliwe.Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest do celów poza rentowych..Może się mylę.
forumowicz

Re: Reforma orzecznictwa

Post autor: forumowicz »

"idzie załatwiać ";) rentę socjalną ? :shock: myślę, że zasiłek socjalny z pomocy społecznej.
ODPOWIEDZ