zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
forumowicz

zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: forumowicz »

Witam,mam pytanie,czy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim można wyjechać np prywatnie gdzieś w góry czy nad morze? korzystał ktoś z Was z takiej opcji?
forumowicz

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: forumowicz »

tak mi odpisali na czacie ZUS:proszę zwrócić się do lekarza o wydanie opinii, czy wyjazd nie wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia i czy w ocenie lekarza jest zasadny,proszę poinformować płatnika zasiłku, oraz ZUS o zaleconym wyjeździe, oraz miejscu pobytu na zwolnieniu lekarskim.
o lekarz jest uprawnioną osobą do zaleceń zdrowotnych
Awatar użytkownika
darek
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7822
Na forum od: 16 lut 2012 20:21
Oddział NFZ: Śląski
Staż sanatoryjny: 0

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: darek »

Max pisze: 29 gru 2017 11:02 Witam,mam pytanie,czy w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim można wyjechać np prywatnie gdzieś w góry czy nad morze? korzystał ktoś z Was z takiej opcji?
Absencja chorobowa zwana potocznie zwolnieniem czy też L-4 to w świetle kiedyś uzyskanych przepisów to przebywanie w miejscu przystosowanym do polepszenia stanu zdrowia.
Sa dwie opcje
Chory winien leżeć
Chory może chodzić

Czyli podczas kontroli z ZUS powinien przebywać w miejscu zamieszkania choć może i leżeć w Szpitalu.
Znany i opisywany był przypadek gdy Pacjent był w szpitalu a ZUS wstrzymał i wezwał do pracy pacjenta leżącego po zabiegu w szpitalu .

Niestety przepisy ,którymi się posiłkuje ZUS są z epoki kiedy Chory albo Leżał w domu albo był już na tyle sprawny i wracał do domu i mógł miec wpisane ..może chodzić.
Zresztą teraz juz chyba Lekarzy wszystkim wpisują ..może chodzić .

A Twoja Interpretacją ,że szybciej dojdzieśz do siebie gdzieś po za ZASMOGOWYM Krakowem to tego jeszcze ZUS nie przewidział :)
Awatar użytkownika
jan19557
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7752
Na forum od: 15 sie 2012 13:01
Oddział NFZ: Lubelski
Staż sanatoryjny: 22

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: jan19557 »

Dla ZUS-u przebywając nz L-4 masz być w miejscu zamieszkania nawet jeśli masz adnotację, że możesz chodzić. poza miejscem zamieszkania możesz przebywać na L-4 tylko w przypadku kiedy jestem np. na wczasach i tam zachorowałeś czego dowodem będzie zwolnienie wystawione przez tamtego lekarza bądź ZUS wyśle cię w ramach prewencji na leczenie ( sanatorium itp. ). W przypadku kiedy nie zastaną cię w domu raz czy drugi to wyślą ci info do natychmiastowego stawienia się w ZUS-ie . Jeśli im w takim wypadku wyjaśnisz swoją nieobecność to wszystko będzie OK . W przeciwnym wypadku anulują zwolnienie co skutkuje brakiem zapłaty i bułą w pracy. U mnie były takie przypadki i ludzie zostali zwolnieni a tylko jednej osobie zakład poszedł na rękę i udzielił urlopu bezpłatnego ze względu na wyjątkową sytuację rodzinną.
forumowicz

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: forumowicz »

No widzisz Janie,a? W zusie powiedzieli mi że można wyjechać ale trzeba zgłosić im dokąd,no i coś tu nie gra Ty piszesz inaczej
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: sztani »

Może chodzić to nie znaczy ,że może przebywać wszędzie . Jeżeli jest napisane na zwolnieniu ""może chodzić"" to dotyczy to pójścia do sklepu po zakupy, apteki na zabiegi ,rehabilitacje . Chory nie musi przebywać w miejscu zamieszkania ale jest zobowiązany o tym fakcie powiadomić ZUS i podać adres pod którym będzie przebywał podczas zwolnienia . Kontrola może być na drugi dzień na L-4 zwłaszcza jeśli zwolnienie jest wypisane droga elektroniczną .Po to dążą do tego aby tylko elektronicznie wypisywać zwolnienia aby jeszcze bardziej kontrolować. Wracając do przebywania gdzie indziej w czasie L-4 to choć by to może tłumaczyć ,że chory wymaga opieki i jest u rodziny. L-4 To nie urlop i jak poczytasz fora gdzie ludzie dyskutują albo interpretacje prawników to wcale ""może chodzić "" nie znaczy ,że wszędzie . Zdarzyła mi się kontrola kiedy mnie nie było w domu . Byłem w sklepie i w Aptece w tym czasie . Miałem paragon ze sklepu i apteki bo wcześniej dowiedziałem się że wszystko trzeba udowodnić ZUSowi . Może iść po zakupy osoba która ma napisane ,że ma leżeć tylko musi to udowodnić w razie kontroli że robiła zakupy a nie miał kto inny ich zrobić ( osoba samotna) Max nie wiem czy osoba z ZUS była kompetentna pisząc Ci to . Wyjechać możesz ale zglaszasz i tam możę skontrolować tamtejszy ZUS.

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-lekarskie-a-miejsce-pobytu-chorego
forumowicz

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: forumowicz »

Dwie osoby niekompetentne? Bez jaj,ZUS czat z Warszawy i to samo powiedzieli mi osobiście w Krakowie,przecież mogę mieć zalecenia spacerowania np,i co pójdę na spacer na 3 godziny,nie wolno mi?
forumowicz

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: forumowicz »

Myślę że to wszystko zależy od miejscowości zusu oraz od tego ilu mają kontrolerów, przecież zwolnienia do kontroli są losowane
Awatar użytkownika
sztani
Przyjaciel forum
Przyjaciel forum
Posty: 7043
Na forum od: 28 gru 2012 09:59
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 10

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: sztani »

http://kadry.infor.pl/kadry/ubezpieczenia/zasady_podlegania/679163,Nieprawidlowe-wykorzystywanie-zwolnienia-lekarskiego.html

http://www.rp.pl/Kadry/308229997-Pracownik-na-zwolnieniu-lekarskim-ze-wskazaniem-chory-powinien-lezec-moze-chodzic-do-lekarza.html
Poczytaj i rób jak chcesz jesteś dorosly :)
Wszystko co pirzesz to takie gdybanie a to ilu konrolerów mają a czasami zwykła ludzka zazdrość w postaci uprzejmie donoszę albo po prostu jakieś zdarzenie losowe gdy będziesz gdzie indziej jak adres podany na zwolnieniu . ( np. Wypadek .)
Ostatnio zmieniony 29 gru 2017 14:51 przez sztani, łącznie zmieniany 1 raz.
forumowicz

Re: zwolnienie lekarskie a wyjazd poza miejsce zamieszkania

Post autor: forumowicz »

Poza tym zwolnienie wysyłasz pocztą zanim dojdzie to minie tydzień zanim wylosują to prawie wczasy miną,no tak zwolnienia elektroniczne by to przyśpieszyły bardzo
ODPOWIEDZ