PFRON,PCPR ...Pytania ???

Formalności związane z wyjazdem do sanatorium - wnioski, skierowania, koszty, terminy, zwolnienia, itp.
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1236
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Samosia »

Witajcie...córka po wielu rozmowach z kuracjuszami w sanatorium zastanawia się czy aby znów nieczekać ponad 4 lata z NFZ na wyjazd czy nie spróbować złożyć wniosku o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego z PFRON-u,ktoś z kuracjuszy jest tutaj również PCPR...czy jest jakaś różnica miedzy tymi instytucjami....Pytanie....czy przy stopniu umiarkowanym jest sens wogóle składać....jakie dokumenty trzeba przedstawić....czy trzeba podawać kwotę dochodu w rodzinie lub czy trzeba przedstawiać jakieś dokumenty o zarobku czy potem to jakoś sprawdzają czy raczej wierzą w to co się ewentualnie wpisze w dokumentach itp.Będziemy wdzieczne za wszelkie informacje :)
dorotka65
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 352
Na forum od: 20 sty 2018 18:33
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 6

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: dorotka65 »

Najlepiej iść do najbliższego oddziału PCPR,lub PFRONu i wszystko na miejscu wytłumaczą.W każdym województwie czy powiecie jest różnie z przyznawaniem srodków.Moja córka kiedyś korzystała z dofinansowań na turnusy jest osobą dorosłą ze znacznym stopniem niepełnosprawności ,lecz od jakiegoś czasu mówią ,że w pierwszej kolejności dla małych dzieci środki muszą być przyznawane.Nie dociekamy jak to ma się do przepisów.Pozdrawiam :kwiat:
dorotka65
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 352
Na forum od: 20 sty 2018 18:33
Oddział NFZ: Pomorski
Staż sanatoryjny: 6

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: dorotka65 »

Jest ciekawa strona [link] tam można dużo ważnych informacji wyczytać. :)
Ostatnio zmieniony 19 mar 2018 17:28 przez moderator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: usunięto link
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1236
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Samosia »

dorotka65 pisze: 19 mar 2018 16:29 Najlepiej iść do najbliższego oddziału PCPR,lub PFRONu i wszystko na miejscu wytłumaczą.W każdym województwie czy powiecie jest różnie z przyznawaniem srodków.Moja córka kiedyś korzystała z dofinansowań na turnusy jest osobą dorosłą ze znacznym stopniem niepełnosprawności ,lecz od jakiegoś czasu mówią ,że w pierwszej kolejności dla małych dzieci środki muszą być przyznawane.Nie dociekamy jak to ma się do przepisów.Pozdrawiam :kwiat:
Dorotka65 wiem,że to temat rzeka jednak czasem warto się dowiedzieć więcej jak mniej dlatego pytam .... :)
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Hipokryt »

A czy córka jest niesamodzielna i wymaga Twojej stałej opieki i wszystko musisz robić za nią?
Jeśli tak jest to wiem jak jest trudno załatwiać formalności, więc podpowiadam, że:
1. To właśnie PCPR-y rozdysponowują środki z PFRON-u na turnusy rehabilitacyjne
2. Składasz podanie o turnus oraz wpisujesz informację o dochodach i PIT do wglądu
3. Dokument najważniejszy to orzeczenie o niepełnosprawności, którego kopię zostawiasz
O resztę dopytaj już o siebie na miejscu lub dzwoń gdyż powiaty mają często własne ustalenia co do rozpatrywania wniosków.
A córci życzę pozytywnego rozpatrzenia wniosku i oczywiście dużo zdrowia :)
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1236
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Samosia »

Maarek36 pisze: 19 mar 2018 16:39 A czy córka jest niesamodzielna i wymaga Twojej stałej opieki i wszystko musisz robić za nią?
Jeśli tak jest to wiem jak jest trudno załatwiać formalności, więc podpowiadam, że:
1. To właśnie PCPR-y rozdysponowują środki z PFRON-u na turnusy rehabilitacyjne
2. Składasz podanie o turnus oraz wpisujesz informację o dochodach i PIT do wglądu
3. Dokument najważniejszy to orzeczenie o niepełnosprawności, którego kopię zostawiasz
O resztę dopytaj już o siebie na miejscu lub dzwoń gdyż powiaty mają często własne ustalenia co do rozpatrywania wniosków.
A córci życzę pozytywnego rozpatrzenia wniosku i oczywiście dużo zdrowia :)
Maarek36 córka jest osobą samodzielną i dorosłą jednak wedle wskazań lekarzy są rzeczy których pod żadnym pozorem nie powinna robić i wykonywać....więc albo mąż albo ja staramy się w miarę naszych możliwości i oczywiście zdrowia jej pomagać....Kiedy gdy była dzieckiem i miała tzw.stopień niepełnośprawności Lekki składaliśmy papiery do PFRON-u ale niestety po 3 miesiącach przyszła odpowiedż niegatywna więc i teraz, gdy sama może taki wniosek zlożyc jako osoba dorosła i niepełnosprawna w stopniu Umiarkowanym są obawy,że odrzucą i znów nici z wyjazdu :?
Mazrena
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 2516
Na forum od: 14 sty 2017 16:54
Oddział NFZ: Wielkopolski
Staż sanatoryjny: 7

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Mazrena »

Samosia, myślę, że składać wniosek można co roku, a czy dostanie to decyduje PCPR. U nas wnioski składa się na początku roku - styczeń i one jak PCPR dostanie kasę rozdzielają i przydzielają kwotę turnus rehabilitacyjny. Mnie zawsze mówią ,że pierszeństwo ma 1 stopień - znaczny, ale mnie z 2 stopniem po 10 latach udało się w ubiegłym roku jechać. :) Nie ma co rezygnować, tylko składać :!:
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Hipokryt »

Samosia pisze: 19 mar 2018 18:08 (...)więc i teraz, gdy sama może taki wniosek zlożyc jako osoba dorosła i niepełnosprawna w stopniu Umiarkowanym są obawy,że odrzucą i znów nici z wyjazdu :?
Mogę tylko doradzić aby co roku już na początku stycznia składać wniosek bo jednym z kryteriów jest kolejność składania wniosków. Jeżeli córcia jest osobą dorosłą, samodzielną i w pełni praw to powinna sama tym się zająć.
Samosiu - wydaje mi się, że już kiedyś pisaliśmy w podobnym temacie i wtedy udzieliłem więcej informacji na temat priorytetów przyznawania kasy z PFRON oraz korzystania z innych form pomocy.
Awatar użytkownika
Samosia
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 1236
Na forum od: 09 lut 2017 21:58
Oddział NFZ: Śląski

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Samosia »

Witalkie dzięki za wasze odpowiedzi...do południa wysłałyśmy e-maila do naszego PFRON-u i odpowieziano,że do końca marca jeszcze przyjmują wnioski...więc po powrocie z sanatorium córka idzie do lekarza a następnie jedzie zawieść wniosek i będziemy czekać na odpowiedż :|
Awatar użytkownika
Hipokryt
Super Kuracjusz
Super Kuracjusz
Posty: 7543
Na forum od: 11 lut 2015 18:49
Oddział NFZ: Mazowiecki
Staż sanatoryjny: 21

Re: PFRON,PCPR ...Pytania ???

Post autor: Hipokryt »

Samosiu - skoro córcia osobiście jest już zainteresowana to może niech zajrzy na Forum i zapozna się z tematem:
https://www.forum.nasze-sanatorium.pl/viewtopic.php?f=4&t=12961
A zamiast pisać maile do PFRON radzę udać się do Waszego, czyli najbliższego PCPR i tam wszystkiego dopytać się osobiście.
Jeśli dostanie decyzję odmowną a bardzo chce latem gdzieś wyjechać - zapraszam na PRV
ODPOWIEDZ